Po međunarodnoj potjernici Interpola Podgorica na aerodromu u Stokholmu, na izlazu iz Švedske, uhapšen je Vladimir Erić državljanin Srbije, kojeg Crna Gora potražuje zbog slučaja "Tunel".
"On je pristupio na gore pomenuti aerodrom sa namjerom da otputuje za Beograd, a gdje je lišen slobode po međunarodnoj potjernici naše države. On se potražuje od 28. septembra radi vođenja krivičnog postupka pred Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici zbog osnovane sumnje da je počinio krivična djela kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelom teška krađa i krivično djela sprječavanje dokazivanja u saizvršilaštvu", navodi se u saopštenju policije.
Dodaje se da slijedi komunikacija između Ministarstva pravde Crne Gore i Ministarstva pravde Švedske pravosudnim kanalima radi izručenja ovog lica našim nadležnom organima.
Uprava policije raspisala je međunarodnu Interpolovu potjernicu i za odbjeglim rudarima iz Loznice - Milanom i Veljkom Markovićem, Dejanom Jovanovićem, za koje se vjeruje da su, zajedno sa Erićem, ljetos prokopali tunel u centru Podgorice kako bi se domogli depoa zgrade Višeg suda.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici četvoricu bjegunaca iz Loznice, koji u Podgorici nijesu imali prijavljeno prebivalište, za sada tereti da su iz lagera suda odneli 15 pištolja i tri puške, ali i dio spisa krivičnih predmeta, koji su čuvani u podrumu hrama crnogorskog pravosuđa.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici tereti Ivicu Piperovića, Nikolu Milačića, Marijana Vuljaja i Katarinu Baćović da su dio kriminalne grupe, odgovorne za krađu dokaza iz više predmeta pred podgoričkim Višim sudom.
Vuljaj je sinoć pred tužiteljkom Nadom Martinović kazao da su Piperović i njegov šura Milačić organizovali obijanje depoa Višeg suda u Podgorici i krađu oružja iz te sudske prostorije.
Milačiću i Piperoviću na teret stavljaju krivično djelo kriminalno udruživanje i tešku krađu, jer istražitelji, kako saopštavaju, vjeruju da su imali direktno zaduženje tokom kopanja tunela od suterena zgrade u Njegoševoj ulici broj 12 do depoa Višeg suda u Podgorici.
Marijanu Vuljaju na teret se stavlja krivično djelo - pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela, jer su u dosadašnjem dijelu istrage tužioci došli do podataka da je iznajmio Katarini Baćović stan u City kvartu, gdje se ona skrivala od 11. septembra kada je pronađen tajni prolaz u centru grada.
Policija je za Baćović tragala od sredine septembra, kada je i identifikovana kao osoba koja je iznajmila stan u Njegoševoj ulici, iz kog su pripadnici te krimi-ekipe prokopali tunel.
U istrazi obijanja prostorije u kojoj su čuvani sudski dokazi saslušana je i njena majka Maja Baćović, inače upravnica sudske pisarnice, koja je negirala umiješanost u tešku krađu.
Provala u sudski depo primijećena je 11. septembra, kada su nadležni najprije utvrdili da je neko “samo” ispreturao dokaze. Međutim, dok je još trajao uviđaj u obijenom depou i letimični popis dokaza u najvažnijim predmetima, otkriveno je da su lopovi u depo ušli podzemnim prolazom iz Njegoševe ulice broj 12...
Prvi krupni trag u tom slučaju, kombi koji su koristili osumnjičeni, policajci su pronašli 13. septembra.
Dan kasnije pronašli su i stan u podgoričkom naselju Zabjelo, gdje im je navodno bila baza.
Predrag Mirotić, za kojeg se sumnja da je vozio kopače tunela od Zabjela do centra grada, kada su odlazili da prave podzemni prolaz do depoa Višeg suda, uhapšen je 23. septembra.
On im je navodno bio kontakt tačka - pomagao im da nesmetano borave u Podgorici i obezbjeđivao alat kojim su obili sudsku prostoriju.
U dosadašnjoj istrazi, kojom rukovodi podgoričko Osnovno državno tužilaštvo, izuzeto je na stotine sati snimaka s nadzornih kamera, pronađen je alat koji su kopači koristili, a vještačenjem je izolovan i trag osumnjičenih...
Operativni podaci policije govore da su vođe kavačkog kriminalnog klana organizovale kopanje podzemnog tunela, a inspektori i dalje utvrđuju šta im je bio glavni cilj.
Bonus video: