Ministar pravde Andrej Milović ne može ostvariti uvid u SOCTA-u niti dobiti taj dokument o procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala, zaključio je danas Biro za operativnu koordinaciju (BOK).
Taj dokument, kako piše u saopštenju, neće biti stavljen na uvid ni ministru odbrane Draganu Krapoviću.
"U dijelu razmatranja zahtjeva upućenih BOK-u, uzimajući u obzir činjenicu da klasifikovana verzija SOCTA 2021 nije dostavljena ni jednom ministru u Vladi Crne Gore, te da je riječ o dokumentu na osnovu kojeg se identifikuju najznačajniji izazovi u oblastima teškog i organizovanog kriminala i planiraju preventivne, obavještajne i istražne aktivnosti organa obavještajno bezbjednosnog sektora, te da ne postoji opravdanost podnijetih zahtjeva, jednoglasno je zaključeno da se zahtjevi za dostavu klasifikovane verzije SOCTA 2021 podneseni od strane ministra pravde i ministra odbrane ne mogu prihvatiti", ističe se u današnjem saopštenju BOK nakon sjednice tog organa obavještajno bezbjednosnog sektora kojim rukovodi Aleksa Bečić.
Iz Bečićevog kabineta je ranije "Vijestima" rečeno da tajnu verziju Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA) Milović može zatražiti po proceduri koja mu je zvanično objašnjena "još polovinom januara", te da o tom zahtjevu odlučuje BOK, ali da nije jasno je li ministar pravde to uradio, kao ni može li je dobiti.
Milović je nedavno rekao da već dva mjeseca ne može da dobije taj dokument da bi znao ko su bezbjednosno interesantna lica kako bi, nagovijestio je, izbjegao susrete sa njima, za koje ga je na javnoj i tajnoj sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost optužio šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.
Odgovarajući na te optužbe on je u subotu rekao "Vijestima" da "transparetno" sjedi u lokalima, ide po slavama gdje ima mnogo ljudi pa i bezbjednosno interesntnih lica, ali da u nekim od tih lokala sjede i sudije, tužioci, policajci, političari...
U današnjem saopštenju BOK-a se navodi da je taj organ danas, u punom sastavu i uz učešće ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i ministra javne uprave Maraša Dukaja, održao Drugu sjednicu novog saziva na kojoj je nastavio započete aktivnosti na inteziviranju i inoviranju modaliteta međuresorske saradnje, kroz unapređenje operativne usklađenosti i koordinacije organa obavještajno bezbjednosnog sektora, a sve u cilju podizanja nivou bezbjednosti i zaštite nacionalnih i vitalnih interesa Crna Gore.
"Kao posebno značajno, ukazujemo da su u prethodnim mjesecima organi obavještajno bezbjednosnog sektora u saradnji sa Specijalnim državnim tužilaštvom i drugim nadležnim tužilačkim instancama, i pored brojnih izazova i poteškoća, postigli izuzetno zapažene rezultate na polju kontinuirane i beskompromisne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, podnošenjem brojnih krivičnih prijava, procesuiranjima i lišenjem slobode većeg broja lica, uz akcenat na zapljene više stotina kilograma narkotika, razbijanje mreža krijumčara i zapljene veće količine krijumčarenih akciznih roba – cigareta, kao i u različitim postupcima lišenjem slobode i procesuiranjem brojnih pripadnika organa obavještajno bezbjednosnog sektora čime se potvrđuje opredijeljenost da se bezbjednosni sektor reformiše i gradi na principima profesionalizma, nezavisnosti, moralnosti, neselektivnosti, depolitizacije i integriteta. Dodatno ističemo činjenicu da je u bezbjednosnom ambijentu sa kontinuiranim izazovima očuvana bezbjednost građana i stabilna bezbjednosna situacija, ali i pohvaljujemo aktivnosti nadležnih organa na očuvanju javnog reda i mira za vrijeme novogodišnjih i božićnih praznia i brojnih javnih okupljanja i manifestacija širom Crne Gore", ističe se u saopštenju BOK.
U saopštenju se dodaje da BOK posebno pohvaljuje aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) "koje su značajno doprinijele pozitivnoj odluci Komiteta eksperata za evaluaciju mjera za borbu protiv pranja novca i finansiranje terorizma Savjeta Evrope, na osnovu kojih je Crna Gora izbjegla sivu listu Maneywall-a. Ističemo i činjenicu da je nakon duže od godinu dana zasnivanjem radnog odnosa u MUP/UP riješen problem polaznika 14. generacije Policijske akademije, uz afirmaciju nastojanja da se u najkraćem moguće roku isto omogući i polaznicima 15. generacije, što posebno dobija na značaju zbog poznatih kadrovskih deficita".
"U cilju daljeg unapređenja međuresorne saradnje, formirali smo više međuresornih radnih timova, od kojih će jedan biti zadužen da u skladu sa međunarodnih standradima i praksama partnerskih zemalja uspostavi osnove za formiranje pomorske informativne jedinice, sa ciljem zaštite vitalnih interesa Crne Gore od nezakonitih aktivnosti na moru, a naglašavamo da će u realizaciji utvrđenih zadataka radni timovi imati stručnu i ekspertsku pomoć renomiranih međunarodnih partnera, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država ICITAP i Ambasade Velike Britanije – Odsjek za međunarodne operacije Ministartva unutrašnjih poslova Velike Britanije", piše u saopštenju.
Iz BOK su kazali da su na osnovu analize Ministastva javne uprave i uz učešće ministra javne uprave Maraša Dukaja u tom dijelu sjednice, konstatovali da su tokom prethodnog perioda preduzete aktivnosti na snaženju sistema sajber bezbjednosti, unapređenju sistema infromacione bezbjednosti i zaštiti mrežne infrastrukture.
Ističe se i da će BOK "i u narednom periodu, shodno svojim zakonskim ovlašćenjima, nastaviti aktivnosti na unapređenju svih neophodnih uslova za unapređenje međuresorne saradnje organa obavještajno bezbjednosnog sektora, sa ciljem prihavatanja i implementacije međunarodnih standarda i sveobuhvatnog suprostavljanja savremenim bezbjednosnim izazovima".
Bonus video: