Članovi Biroa za operativnu koordinaciju (BOK) zahtijevali su od nadležnih organa obavještajno-bezbjednosnog sektora da podignu nivo zaštite i bezbjednosti najodgovornijima, naročito u Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju.
“Posebno zbog složenosti i izazova koje nosi sa sobom rad na krupnim predmetima i procesuiranje organizovanih kriminalnih grupa koje raspolažu veoma značajnim resursima”, saopšteno je nakon treće sjednice tog tijela.
BOK je, piše, afirmisao odličnu saradnju organa obavještajno bezbjednosnog sektora, specijalnog državnog tužilaštva, drugih nadležnih tužilaštava i međunarodnih partnera, koja rezultira kontinuiranim izuzetno zapaženim rezultatima na polju odlučne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
BOK ističe ogroman doprinos pripadnika organa obavještajno bezbjednosnog sektora i drugih nadležnih organa koji profesionalno i hrabro sprovode aktivnosti na identifikaciji i procesuiranju izvršioca krivičnih djela.
Koordinator BOK-a Aleksa Bečić u saopštenju je naveo da to tijelo pozdravlja intenziviranje i privođenje kraju aktivnosti na izradi Pravilnika o kontroli imovine, prihoda i životnog stila policijskih službenika, kao i dinamiziranje rada Odjeljenja za unutrašnju kontrolu MUP-a, afirmišući i pojačan rad na kontroli postojanja bezbjednosnih smetnji policijskih službenika, a sve prethodno sa ciljem čišćenja policijskih struktura od veza sa kriminalom, korupcijom i drugim nedozvoljenim uticajima.
"Biro za operativnu koordinaciju konstatujući kontinuitet bezbjednosnih izazova, pohvaljuje aktivnosti Sektora za borbu protiv kriminala (SBPK), regionalnih centara bezbjednosti “Jug” i “Centar”, uz asistenciju Vojske Crne Gore, koje su rezultirale da se dva lišenja života u proteklim mjesecima koja su posledica obračuna organizovanih kriminalnih grupa rasvijetle i liše slobode osumnjičeni u roku od nekoliko sati, ističući da su policijski službenici UP u periodu od 1. novembra do 1. aprila registrovali 1907 krivičnih djela, da je zabilježen visok procenat rasvijetljenosti krivičnih djela po nepoznatom izvršiocu (77%), kao i da je rasvijetljeno 95% registrovanih teških krivičnih djela protiv života i tijela (ubistva i ubistva u pokušaju)". BOK konstatuje da su međuresorne radne grupe na čelu sa MUP-om kao nosiocem aktivnosti, utvrdile nacrte Strategije za borbu protiv transnacionalnog kriminala za period 2024-2027. godine i Strategije za poboljšanje bezbjednosti u saobraćaju za peirod 2024-2030. godine, te da će iste nakoj dobijanja potrebnih mišljenja od nadležnih domaćih i međunarodnih institucija biti proslijeđene Vladi na dalje postupanje.
"BOK se upoznao sa mjesečnim izvještajima o radu i dinamičkim planovima međuresornih radnih timova, kao i razmotrio druga pitanja iz svoje nadležnosti", piše u saopštenju.
Bonus video: