U zemlju ukopali 4,4 tone kokaina: U Gvajani "pao" tovar droge, navodno balkanskog kartela

Odbrambene snage Gvajane zaplijenile su još jedan tovar kokaina namijenjen za evropsko tržište, a izvori “Vijesti” iz stranih bezbjednosnih službi tvrde da istraga vodi ka takozvanom balkanskom narko kartelu

76642 pregleda 16 komentar(a)
Zaplijenjena droga, Foto: CANU
Zaplijenjena droga, Foto: CANU

Odbrambene snage Gvajane zaplijenile su još jedan tovar kokaina namijenjen za evropsko tržište, a izvori “Vijesti” iz stranih bezbjednosnih službi tvrde da istraga vodi ka takozvanom balkanskom narko kartelu.

Prema informacijama “Vijesti” džakovi u koje je bilo zapakovano 4,4 tone kokaina vrlo su slični onima pronađenim u dvije velike operacije u Atlantiku, koje je izvela Francuska, a u kojima je zaplijenjeno 10,6 tona i 10,5 tona oduzetih nedavno na oko 600 nautičkih milja od Martinika.

Zapljena oko 200.000 dolara vrijedne droge rezultat je rada tamošnjih obavještajnih službi, ali i informacija razmijenjenih s agentima Uprave za kontrolu droga Sjedinjenih Američkih Država (DEA) i drugim međunarodnim partnerima.

Zvanično je objašjneno da je droga pronađena u džungli, blizu granice s Venecuelom, u podzemnim bunkerima u blizini ilegalne poletno-sletne staze otkrivene u Regionu jedan (Barima-Waini), oko 20 kilometara od rudarskog grada Matthews Ridge, u sjeverozapadnoj Gvajani.

U akciji su učestvovali službenici Carinske jedinice za borbu protiv narkotika Gvajane (CANU), u saradnji s Jedinicom specijalnih snaga odbrambenih snaga Gvajane.

Prvobitno, istražitelji su pronašli ilegalnu pistu, a pretresom okoline pronađen je kokain i dvije puške.

Ministar sigurnosti Gvajane Robeson Benn rekao je juče novinarima da se procjenjuje da je zaplijenjena droga vrijedna najmanje 200 miliona dolara.

“Sretni smo što DEA dijeli informacije i obavještajne podatke s nama... Gvajana je žrtva ove ilegalne aktivnosti. Mi ne proizvodimo kokain, ne prevozimo ga”, rekao je Benn.

Šef Gvajanske carinske jedinice za borbu protiv narkotika James Singh kazao je medijima da je droga trebala biti poslata za Evropu.

Objasnio je da je kokain bio sakriven u nekoliko rupa iskopanih u zemlji, a da su preko njega, kako bi zakamuflirali skloništa, postavljena drva...

Zvaničnici Gvajane saopštili su da je nakon posljednje akcije, izvedene prije tri dana, jasan način rada narko mafije u toj oblasti Južne Amerike.

“Kokain stiže vazdušnim ili kopnenim putem, ponekad preko Venecuele i skladišti se u podzemnim skladištima u blizini ilegalnih pista ili mora. Nakon toga prenosi se malim narko avionima do ilegalnih pista na teritoriji Evrope, ili brzim čamacima i polupotopnim podmornicama do velikih brodova koji plove za Evropu, često duž Afričke rute”, objašnjeno je.

Istražitelji kod zaplijenjene droge
Istražitelji kod zaplijenjene drogefoto: Canu

Zvaničnici te države ističu da najnovija zapljena pokazuje posvećenost Carinske jedinice za borbu protiv narkotika i Vlade da se bore protiv krijumčarenja droge u Gvajani i da sarađuju s međunarodnim partnerima.

Dodaju i da je upravo ta jedinica nedavno predvodila napore Gvajane u borbi protiv narkotika, što je rezultiralo prethodnim otkrivanjem ilegalih poletno-sletnh staza, zapljenama aviona i polupodmornica prije njihovog odlaska s kokainom u Evropu, ali i hapšenjem visokorizičnih trgovaca drogom.

Nakon pronalaska droge tamošnje vlasti uzeli su otiske, uzorak kokaina, a ostatak droge spalili na licu mjesta.

Navode da je u toku istraga, kako bi se utvrdila organizacija odgovorna za podzemno skrovište i kompletnu kriminalnu infrastrukturu narko organizacije.

“Vijesti” su, nedavno, nakon što je na području arhipelaga Galapagosa, u akciji ekvadorske mornarice, zaplijenjeno 4,5 tone kokaina i uhapšeno 17 osumnjičenih, a na osnovu izvora iz strane bezbjednosne službe, objavile da narko karteli koriste polupotopne podmornice za transport droge.

“Takve podmornice se koriste da bi se izbjegli patrolni vojni čamci i brodovi ekvadorske i kolumbijske mornarice. Rađene su tako da se potapaju do pola metra ispod površine vode, da ih brodski radari ne bi mogli detektovati, jer očitavaju isključivo čvrste materije nad vodom. Imaju svoj pogon. Takve lake podmornice grade ozbiljnije narko-grupe, čiji profit iznosi stotine miliona dolara”, kazao je tada sagovornik iz strane bezbjednosne službe.

Bonus video: