Porodica ubijenog Mrdaka: Odbrana radi sve da dođe do protoka roka i optuženi budu pušteni da se brane sa slobode

Porodica traži od Advokatske komore da preduzme mjere u cilju sprečavanja procesnih zloupotreba, jer će nereagovanjem dati podstrek svim advokatima da „vrše ovakve i slične procesne zloupotrebe i da sprečavaju sprovođenje pravde i utvrđivanje istine“

13648 pregleda 2 komentar(a)
Uviđaj nakon ubistva i pljačke u Nikšiću 2021., Foto: Svetlana Mandić
Uviđaj nakon ubistva i pljačke u Nikšiću 2021., Foto: Svetlana Mandić

Porodica ubijenog Ljubiše Mrdaka obratila se saopštenjem za javnost u kome traže od Advokatske komore Crne Gore, da u cilju „očuvanja ugleda advokature i Kodeksa profesionalne etike, osudi postupanje pojedinih advokata odbrane“, koji čine sve, prema njihovim riječima, da prođe tri godine od podizanja optužnice do donošenja prvostepene presude, kako bi se optuženi, zbog protoka roka, branili sa slobode.

Oni traže od Advokatske komore da preduzme mjere u cilju sprečavanja procesnih zloupotreba, jer će nereagovanjem dati podstrek svim advokatima da „vrše ovakve i slične procesne zloupotrebe i da sprečavaju sprovođenje pravde i utvrđivanje istine“.

Pred Višim sudom u Podgorici, zbog osnovane sumnje da su 20. oktobra 2021. godine u Nikšiću izvršili krivično djelo razbojništvo i svirepo ubistvo Ljubiše Mrdaka, koji je stradao na radnom mjestu kao radnik firme fizičkog obezbjeđenja “Security Guard Montenegro“, sudi se optuženima: Mitru Kneževiću, Stojanu Albijaniću, Petru Zolaku, Srđanu Svjetlanoviću, Davidu Banjcu i Stefanu Regojeviću.

Porodica u saopštenju podsjeća da je Uprava policije u vrlo kratkom periodu podnijela krivične prijave protiv ovih sedam lica, da je za njih četvoro (Knežević, Albijanić, Zolak i Regojević) odmah određen pritvor, dok su za tri osobe koje su bile u bjekstvu (Svjetlanović, Miljković i Banjac) raspisane Interpolove međunarodne potjernice. Optužnica je podignuta 19. aprila 2022. godine, ali se na početak suđenja čekala godina.

„Ta godina dana je 'izgubljena', jer su advokati odbrane koristili Zakon kako bi branili 'prava' osumnjičenih za ubistvo; tražili odlaganja radi pripreme odbrane; tražili odbacivanje optužnice po podnijetim žalbama; tražili obustavu postupka jer su optuženi navodno priznali djelo pod pritiskom pripadnika Uprave policije; više puta tražili odlaganje radi ekstradicije uhapšenih u Republici Srbiji, jer su isti izrazili 'želju' da im se sudi u njihovom prisustvu, sve u skladu sa Zakonom. Konačno, nakon Svjetlanovićevog i Miljkovićevog izručenja (dok je Banjac i dalje u bjekstvu), Sudsko vijeće je bilo u mogućnosti da zakaže prvo ročište koje se održalo 18. aprila 2023. godine“, stoji u saopštenju porodice ubijenog Mrdaka.

Nakon održanih desetak ročišta, na kojima su, kako je navedeno, saslušani optuženi i svjedoci, sredinom februara ove godine dolazi do odlaganja ročišta zbog nedolazaka advokata i „njihovih zloupotreba ZKP-a“.

„Ovo sve u namjeri da se optuženi puste da se brane sa slobode, zbog proteka roka od tri godine od podizanja optužnice do donošenja prvostepene presude. U tome prednjače advokati S. Lj. i M. M. koji odbranu okrivljenih temelje na zloupotrebi procesnih ovlašćenja, a ne na pružanju pravne pomoći okrivljenih, koju nesporno imaju bez obzira na težinu djela za koje se terete. Naime, advokat M. M. je odložio veći broj ročišta zbog nepojavljivanja na glavnim pretresima, dok je advokat S. Lj. pošto se bliže ove famozne tri godine, tražio izuzeće prvo Predsjednika krivičnog vijeća, pa zatim čitavog krivičnog vijeća, pa Višeg suda i nakon odbijanja ovih zahtjeva, saglasno članu 41 stav 6 Zakona o krivičnom postupku Crne Gore, prešao na državnog tužioca, pa njegovog rukovodioca, pa rukovodioca rukovodioca, pa će sve do specijalnog tužioca i tako u nedogled. Pomenuti advokati sve prednje rade u cilju srječavanja provođenja ogromnog broja video i audio dokaza, forenzike, vještaka i brojnih drugih dokaza, kako bi izdejstvovali puštanje optuženih, koji su državljani Republike Srpske, da se brane sa slobode. Ako se dokopaju te famozne tri godine, pri zaprijećenoj kazni od 40 godina zatvora, da li će više biti dostupni organima gonjenja i sudu lako je zaključiti“, naveli su članovi Mrdakove porodice.

Podsjetili su da su se u avgustu ove godine obratili medijima i izrazili veliku zabrinutost da će „advokati odbrane uspjeti u namjeri da zloupotrebom Zakona o krivičnom postupku iskoriste nedostatke ovog zakona i dovedu do puštanja na slobodu ubica Ljubiše, časnog i omiljenog čovjeka u Nikšiću, koji je u maniru golorukog heroja životom branio egzistenciju nikšićkih penzionera, pred naletima četiri maskirana pljačkaša, naoružana kalašnjikovima“.

„Očigledno je da su nedostaci ovog Zakona o krivičnom postupku Crne Gore (kao i mnogih drugih zakona) suprotni naporima Venecijanske komisije i Evropske unije da se ovaj Zakon prilagodi standardima EU, kao jedan od uslova ulaska u EU, ali iz nepoznatih ili pak sumnjivih razloga, po ovom pitanju se ne preduzima ništa. Dok se ovo pitanje ne riješi, očigledno je da pravde u Crnoj Gori neće biti. Očekujemo, uz ozbiljnu zabrinutost i protest desetine hiljada Nikšićana i velikog broja stanovnika Crne Gore, ovim otvorenim pismom, od Advokatske komore Crne Gore, ministra pravde, relevantnih instanci u Višem sudu, da objasne javnosti Crne Gore kako riješiti ovo pitanje, o kome svakodnevno čitamo u novinama, kada će se ZKP izmijeniti i da li će se stati na put ovim zloupotrebama.Takođe očekujemo da se uključi predsjednik države, Skupština i Vlada, te da spriječe višegodišnje širenje tumora u pravosudnom sistemu Crne Gore“, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: