Traže krivce za smrt Ulcinjanke: Tužilaštvo, ministarstvo i KCCG utvrđuju da li je bilo propusta u liječenju Drite Tafa

Više državno tužilaštvo formiralo predmet po službenoj dužnosti, nakon saznanja iz medija. Zdravstveno-sanitarna inspekcija upućena u barsku bolnicu, a slučaj ispituje i više komisija

Šimun tvrdi da će svi odgovorni biti procesuirani, a da će obdukcija pokazati od čega je preminula porodilja iz Ulcinja

33449 pregleda 31 reakcija 9 komentar(a)
Direktor barske bolnice juče nije odgovarao na pozive, Foto: Marija Pešić
Direktor barske bolnice juče nije odgovarao na pozive, Foto: Marija Pešić

Više državno tužilaštvo istražuje okolnosti smrti trudnice Drite Tafa iz Ulcinja, a predmet je formiran po službenoj dužnosti, nakon saznanja o događaju iz medija, potvrđeno je “Vijestima” u instituciji kojom rukovodi Lepa Medenica.

Redakciji je rečeno i da je izdat nalog policiji za prikupljanje obavještenja. Suprug pokojne pacijentkinje, Arben Tafa “Vijestima” je juče kazao da je povodom smrti supruge dao izjavu u policiji.

“Šta da vam kažem, katastrofa... Tražim odgovornost za postupanje ljekara u bolnici u Baru gdje je napravljena prva greška nakon porođaja poslije čega je moja supruga hitno transportovana za Klinički centar Crne Gore. Tamo su joj spasili život, došla je kući i pokušala da se vrati normalnom životu. Ali, ta prva greška u bolnici u Baru pokazala se fatalnom”, kazao je Tafa “Vijestima. Tvrdi da su “u posljednje vrijeme tri žene iz bolnice u Baru poslate u KCG na dalje liječenje”.

“Da li je to slučajnost ili ne, ja ne znam. Ne želim da ulazim u druge slučajeve, želim svima dobro ali mene zanima moj slučaj kada sam ostao bez supruge a djeca bez majke. Neko je u bolnici u Baru očigledno napravio propust i grešku. Neka se utvrdi ko i na koji način”, kazao je Tafa i zahvalio svima koji su na bilo koji način iskazali izraze saučešća.

Tražiće odgovorne u Baru i Podgorici

Direktor barske bolnice Igor Karišik juče nije odgovarao na pozive “Vijesti”, dok je ministar zdravlja Vojislav Šimun na konferenciji za medije kazao da preduzimaju mjere kako bi se uvtrdila odgovornost svih koji su učestvovali u procesu liječenja pokojne pacijentkinje.

On je rekao da je u barsku bolnicu poslata zdravstveno-sanitarna inspekcija i da su formirani operativni timovi koji će ispitati slučaj.

“Pored toga, Ministarstvo zdravlja će preduzeti detaljnu nezavisnu istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti liječenja, formiraćemo i eskternu komisiju koja će biti sastavljena od stručnjaka i iz regionalnih zdravstvenih centara, kako bi se precizno locirala odgovornost kako porođajnog procesa, operacije tako i postoperativne njege”, kazao je Šimun.

Vojislav Šimun
Vojislav Šimunfoto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Ministar je pojasnio da je porođaj pacijentkinje bio 13. septembra u barskoj bolnici, carskim rezom i da je došlo do hirurške komplikacije koja je prepoznata sjutradan, a da je nakon toga tretirana u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) do 25. septembra. Pojasnio je da je poslije otpuštanja zakazana rutinska procedura u cilju daljeg urološkog liječenja, a da je 30. oktobra ponovo primljena u KCCG, dan nakon sprovedene procedure.

“Uvjeravamo porodicu i cjelokupnu javnost da će svi odgovorni da budu procesuirani”, kazao je Šimun.

Direktor KCCG Aleksandar Radović kazao je da je pacijentkinja iz Bara dovedena u tu ustanovu zbog sumnje da je došlo do podvezivanja mokraćovoda, što je konstatovao urolog, pa je u konsultaciji sa interventnim radiologom instalirana sonda, kako ne bi došlo do zastoja bubrega.

On je pojasnio da je nakon devet dana pacijentkinja puštena kući i da se sonda stavlja preko kože dok se stanje pacijentkinje ne popravi. Objasnio je da je, po dogovoru, primljena opet u KCCG, urađene su kompletne analize i snimanja i uklonjena privremena, a postavljena sonda u organizam.

Radović je rekao da su snimanja u petak pokazala da sonda funkcioniše, ali se pacijentkinji pogoršalo stanje, a urađeno je i snimanje skenerom koje je pokazalo da nema curenja konstrasta i da je u anatomskom smislu sve u redu.

“Pacijentkinja je prevedena u intenzivnu njegu, uključena je reanimacija, ali je došlo do smrtnog ishoda. Mi smo pokrenuli internu komisiju koja treba da ustanovi zašto je u tako kratkom periodu došlo do smrtnog ishoda”, rekao je Radović.

Aleksandar Radović
Aleksandar Radovićfoto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Šimun je juče rekao da očekuje da će sudsko-medicinska obdukcija pokazati od čega je preminula pacijentkinja, dok je Radović saopštio da je dežurni ljekar naložio obdukciju, što je porodica odbila.

Aljošević se oporavlja u KCCG

Na konferenciji za medije u Ministarstvu zdravlja, govorilo se i o slučaju pacijentkinje A.A. takođe iz Ulcinja, koja je nakon porođaja carskim rezom u barskoj bolnici 10. septembra prebačena u KCCG zbog komplikacija.

Baranka Asmira Aljošević (26) porodila se 10. septembra u barskoj bolnici carskim rezom. Nakon obilnog krvarenja posle porođaja koji je bio u podne, oko 19 časova uveče je hitno prebačena u Klinički centar Crne Gore (KCCG) gdje je operisana i izvađeni su joj jajnici i materica.

Ona se od tada nalazi na intenzivnoj njezi u KCCG-u, već 55 dana a isto toliko nije imala priliku da vidi svoje dijete jer su donedavno “aparati radili za nju”, kako je “Vijestima” kazala njena majka Bukurija Lukolić.

“Rekli su da nema dovoljno trombocita (u barskoj bolnici) pa je premještena na ginekologiju još tri, četiri sata, tu je iskrvarila i onda je sestra sa ginekologije zvala doktorku anesteziologije i kazala šta je u pitanju, nakon čega je ona urgirala da ide pod nož kako ne bi dobila sepsu, jer je cijela požutjela”, ispričala je Lukolić.

Oko 11 sati uveče su je operisali u KCCG-u, tvrdi njena majka, a njena porodica je ujutu došla da je vidi a tada im je rečeno da je Aljošević u kritičnom stanju te da joj je ugrožen život i da joj nijedan organ ne radi.

“Vidjela sam je kratko prije operacije, treće operacije u 12 sati. Dijete mi je bilo 22 dana u komi a već 55 dana je na intenzivnoj njezi. Nijedan organ joj nije radio jer su preživjeli štetu. Izgubila je puno krvi, rekli su mi da se radi o četiri litra”, kazala je Lukolić.

Rekla je da još ne znaju i nije im jasno zašto je Asmira morala imati dvije operacije pored carskog reza kojom su joj izvađeni jajnici i materica. Sve što znaju, naglasila je, da je nešto pogrešno urađeno u barskoj bolnici, da su njenoj ćerci tamo napravili problem, a u KCCG-u joj spasili život.

Jedino objašnjenje koje su dobili, tvrdi ona, je da su morali to da urade jer je previše iskrvarila.

“Neka velika greška je napravljena. Nekako su je povrijedili u Baru. Još uvijek nemamo papirologiju i znam samo da mi je dijete bilo u komi skoro mjesec dana”, naglasila je Asmirina majka.

Lukolić je izrevoltirana postupanjem barske bolnice. Tvrdi da su joj “unakazili dijete” i da će zbog toga potražiti i pravdu pred sudom čim se njena ćerka oporavi.

Radović je juče, komentarišući ovaj slučaj, rekao da je kod A.A. došlo do pojačanog krvarenja i da su je ginekolozi KCCG hitno primili, te da nije u pitanju hirurško krvarenje, već koagulopatija.

“Urađena je reintervencija i uklonjeni su jajnici. Pacijentkinja je primila jako veliki broj transfuzija krvi, došlo je do poremećaja funkcije bubrega i pluća, ali je sada u fazi oporavka i odvajamo je od mašine za disanje”, rekao je Radović.

Šimun je, odgovarajući na pitanja, kazao da su u ginekologiji česta postpartalna krvaranja u slučaju carskog reza, dok se kod pokojne pacijentkinje radi o potencijalnoj povredi mokraćovoda u vezi sa hirurškim radom.

Protest “Ne želim biti sljedeća”

Zbog smrti porodilje Drite Tafa i teškog zdravstvenog stanja A.A., nevladine organizacije iz Ulcinja donijele su odluku da u četvrtak, 7. novembra, organizuju protest ispred Doma zdravlja u tom gradu, pod nazivom “Ne želim biti sljedeća”.

Saopšteno je da je cilj protesta da javnost sazna istinu, da se utvrdi uzrok smrti Drite i apeluje na nadležne da žene Ulcinja dobiju pravu i odgovornu zdravstvenu zaštitu.

Za smrt Alović nema odgovornih

Tragična smrt Drite otvorila je stare rane kada je još jedna porodilja iz Ulcinja, Naida Alović, preminula nekoliko sati nakon porođaja na operacionom stolu u KCCG, u noći između 1. i 2. maja 2018.

Alović je u Kliničkom centru hospitalizovana nekoliko dana prije porođaja, koji je, kako je “Vijestima” tada kazao ujak djevojčice Rifat Đeljošaj, bio uspješan.

“Vijesti” su tada, pozivajući se na zvanične izjave ljekara, objavile da se trudnoća kod pokojne Alovićeve odvijala normalno sve do šest dana pred smrt, kada se ginekolozima u ulcinjskom porodilištu požalila na bolove u dnu stomaka.

Pregledana je i zbog ultrazvučno potvrđene oskudne količine plodove vode i mogućeg prijevremenog porođaja, upućena je u barsku bolnicu, a nakon toga prebačena u Podgoricu. Porodila se više od mjesec prije predviđenog termina. Komplikovani operativni zahvat nakon porođaja nije uspio. Izviđaj u ovom predmetu u Višem državnom tužilaštvu trajao je dvije i po godine, ali nije bilo dokaza da je bilo ko odgovoran za njenu smrt.

Bonus video: