Šimun: Preduzimamo mjere kako bi se utvrdila odgovornost svih koji su učestvovali u liječenju Drite Tafa

Ministar zdravlja je kazao da će nakon nalaza razmotriti smjenu direktora barske bolnice Igora Karišika

54651 pregleda 111 reakcija 58 komentar(a)
Vojislav Šimun, Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore
Vojislav Šimun, Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Ministar zdravlja Vojislav Šimun kazao je danas da preduzimaju mjere kako bi uvtrdila odgovornost svih koji su učestvovali u procesu liječenja pokojne pacijentkinje, porodilje Drite Tafa.

On je rekao da je u barsku bolnicu poslata zdravstveno-sanitarna inspekcija i da su formirani operativni timovi koji će ispitati slučaj.

"Pored toga, Ministarstvo zdravlja će preduzeti detaljnu nezavisnu istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti liječenja, formiraćemo i eskternu komisiju koja će biti sastavljena od stručnjaka i iz regionalnih zdravstvenih centara, kako bi se precizno locirala odgovornost kako porođajnog procesa, operacije tako i postoperativne njege", kazao je Šimun.

Odgovorio je i da će nakon nalaza razmotriti smjenu direktora barske bolnice Igora Karišika.

Ministar je pojasnio da se pacijentkinja porodila 13. septembra u barskoj bolnici, carskim rezom i da je došlo do hirurške komplikacije koja je prepoznata sjutradan, a da je nakon toga tretirana u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) do 25. septembra. Pojasnio je da je poslije otpuštanja zakazana rutinska procedura u cilju daljeg urološkog liječenja, a da je 30. oktobra ponovo primljena u KCCG, dan nakon sprovedene procedure.

“Uvjeravamo porodicu i cjelokupnu javnost da će svi odgovorni da budu procesuirani”, kazao je Šimun.

Direktor KCCG Aleksandar Radović kazao je da je pacijentkinja iz Bara dovedena u tu ustanovu zbog sumnje da je došlo do podvezivanja mokraćovoda, što je konstatovao urolog, pa je u konsultaciji sa interventnim radiologom instalirana sonda, kako ne bi došlo do zastoja bubrega.

On je pojasnio da je nakon devet dana pacijentkinja puštena kući i da se sonda stavlja preko kože dok se stanje pacijentkinje ne popravi. Objasnio je da je, po dogovoru, primljena opet u KCCG, urađene su kompletne analize i snimanja i uklonjena privremena, a postavljena sonda u organizam.

Radović je rekao da su snimanja u petak pokazala da sonda funkcioniše, ali se pacijentkinji pogoršalo stanje, a urađeno je i snimanje skenerom koje je pokazalo da nema curenja konstrasta i da je u anatomskom smislu sve u redu.

“Pacijentkinja je prevedena u intenzivnu njegu, uključena je reanimacija, ali je došlo do smrtnog ishoda. Mi smo pokrenuli internu komisiju koja treba da ustanovi zašto je u tako kratkom periodu došlo do smrtnog ishoda”, rekao je Radović.

Na konferenciji za medije, govorilo se i o slučaju pacijentkinje A.A. takođe iz Ulcinja, koja je nakon porođaja carskim rezom u barskoj bolnici 10. Septembra prebačena u KCCG zbog komplikacija.

Radović je rekao da je kod nje došlo do pojačanog krvarenja i da su je ginekolozi KCCG hitno primili, te da nije u pitanju hirurško krvarenje, već koagulopatija.

“Urađena je reintervencija i uklonjeni su jajnici. Pacijentkinja je primila jako veliki broj transfuzija krvi, došlo je do poremećaja funkcije bubrega i pluća, ali je sada u fazi oporavka I odvajamo je od mašine za disanje”, rekao je Radović.

Šimun je, odgovarajući na pitanja, kazao da su u ginekologiji česta postpartalna krvaranja u slučaju carskog reza, dok se kod pokojne pacijentkinje radi o potencijalnoj povredi mokraćovoda u vezi sa hirurškim radom.

Istakao je da očekuje da će sudsko-medicinska obdukcija pokazati od čega je preminula pacijentkinja.

Radović je odgovorio I da je dežurni ljekar naložio obdukciju pacijentkinje, što je porodica odbila.

Bonus video: