Osude napada na novinarku Anu Raičković

Političke partije i nevladine organizacije oglasile su se nakon što je novinarka prvo verbalno, a zatim i fizički napadnuta kod jednog ugostiteljskog objekta u Podgorici

49284 pregleda 34 reakcija 14 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 12.11.2024. 17:11h

Političke partije, sindikalne organizacije i nevladine organizacije osudile su napad na novinarku "Pobjede" Anu Raičković i članove njene porodice.

Zbog sumnje da su je napali uhapšeni su biznismen Zoran Ćoćo Bećirović i još dvije osobe.

"Sloboda medija i bezbjednost novinara suštinski su temelji demokratskog društva"

Rezidentni koordinator UN u Crnoj Gori i UNESCO izražavaju snažnu osudu nedavnog napada na novinarku dnevnog lista Pobjeda, Anu Raičković, navodi se u zajedničkom saopštenju.

"Sloboda medija i bezbjednost novinara suštinski su temelji demokratskog društva. Novinari imaju vitalnu ulogu u informisanju javnosti, razotkrivanju krivičnih djela i pozivanju na odgovornost vlada i institucija. Svaka prijetnja i napad na novinare podriva ove temeljne vrijednosti i doprinosi stvaranju klime straha i nesigurnosti u kojoj sloboda izražavanja ne može da napreduje", piše u saopštenju.

Kazali su da pozdravljaju brza hapšenja u vezi sa ovim napadom i ohrabruju nadležne organe da u najkraćem roku finalizuju istragu, privedu odgovorne pravdi i preduzmu sve neophodne mjere kako bi novinari mogli da obavljaju svoj posao bez straha za svoju bezbjednost.

"Takođe, pozivamo sve relevantne institucije i organizacije da pojačaju napore usmjerene na promovisanje i zaštitu prava novinara u zemlji, jer napadi na novinare ozbiljno ugrožavaju slobodu izražavanja, pravo na pristup informacijama i osnovne demokratske vrijednosti", dodaje se.

"U duhu saradnje i posvećenosti zaštiti ljudskih prava, UNESCO i Ujedinjene nacije u Crnoj Gori će nastaviti da podržavaju inicijative koje obezbjeđuju slobodan, bezbjedan i nezavisan medijski prostor u Crnoj Gori, što je jedan od osnovnih preduslova za pridruženje Crne Gore Evropskoj uniji", zaključuje se u saopštenju.

DPNCG: Da li je tužioce bar malo sramota što su Bećirovići i Mijatović fizički nasrnuli na novinarku?

Društvo profesionalnih novinara (DPNCG) saopštilo je da očekuje od Osnovnog tužilaštva u Podgorici da adekvatno procesuira, a od suda da izrekne najoštriju kaznu, za napad na novinarku "Pobjede" Anu Raičević, jer su kako su naveli iz DPNCG napadači uglavnom povratnici, odnosno imaju istoriju napada i maltretiranja kritičkih novinara.

"Podsjetimo da je telehranitelj Zorana Bećirovića Mladen Mijatović ranije napao našeg kolegu Vladimira Otaševića jer se usudio da ga, tada kao novinar lista Dan, snima telefonom. Dalje, jedan žuti portal čiji je osnivač Bećirovićeva firma, godinama vređa, progoni i maltretira novinare, ukljućujući novinarku i dopisnicu Vijesti iz Kolašina Draganu Šćepanović", ističe se u saopštenju DPNCG.

Oni su dodali da Osnovno državno tužiilaštvo u Podgorici ni u jednom od ova dva slučaja nije našlo elemente krivičnog djela, pa je Sud za prekršaje u Podgorici oslobodio Mijatovića odgovornosti dok je Dragana Šćepanović upućena da privatno goni portal.

"Sada postavaljamo pitanje tužiocima koji su postupali u ova dva slučaja 'da li smatraju da imaju elementarno znanje o slobodi izražavanja i poslu novinara' i da li ih je bar malo sramota što su Bećirovići i Mijatović fizički nasrnuli na novinarku? Podsjetimo, u slučaju Vladimira Otaševića postupala je osnovna tužiteljka u Podgorici Ivana Vuksanović, dok je slučaj Dragane Šćepanović vodio podgorički osnovni tužilac Nikola Boričić. O detaljima istraga ovaj put nećemo je to nije tema, ali očekujemo da ovu o napadu na koleginicu Raičević temeljnije sprovedu i utvrde motive", piše u saopštenju.

Iz DPNCG su rekli da "pošto su se javni zvaničnici danas maltene utrkivali da osude napad na novinarku Pobjede zarad političkih poena, nema potreba da ponavljamo koliko je nedopustivo napadati novinare".

"Jedino što ponovo možemo reži na ovu temu je da tražimo da tužioci rade svoj posao, da prate praksu Evropskog suda za ljudska prava i da prestanu da gledaju kroz prste onima koji novinarima ne daju da rade, prijete im, napadaju ih", zaključuje se u saopštenjU DPNCG.

Janović: Moramo kreirati ambijent u kojem će se svaki novinar osjećati sigurno

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Janović saopštio je da Crna Gora, kao država koja se zalaže za vladavinu prava, mora kreirati ambijent u kojem će se svaki novinar i novinarka osjećati sigurno i bezbjedno, u kojem će biti zagarantovana sloboda javne riječi.

"Dužni smo,kao političari,da bez izuzetka osudimo svaku vrstu nasilja nad poslenicima javne riječi", napisao je Janović u objavi na Iksu.

Sindikalna organizacija RTCG: Bećirović i njegovo "obezbjeđenje" kao posljednje siledžije i nasilnici, porodično, uz pomoć obezbjeđenja nasrnuli na ženu, novinarku

Zaprepašteni smo sinoćnjim napadom na koleginicu Anu Raičković iz Pobjede, saopšteno je iz Sindikalne organizacije Radio televizije Crne Gore (RTCG).

"Bećirović i njegovo 'obezbjeđenje' je već prepoznato po verbalnim napadima i prijetnjama koje upućuju novinarima. Sinoć nijesu prijetili, nego su kao posljednje siledžije i nasilnici, porodično, uz pomoć obezbjeđenja nasrnuli na ženu, novinarku. 'Muški časno', pesnicama na ženu, a potom i na njenu porodicu i imovinu", ističe se u saopštenju.

Iz Sindikalne organizacije RTCG su dodali da zahtijevaju "od nadležnih institucija da će se pridržavati Krivičnog zakonika Crne Gore, kojim se propisuju veće kazne za napade na novinare i najstrožije kazniti siledžije, kako bi se napokon prekinula loša praksa kontinuiranog izostanka reakcije na ova nedjela".

SEP: Prijetnja osnovnim demokratskim vrijednostima

Stranka evropskog progresa osudila je napad na novinarku i njenu porodicu, rekavši da taj čin ne predstavlja samo napad na pojedinca, već da je "direktna prijetnja osnovnim demokratskim vrijednostima koje svi moramo štititi."

"Sloboda govora i izražavanja, uključujući pravo novinara na slobodno i nepristrasno izvještavanje, osnovni su stubovi demokratije. Naša težnja za ulazak u Evropsku uniju podrazumijeva poštovanje i očuvanje ovih vrijednosti koje su ključne za transparentno i odgovorno društvo."

SEP smatra da je "zadatak svih nas da osiguramo" sigurno okruženje za rad medijskih profesionalaca.

"Mediji igraju ključnu ulogu u informisanju građana i jačanju odgovornosti institucija, i napadi na njih su neprihvatljivi u demokratskom društvu. Pozdravljamo brzu reakciju nadležnih institucija a sve u cilju prevencije sličnih slučajeva u budućnosti. Takođe, apelujemo na građane i javnost da pruže podršku svim novinarima koji se suočavaju s izazovima u vršenju svoje profesije."

DNP: Revanšizam mora postati ružna prošlost

Demokratska narodna partija osudila je, kako kažu, "fizički i verbalni napad na novinarku 'Pobjede' Anu Raičković, koji je brutalno izvršio Zoran Bećirović sa ličnim obezbjeđenjem."

Rekli su da revanšističko postupanje prema predstavnicima javne riječi "mora postati dio ružne prošlosti" u Crnoj Gori i da se tome "mora stati na kraj".

"Ovo tim prije što su u navedenom slučaju, pored novinarke Raičković, povrijeđena i još dva lica koja su stala u njenu odbranu, čime se baca ukupna ružna slika na zbivanja u našoj zemlji, u kojoj postoji naglašena tradicija poštovanja prema majkama, suprugama i kćerkama. Ovakvi novi napadi na žene novinarke na javnom mjestu, nažalost, samo su još jedan dokaz da Crna Gora mora odlučno reagovati na takve nemile incidente, uz puno pravo predstavnika medija na javnu riječ kao sastavni dio njihove odgovorne profesije", piše u saopštenju.

DNP očekuje da se konkretno, kroz zakonsku regulativu, strože definišu svi oblici napada na poslenike javne riječi, "uz nadu da će ovaj nemili slučaj biti i posljednji u Crnoj Gori kad je neko nasrnuo na predstavnike sredstava javnog informisanja ugrožavajući njihove živote, građanska i profesionalna prava".

MSS: Novinari i dalje nezaštićeni

Medijski savjet za samoregulaciju osudio je "brutalan fizički napad" na novinarku Raičković, rekavši da je taj događaj neprijatno podsjetio da su u Crnoj Gori novinari i dalje nezaštićeni i da su izloženi svim vrstama agresije, od uvreda do fizičkih nasrtaja.

"Ovo nije samo fizički nasrtaj na jednu novinarku, ovo je napad na sve novinare i medije u Crnoj Gori. Medijski savjet za samoregulaciju već duže upozorava da se u državi stvara nepovoljna klima prema novinarima i medijima i da političari olako vrijeđaju i napadaju novinare nezadovoljni njihovim izvještavanjem. U ovako stvorenoj atmosferi je bilo samo pitanje dana kad će se neko osjetiti dovoljno ohrabren da i fizički nasrne na novinare. To se upravo desilo sinoć novinarki Ani Raičković", saopštio je izvršni sekretar MSS-a Ranko Vujović.

"Na državi i njenim institucijama je sada da pokažu odlučnost i da konkretnom akcijom pokažu da ova vrsta ugrožavanja novinara neće biti tolerisana u našem društvu. Od daljeg postupanja nadležnih institucija u ovom slučaju će zavisiti buduća bezbjednost novinara u našoj državi. Ovo će takođe biti i svojevrstan test koliko je ova vlast sposobna da stvori uslove za normalan i bezbejdan rad novinara i medija", piše u saopštenju.

Forum žena NSD-a: Ovo je atak na slobodu govora

Verbalni i fizički nasrtaj na ženu od strane biznismena Zorana Bećirovića i članova njegovog obezbeđenja lišen je svake etike i morala, poručili su iz Foruma žena Nove srpske demokratije i dodali da to nažalost nije jedini incident.

"Prije dva dana odbornik Demokratske partije socijalista Rajko Perović vrijeđao je novinarku Gradske televizije Svetlanu Eraković, pa svjedočimo pojačanom stepenu netrpeljivosti i bahatosti političkih struktura i pojedinaca koji su u prethodnom režimu navikli da sve podrede svojim interesima, a kritičku riječ stave pod svoju kontrolu", navodi se u saopštenju koje je Forum žena dostavio medijima.

Iz Foruma su poručili da počinioci ovih napada moraju odgovarati za svoje postupke i moraju biti adekvatno kažnjeni kako bi se zaustavio napad na novinare, a posebno na novinarke.

"Sloboda medija predstavlja temelj demokratije. Ovo je atak na slobodu govora gdje se jasno šalju poruke upozorenja novinarima da će biti napadnuti i na kućnom pragu ukoliko budu izvještavali suprotno volji i interesu pojedinaca. Ukoliko se počinioci adekvatno ne kazne postavlja se pitanje šta se može desiti već sledeći put. Napad na novinare u Crnoj Gori traje dugi niz godina.

Niko ne bi smio u slobodnom demokratskom društvu da trpi bilo čije ponižavanje i prijetnje, a kamoli da doživi fizičke povrede. Sloboda medija je ono što želimo u Crnoj Gori. Bez slobode medija i bezbjednosti novinara pristupanje Crne Gore EU je nezamislivo", zaključuje se u saopštenju.

Milačić: Institucije na velikom ispitu, očekujemo hitnu i adekvatnu kaznu

Prava Crna Gora najoštrije osuđuje napad na novinarku Anu Raičković i članove njene porodice, kazao je predsjednik ove partije Marko Milačić. On je kazao da je taj "sramotan čin" direktan udarac ne samo na Raičković kao osobu, već i na slobodu medija, po ko zna koji put.

"Podsjećanja radi, upravo je Bećirović u pratnji istog Mijatovića prije pet godina u jednom tržnom centru nasrnuo na tadašnjeg novinara Dana Vladimira Otaševića. Obzirom da je došlo do značajnih promjena u institucijama, za razliku od prethodnog Bećirovićevog nasrtaja na novinara kada nije bilo adekvatne reakcije za njega i njegovog tjelohranitelja, nadležne institucije su sada na velikom ispitu", ocijenio je Milačić.

Brza reakcija policije je ohrabrujuća i očekujemo hitnu i adekvatnu kaznu za sve koji su učestvovali u sinoćnjem napadu na novinarku Pobjede, dodao je on.

"Kao i do sada, nastavićemo da se zalažemo za oštrije kazne za napade na novinare jer se samo tako može stati na kraj pritiscima i prijetnjama koji postaju naša svakodnevica. Upravo na tome smo aktivno radili i promjenili Krivični zakonik prije tri godine da bismo osigurali veću pravnu zaštitu novinarima i svima koji svoj posao obavljaju javno, ali s časnom odgovornošću.

U vrijeme kada je potrebno jedinstvo protiv prijetnji i pritisaka, moramo jasno reći da se prava sloboda i moral pokazuju onda kada štitimo one koji iznose svoje stavove, bez obzira na političku ili ideološku pripadnost", zaključio je Milačić.

Asocijacija Spektra: Napadače strogo kazniti u skladu sa Krivičnim zakonikom

Iz Asocijacije Spektra oštro su osudili napad na novinarku novniarku Anu Raičković i članove njene porodice i imovinu. Kazali su da urgiraju na nadležne da hitno procesuiraju Bećirovića i ostale učesnike u napadu i da budu strogo kažnjeni u skladu sa Krivičnim zakonikom koji propisuje veće kazne za napade na novinare.

"Crna Gora mora osvijetliti dugu istoriju nasilja nad novinarima i novinarkama, ako želi da bude slobodna zemlja. Kako Sindikat medija Crne Gore navodi, ovo je 18. incident prema novinarima/kama samo ove godine. Bezbroj puta smo svjedočili da je bezbjednost onih koji otkrivaju zločine nad našim prostorom, prirodom, te građanima i građankama Crne Gore, ugrožena zarad sticanja profita. Jasno je da će se napadi nastavljati sve dok država odlučno ne stane u odbranu novinara/ki i procesuira sve one koji u cilju kontrole sprovode nasilje" , navodi se u saopštenju ove nevladine organizacije.

On i su ukazali da je, kako nedavno navodi i izvještaj Evropske komisije, od naročite važnosti pružanje brze i efikasne primjene zakona i institucionalne zaštite novinara od svih oblika nasilja, uz davanje prioriteta istragama i sudskom praćenju ključnih zastarjelih slučajeva, kao i osiguravanje dosljedne primjene svih zakona koji se odnose na medije i podržavanje politike nulte tolerancije na bilo koji oblik pritiska ili uznemiravanja novinara.

Svaki oblik nasilja nad novinarima i novinarkama predstavlja i direktan napad na slobodu i transparentnost u Crnoj Gori, a bez adekvatnog, efikasnog i odlučnog odgovora u vidu pravednog epiloga ovih slučajeva ne možemo govoriti o demokratiji, ocijenili su iz Asocijacije Spektra.

"Zato ove vrijednosti ne smijemo prepustiti kandžama krupnog kapitala i političkim elitama koje ih svojim (ne)činjenjem osnažuju. Oni nastoje da državu oblikuju prema svojoj mjeri tretirajući novinare/ke ili druge kritičke glasove kao svoje privatno vlasništvo. Država ima i resurse i mehanizme da brzo i efikasno odgovori na ovakve pojave, koje nijesu usamljeni incidenti, već odraz sistema koji se uporno održava od strane onih kojima upravo takav i odgovara", zaključuje se u saopštenju.

Kljajević: Moćnici da se naviknu da je mračno doba iza nas

Poslanica Demokratske narodne partije Jelena Kljajević je saopštila da je nedopustivo da "bilo koji medijski radnik trpi nasilje zbog napisane i izgovorene riječi".

"Sloboda govora i mišljenja mora biti standard koji se nikada ne smije prekršiti. Mračno doba, kada su novinari plaćali životima svoje izvještavanje je iza nas, a na to će se morati naviknuti razni moćnici. Država i institucije sistema moraju najoštrije osuditi i sankcionisati ovakvo ponašanje, stoga podrška za novinarku Anu Raičković."

DPS: Primjena fizičke sile skandalozna i nedopustiva

Demokratska partija socijalista (DPS) saopštila je da napadi na novinare moraju biti alarm za sve društvene aktere.

"Osuđujemo incident koji se desio sinoć, prijetnje i napad na novinarku Pobjede, Anu Raičković od strane Zorana Bećirovića. Napadi na novinare moraju biti alarm za sve društvene aktere, a sloboda medija temeljna odrednica savremenog demokratskog poretka u svakom društvu.

Kazali su da je primjena fizičke sile prema bilo kojoj osobi skandalozna i nedopustiva, i da predstavlja, između ostalog i udar na integritet i dostojanstvo građanina.

"Nažalost, međutim, gotovo svakog dana svjedočimo izlivima mržnje, agresije i fizičkim sukobima, koji se dešavaju u javnom prostoru. Tražimo da se ispitaju sve okolnosti ovog slučaja, kao i da nadležni organi svoj posao obave u skladu sa zakonom", piše u saopštenju.

Asocijacija žena PES-a: Država da pokaže nultu toleranciju prema nasilju

Asocijacija žena PES-a je saopštila da država mora pokazati nultu toleranciju prema nasilju.

"Najoštrije osuđujemo napad biznismena Zorana Bećirovića na novinarku 'Pobjede' Anu Raičković i njenog maloljetnog sina. Ovim šaljemo jasnu poruku da ovakvi napadi nisu prihvatljivi u jednom demokratskom društvu, gdje sloboda medija i pravo na slobodno izražavanje moraju biti zaštićeni i poštovani. Asocijacija žena PES-a od početka svog djelovanja se zalaže da nasilje nad ženama i djecom bude na najstroži način kažnjeno.

"Svaki napad na novinare predstavlja direktan udar na slobodu informisanja, ali i zastrašujući pokušaj da se uguši kritičko mišljenje i spriječi rad onih koji se bore za istinu. Mediji imaju ključnu ulogu u informisanju javnosti i održavanju transparentnosti vlasti i institucija, te su zato zaštita i podrška novinarima od izuzetne važnosti.

"Pozivamo nadležne organe da hitno sprovedu sve potrebne radnje kako bi se odgovorni za ovaj napad identifikovali i kaznili u skladu sa zakonom. Neophodno je da država pokaže nultu toleranciju prema nasilju, pogotovo nasilju muškarca nad ženom, i time obezbijedi sigurno okruženje u kojem će novinari moći da obavljaju svoj posao bez straha i pritisaka.

"Solidarni smo sa napadnutom novinarkom i svim profesionalcima koji se suočavaju sa rizicima dok obavljaju svoj posao. Sloboda medija je stub demokratije, pa se zalažemo da ona u konstanti mora biti očuvana, zagarantovana i u potpunosti slobodno ostvarljiva", piše u saopštenju.

HRA i CŽP: Neprihvatljiv čin nasilja

Akcija za ljudska prava i Centar za ženska prava su saopštili da je napad na novinarku Raičković i članove njene porodice "apsolutno neprihvatljiv čin nasilja".

"Raičković, urednica crne hronike u Pobjedi, sinoć je u Podgorici napadnuta, kako je objavljeno, od strane biznismena Zorana Ćoća Bećirovića i njegovog obezbjeđenja ispred restorana Gurman. Ona je prvo verbalno napadnuta, a zatim su, kako je saopštila Uprava policije, i ona i dva člana njene porodice dobili više udaraca u glavu i tijelo. Napadači su novinarki zatim oštetili i automobil. Motiv napada je novinarski rad Raičković i njeni komentari u emisijama, objavili su Pobjeda i TV E", piše u saopštenju.

Osudili su napad na slobodu izražavanja, "a posebno i nasilje prema ženi i to na javnom mjestu".

"Razmjere agresije i pomjeranje svih civilizacijskih granica u rješavanju konflikata u našoj zemlji vrlo je zabrinjavajuće. Pohvaljujemo efikasnu reakciju policije, očekujemo da odgovorni budu hitno procesuirani i da se i na taj i na druge načine osigura bezbjednost zaposlenih u medijima. Pružamo punu podršku Ani Raičković i svim drugim novinarkama i novinarima koji se suočavaju s neprimjerenim komentarima i prijetnjama".

Đokđurić: Tražimo ozbiljan pristup, hitne istrage i stroge kazne za sve počinioce

NVO 35mm oštro osuđuje napad na novinarku Anu Raičković i poziva nadležne institucije da brzo i odlučno reaguju, procesuiraju počinioce i time pokažu da napadi na slobodu medija u Crnoj Gori neće biti tolerisani, poručila je Milica Đokđurić, urednica medijskih programa u NVO 35mm.

"Jeziv napad od strane biznismena Zorana Ćoća Bećirovića i članova njegovog obezbjeđenja šokirao nas je i duboko uznemirio, jer predstavlja ne samo napad na našu koleginicu, već i na pravo građana da budu tačno i pravovremeno informisani, kao i na osnovne principe demokratije i slobodnog društva.

Svjedočimo uznemirujućem nizu verbalnih i fizičkih napada na novinarke i novinare, čiji je rad često ometen prijetnjama i zastrašivanjima, motivisanim isključivo neslaganjem sa njihovim stavovima ili uređivačkom politikom. Ovo nisu izdvojeni incidenti, već znak ozbiljne opasnosti po medijske slobode u zemlji, zbog čega aktuelna vlast mora hitno djelovati kako bi osigurala bezbjednost i slobodu novinara", navodi se u saopštenju koje je Đokđurić dostavila medijima.

Novinarke i novinari u Crnoj Gori predugo rade pod prijetnjama i pritiscima, dok pitanje njihove bezbjednosti i dalje ne dobija status "hitnosti" kod nadležnih, dodala je ona.

"Tražimo ozbiljan pristup, hitne istrage i stroge kazne za sve počinioce, jer je jedino kroz djelotvorno pravno procesuiranje moguće zaštititi novinare i poslati jasnu poruku – napadi na one koji tragaju za istinom neće proći nekažnjeno", poručila je Đokđurić.

Ona je kazala da se nadajuodlučnoj reakciji kako nadležnih institucija, tako i šire javnosti.

"Krajnje je vrijeme da se stvori okruženje u kojem naše koleginice i kolege mogu obavljati svoj posao bez straha od napada, ponižavanja ili diskriminacije. Svaki napad na novinare direktan je udar na sve nas, na pravo javnosti da se slobodno informiše i na demokratski poredak koji bi morao da štiti sve svoje članove", zaključila je Đokđurić.

Jokić i Špajak: Ovaj napad je dio šireg trenda pojačanog nasilja nad ženama u Crnoj Gori

Oštro osuđujemo brutalni napad na novinarku Pobjede, Anu Raičković, i njenog članove njene porodice, koje su fizički napali Zoran Coco Bećirović i njegovo obezbjeđenje, kazale su u zajedničkom saopštenju Bojana Jokić iz LGBT Foruma Progres i Milica Špajak iz Socijalnog centra.

"Zastrašujuće je koliko su pojedinci u Crnoj Gori postali osioni i nasilni, što je direktna posljedica njihovog uvjerenja da su iznad zakona i da mogu djelovati nekažnjeno, što je direktna posledica slabosti i nemanja volje državnog aparata u nastojanju da odbrani pojedinca od nasilja.

Ovaj napad predstavlja udarac na slobodnu riječ i pravo svih nas da budemo informisani. Osim toga, ovo nasilje je dio šireg trenda pojačanog nasilja nad ženama u Crnoj Gori u posljednjih nekoliko godina. Posebno je alarmantno kada se na meti nađu žene koje obavljaju javni posao, poput novinarki, koje su sve češće izložene prijetnjama i fizičkim napadima zbog svoje profesije", navodi se u njihovom saopštenju.

Jokić i Špajak su poručile da država mora odlučno stati iza slobodne riječi i zaštititi žene koje su na prvoj liniji borbe za istinu i informisanje javnosti.

"Pozivamo nadležne institucije da hitno reaguju, da osiguraju sigurnost novinara, te pooštre kazne za napade na medijske radnike. Napad na slobodnu riječ je napad na demokratiju, a napad na novinarku i majku predstavlja udarac na sigurnost i dostojanstvo žena u Crnoj Gori. Vrijeme je da se stane na kraj ovakvom ponašanju i omogući sigurnost svim građanima, naročito onima koji svojim radom doprinose informisanju i jačanju demokratskog društva", zaključuje se u saopštenju.

CGO: Institucije da osiguraju da počinioci odgovaraju pred zakonom

Centar za građansko obrazovanje (CGO) oštro je osudio napad na Anu Raičković, novinarku Pobjede, kao i na članove njene porodice i njenu imovinu.

"Izražavamo i duboku zabrinutost nad brutalnošću počinioca u ovom slučaju, čime se osnažuje već hronična ugroženost novinara u Crnoj Gori. Institucije moraju pokazati da razumiju ozbiljnost ovog problema i reagovati na način koji će ubuduće odvratiti sve koji misle da nasiljem mogu odgovarati novinarima kad im se ne dopada njihovo izvještavanje", navodi se u saopštenju CGO-a. Iz te nevladine organizacije kazali su da su ovakvi i slični napadi na novinare nesumnjiv pokušaj ograničavanja njihovog rada i izvještavanja o pitanjima od javnog interesa.

"Pored toga, ovim se jača atmosfera nesigurnosti među medijskim zaposlenicima u Crnoj Gori koji se često suočavaju sa raznim oblicima pritisaka, ali i drugim brojnim problemima u radu. CGO je, uključujući i slučaj novinarke Raičković, tokom 2024. godini zabilježio 14 verbalnih i fizičkih napada na novinare, što je upozoravajuće visoka brojka u crnogorskom kontekstu", navodi se u saopštenju.

Iz CGO-a su pozvali tužilaštvo i sudstvo da kroz efikasnu istragu i procesuiranje ovog slučaja, osiguraju da počinioci odgovaraju pred zakonom. Jedino tim pristupom država može pokazati riješenost u zaštiti medija i novinara, kao i potrebnu nultu toleranciju prema napadima na njih i njihovu imovinu, dodali su.

"CGO podsjeća na potrebu uspostavljanja mehanizama koji će doprinijeti prevenciji napada na novinare i podizanju svijesti javnosti o značaju slobodnog i nezavisnog novinarstva. Nekažnjivost napada na novinare, njihovu ličnu imovinu i imovinu medija, može samo poslati poruku ohrabrenja nasilnicima, bilo da su u političkoj, poslovnoj, kriminalnoj ili nekoj drugoj sferi, čime novinari postaju poželjne mete, a bezbjednost medijskih radnika ozbiljno narušena. U konačnici, time i država Crna Gora rizikuje pad u dijelu medijskih sloboda, što je suprotno njenim težnjama demokratskom razvoju i evropskim standardima", zaključuje se u saopštenju.

GP URA: Napad na Raičković posljedica lošeg odnosa Spajićeve i Mandićeve vlasti prema medijima i cjelokupne atmosfere u društvu

Iz Građanskog pokreta URA najoštrije su osudili napad, kako su kazali, Zorana Bećirovića i njegovog obezbjeđenja na novinarku Pobjede Anu Raičković i njenog sina.

Iz ove partije su pozvali nadležne organe da hitno sankcionišu počinioce kako bi se što prije poslala jasna poruka svima onima koji se drznu da ugroze nekoga zbog novinarskog posla koji obavlja i da time guše slobodu medija. Oni podsjećaju da ovo, nažalost, nije prvi slučaj u kojem je Bećirović vinovnik napada na novinare i dodaju da pored fizičkih napada, biznismen preko svog portala Aktuelno konstantno targetuje i sprovodi prljave kampanje protiv svih onih koji mu nijesu po volji.

"Tako je i novinarka Vijesti Dragana Šćepanović iz Kolašina zbog njenih tekstova u kojima piše o poslovanju Bećirovića konstantno predmet njegovih napada preko portala Aktuelno i prijetnji. Ovim putem iskazujemo podršku Ani i Dragani kao i svim drugim slobodnim novinarima i novinarkama koji svojim djelovanjem ukazuju na sve anomalije našeg društava i time predstavljaju njegov korektivni faktor", poručili su iz GP URA.

Zaključili su da ih ne iznenađuje što se neko poput Bećirovića usudio da napadne Raičković i da je to posljedica svakodnevnog lošeg odnosa Spajićeve i Mandićeve vlasti prema medijima i cjelokupne atmosfere koja vlada u društvu gdje više niko ne preza od pravde, jer država predvođena aktuelnom vlašću pokazuje totalnu nemoć i nezainteresovanost za sve što se dešava.

Gorčević: Svako nasilje nad novinarima mora biti oštro osuđeno i adekvatno sankcionisano

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević pozvala je nadležne institucije da bez odlaganja istraže sve okolnosti napada na Anu Raičković.

Ona je kazala da je nedopustivo da bilo ko, zbog pisanih ili izgovorenih riječi, koristi nasilje prema novinarima.

"Ovaj incident je napad ne samo na slobodu medija, koja je jedan od ključnih temelja demokratskog društva, već i na dostojanstvo žene i novinarske profesije. Svako nasilje nad novinarima mora biti oštro osuđeno i adekvatno sankcionisano kako bi se zaštitila sloboda izražavanja i očuvala bezbjednost svih medijskih radnika", napisala je Gorčević na društvenoj mreži Iks.

Joković: Počinioce najoštrije osuditi i smjestiti u Spuž

Predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković najoštrije je osudio primjenu sile nad novinarkom Anom Raičkovic i pozvao sve nadležne institucije da je zaštite i reaguju u skladu sa svojim ovlašćenjima.

"Sloboda medija i pravo novinara da bez straha izvještavaju javnost temelj su svakog demokratskog društva, a primjena sile nad novinarima je udar na slobodnu riječ, demokratiju i cjelokupno društvo.

Vrijeme bahaćenja i pokazivanja sile nad poslenicima javne rijeci je prošlo i to je nešto što će dosadašnji vinovnici takvih događaja morati da prihvate", navodi se u saopštenju koje je Joković dostavio medijima.

On je poručio da Crna Gora mora biti država u kojoj će novinari bez straha moći da obavljaju svoj posao.

"Iz tog razloga moramo svi da se ponašamo zrelo i da osudimo svaku vrstu nasilja, pogotovo nad ženama, kako bi mogle bez bojazni da obavljaju svoje poslove. Stoga, apelujem na državne institucije da počinioce ovakvih nedjela najoštrije osude i smjeste u Spuž, gdje im je i mjesto. Novinarki Raičkovic želim brz oporavak i da joj ovaj napad bude podstrek za još bolji rad u novinarskoj profesiji", zaključuje se u saopštenju.

PES: Napad na novinare je napad na slobodnu Crnu Goru

Poslanički klub Pokreta Evropa sad je saopštio da je napad na novinare - napad na slobodnu Crnu Goru.

"Oštro osuđujemo kukavički napad na novinarku Pobjede, Anu Raičković, koji je izvršio Zoran Ćoćo Bećirović sa svojim obezbjeđenjem i pozdravljamo adekvatnu i promptnu reakciju institucija. Nasilje, bahatost i svaka vrsta ugrožavanja sloboda i ljudskih prava, zakonski se moraju najoštrije sankcionisati. Napadi na novinare predstavljaju nedopustiva ugrožavanja slobode medija i govora, kao i osnovnih demokratskih vrijednosti Crne Gore, a nasilje nad poslenicima javne riječi je neprihvatljivo i predstavlja udar kako na njihovu bezbjednost, tako i na slobodu izražavanja ali i društva u cijelini", piše u saopštenju.

"A kada je riječ o napadaču, njemu poručujemo da je prošlo vrijeme nekažnjivosti, te da se nadamo da će državne institucije imati adekvatan odgovor na njegov napad na demokratiju. Zato će PES kao najveća stranka u zakonodavnom domu insistirati da se sa ovakvim praksama jednom zauvijek završi", poručili su.

Evropski savez: Stvoriti ambijent u kojem novinari mogu raditi bez straha

Evropski savez izrazio je "duboku zabrinutost" povodom napada na novinarku „Pobjede“, i osudio taj čin nasilja. Rekli su da takvi incidenti predstavljaju napad na slobodu izražavanja i nezavisnost medija, koji su temelj demokratskog društva.

Poručuju da je važno da se napadi na novinare procesuiraju s odgovornošću i utvrde sve činjenice, kako bi se poslala jasna poruka da su nasilje i ugrožavanje slobode i bezbjednosti novinara neprihvatljivi.

"Država konačno mora stvoriti ambijent u kojem novinari mogu obavljati svoj posao bez straha. Svaki pokušaj narušavanja te slobode je udar na demokratske vrijednosti i ljudska prava. Izražavamo solidarnost sa Anom Raičković i njenom porodicom, te joj želimo brz oporavak", piše u saopštenju.

Sindikat medija: Država da počne sankcionisati fizičke napade na novinare

Sindikat medija je saopštio da se samo brzim i efikasnim rješavanjem slučaja može poslati jasna poruku da u ovom društvu nema nedodirljivih i da je nedopustivo svako fizičko i verbalno obračunavanje sa predstavnicima medija.

"Sindikat medija Crne Gore (SMCG) najoštrije osuđuje sinoćnji napad bisnismena Zoprana Bećirovića, njegovog sina i obezbjeđenja na novinarku 'Pobjede' Anu Raičković i njenju porodicu. Posebno zabrinjava to što su novinarku po glavi i tijelu udarali i Bećirovići i članovi njihovog obezbjeđenja, kao i članove njene porodice i demolirali im auto, što ukazuje na organizovano nasilje koje je trajalo. Sindikat medija Crne Gore zahtijeva od nadležnih da hitno procesuiraju Bećirovića i ostale učesnike u napadu i da budu strogo kažnjeni u skladu sa Krivičnim zakonikom koji propisuje veće kazne za napade na novinare", piše u saopštenju.

Nadaju se će da kroz ovaj slučaj "država prekinuti praksu izostanka reakcije i početi da sankcioniše fizičke napade na novinare".

"Podsjećamo da Bećirović ima istoriju nasrtaja i očigledne netrpeljivosti prema novinarima, a čak je koristio i svoj medij kako bi vodio prljavu kampanju protiv svoje sugrađanke, novinarke Dragane Šćepanović. Takođe, 2019. godine u tržnom centru 'Delta City' u Podgorici, član njegovog obezbjeđenje unosio se u lice i prijetio novinaru Vladimiru Otaševiću. Taj slučaj je završen bez adekvatnog epiloga, odnosno bez utvrđene krivične i prekršajne odgovornosti vinovniku ovog napada. Bećirović je takođe više puta zbog navodne povrede časti i ugleda podnosio privatne tužbe protiv medija i novinara koji su izvještavali o njegovim poslovima", dodaju.

Ukazuju da je ovo 18. incident koji je Sindikat medija registrovao tokom ove godine.

SNP: Glas javnosti se ne smije utišavati silom

Socijalistička narodna partija osudila napad na novinarku "Pobjede", rekavši da osuđuju svaku vrstu nasilja nad novinarima i napad na slobodu medija.

"Fizički napad na novinarku predstavlja napad na pravo javnosti da bude informisana, ali i na same principe demokratije. Jasno je da ovakvi incidenti nemaju mjesta u našem društvu i da svi moraju biti zaštićeni od nasilja, posebno oni koji se bore za istinu i prenošenje objektivnih informacija", saopštio je SNP.

Kažu da je prošlo vrijeme nasilja nad novinarima.

"U 21. vijeku, glas javnosti se ne može i ne smije utišavati silom. Očekujemo brzu i efikasnu istragu nadležnih organa i najstrože kazne za počinioce. Ovo je opomena svima da se sloboda izražavanja mora čuvati, a mi ćemo, kao odgovorna politička snaga, nastaviti da činimo sve kako bi osigurali bezbjedno okruženje za sve novinare i medijske radnike u našoj zemlji."

Institut za medije: Država da pokaže da neće tolerisati napade

Institut za medije je saopštio da napad zahtijeva najoštriju kaznu za napadača i jasnu poruku države da neće tolerisati napade na novinare, medije i njihovu imovinu, te da će im obezbijediti uslove za slobodan rad.

"Institut za medije najoštrije osuđuje napad na koleginicu Anu Raičković, urednicu dnevnog lista Pobjede, pozdravlja brzu rekaciju policije i privođenje osumnjičenih za napad, biznismena Zorana Ćoća Bećirovića i članova njegovog obezbjeđenja. Raičkovič je fizički napadnuta na ulici, u prisustvu člana porodice, i napad je po izvještaju njene matičme redakcije, povezan sa novinarskim radom. Ovakav vid brutalnosti i nasilja zahtijeva najoštriju kaznu za napadača i jasnu poruku države da neće tolerisati napade na novinare, medije i njihovu imovinu,te da će im obezbijediti uslove za slobodan rad", piše u saopštenju.

Kažu da zabrinjava činjenica da su novinari u kontinuitetu izloženi pritiscima i napadima iz "različitih centara moći i pojedinaca koji imaju osjećaj da su privilegovani u društvu, da su iznad zakona i koji koriste medije za pritisak".

"Bećirović i njegov portal Aktuelno su, nažalost, odranije prepoznati po pritiscima na novinarke i novinare koji kritički izvještavaju o poslovima kontroverznog biznismena. Zabrinjava činjenica da su novinari i novinarke u Crnoj Gori u kontinuitetu izloženi pritiscima i napadima iz različitih centara moći i pojedinaca koji imaju osjećaj da su privilegovani u društvu, da su iznad zakona i koji koriste medije za pritisak. Oštrim sankcijama, država bi morala da demonstrira da je spremna da garantuje bezbjednost novinara i jednakost pred zakonom. Ljudski i kolegijalno se solidarišemo sa koleginicimo Raičković kojoj želimo brzi i uspješan oporavak", saopštio je Institut za medije.

Vojinović: Još jedan u nizu brutalnih ispada "biznismena" stasalih pod okriljem bivšeg režima

Svirepi napad, u kojem Ćoćo Bećirović i njegovo obezbjeđenje bez ikakvog obzira nasrću na novinarku Anu Raičković, surovo pokazuje stvarno lice jednog sistema koji je godinama čuvao kriminalne interese na račun građana i slobode medija, poručila je poslanica Demokratske Crne Gore Anđela Vojinović.

"Ovo je još jedan u nizu brutalnih ispada 'biznismena' stasalih pod okriljem bivšeg režima, koji su toliko dugo uživali povlastice i zaštitu da su danas uvjereni da mogu raditi šta hoće, bez posljedica.

Ne smijemo sada okrenuti glavu, kao što je to bio slučaj decenijama unazad. Ne smijemo tolerisati sistem koji nam je bivša vlast nametnula u kojem je normalno da bilo ko prebija ženu, novinarku, u javnom prostoru, i to uz pomoć svog obezbjeđenja? Kakve junačine", istakla je Vojinović.

Ona je ocijenila da je takva slika, gdje su ovakvi ljudi imali podršku i zaštitu na svakom koraku, postala simbol jedne Crne Gore kojom su do nedavno upravljale kriminalne i korumpirane strukture, držeći sve pod svojim čvrstim stiskom - od biznisa, preko medija, do institucija pravde.

"Ovaj slučaj nije samo pitanje lične odgovornosti napadača, već i dokaz da bivši režim i njihiv sistem bahatosti i brutalnosti nije do kraja iskorijenjen. A to je naša odgovornost danas - da takve likove i njihove zaštitnike suočimo sa pravdom i sa posljedicama.

Bravo i za one koji za samo četiri godine oprostiše bivšem režimu i Duška Jovanovića, i Oliveru Lakić, i Tufika Softića, i Jelenu Jovanović i paljenje imovine Vijesti i 711 ubijenih, među kojima su, kao što vidimo nevino stradali građani Crne Gore i protivnici bivšeg režima", navodi Vojinović u saopštenju dostavljenom medijima.

Ona ja poručila da više neće biti privilegovanih, da bahatost više ne smije biti norma i nijedan kriminalac nije i neće biti iznad zakona.

"Ovo nije samo napad na jednu ženu ili novinarku - ovo je direktan udar na slobodu izražavanja, na pravo svakog građanina da se osjeća sigurno, i na sve koji vjeruju u osnovne ljudske, prije svega, a onda i demokratkse vrijednosti", zaključila je poslanica Demokrata.

Ovo je krajnje neprihvatljivo i zaslužuje najoštriju osudu društva i adekvatan pravni epilog. Nasilje nad ženama i novinarkama mora biti jasno i glasno osuđeno i procesuirano. Bećirović i slični treba da znaju da je njihovo vrijeme prošlo, i da Crna Gora neće tolerisati nasilnike i nasilje, posebno ne nad slobodom govora i nad njenim poslenicima.

Radović: Nadležni da se pridržavaju politike nulte tolerancije prema bilo kojem obliku pritiska na novinare

Samo desetak dana nakon izvještaja Evropske komisije u kom se preporučuje pružanje blagovremene i efikasne zaštite novinarima, kroz sprovođenje zakona i zastitu od svih oblika nasilja brutalno je fizički napadnuta novinarka Pobjede Ana Raičković, kazao je Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse.

"Ovo je crveni alarm koji upozorava da nadležni treba da prioritetno istražuju i pravno rješavaju ključne stare slučajeve, obezbijede dosljednu primjenu svih zakona vezanih za medije i pridržavaju se politike nulte tolerancije prema bilo kojem obliku pritiska ili uznemiravanja novinara", naveo je Radović u saopštenju dostavljenom medijima.

Bošnjačka stranka: Država mora pokazati spremnost da zaštiti novinare

Iz Bošnjačke stranke (BS) najoštrije su osudili napad na novinarku Anu Raičković.

"Novinarima mora biti obezbijeđeno sigurno okruženje, kao preduslov izgradnje demokratskog društva, jer su upravo sloboda novinara i generalno medijske slobode ključne vrijednosti i temelj svake demokratske zajednice", navodi se u saopštenju BS-a.

Iz ove stranke od nadležnih organa zahtijevaju da se navedeni slučaj ispita do kraja i da se zakonski procesuiraju napadači.

"Država mora imati kapaciteta i pokazati spremnost da zaštiti novinare", zaključuje se u saopštenju.

Juventas: Unaprijediti postojeće zakone i mehanizme zaštite novinara

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković i njene članove porodice, od strane Zorana Ćoća Bećirovića i njegovog obezbjeđenja, predstavlja neprihvatljiv napad na slobodu medija, integritet novinarske profesije i osnovna ljudska prava, ocijenili su iz nevladine organizacije Juventas i istakli da ovakvi događaji šalju opasnu poruku svim novinarima koji se svakodnevno suočavaju s prijetnjama dok rade u javnom interesu.

"Udarci, uvrede i nasilje nad novinarima ne samo da predstavljaju fizičku prijetnju, već i brutalan pritisak na slobodno i nezavisno izvještavanje, što direktno ugrožava demokratske vrijednosti. Napad na jednog novinara je napad na cijelu profesiju, ali i na pravo građana da budu istinito i pravovremeno informisani o važnim događajima i temama.

Novinari su ključni za funkcionisanje demokratskog društva, ali često rade u opasnim uslovima, suočeni s prijetnjama, pritiscima i napadima. Sigurnost novinara nije samo njihov individualni problem, već problem čitavog društva, jer je odbrana slobode medija i prava na informisanje osnov svakog demokratskog društva", navodi se u saopštenju koje je Juventas dostavio medijima.

Iz ove NVO su apelovali na nadležne institucije da unaprijede postojeće zakone i mehanizme zaštite novinara, kako bi se ovakvi slučajevi nasilja nad medijskim radnicima na vrijeme prepoznali, spriječili i adekvatno kaznili.

"Potrebno je kreirati sigurno okruženje u kojem novinari mogu nesmetano obavljati svoj posao, bez straha za svoju sigurnost i sigurnost svojih porodica. Na kraju, ističemo da je pravo na informisanje jedno od osnovnih ljudskih prava koje je garantovano međunarodnim konvencijama i domaćim zakonodavstvom. Ovaj napad predstavlja direktno kršenje tog prava, kao i povredu osnovnih principa ljudskih prava i sloboda", zaključuje se u saopštenju.

NVO UZOR: Novinari izloženi stalnim pritiscima političara, biznismena i kriminalaca

Iz nevladine organizacije UZOR kazali su da njihova posljednja istraživanja govore da su novinari u Crnoj Gori izloženi stalnim pritiscima od strane političara, predstavnika biznis sektora ali i kriminalnih struktura.

"Trome reakcije državnih institucija dovele su do toga, da novinari osim konstantnih virtuelnih i telefonskih prijetnji, trpe i brutalno fizičko nasilje. Demokratija podrazumijeva jake institucije, a odgovor države na napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, pokazaće stepen naše odlučnosti da budemo dio evropskog društva", zaključuje se u saopštenju koje su dostavili medijima.

Bonus video: