Rezultati mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), povodom neprijatnih mirisa u Podgorici, pokazali su povećano prisustvo amonijaka u vazduhu.
Amonijak u Hrvatskoj i Srbiji se ubraja u zagađujuće materije, intenzivno isparava iz đubriva, a rezultati mjerenja su pokazali da je srednja dnevna vrijednost amonijaka u Podgorici 66 nanograma po metru kubnom.
Međutim iz CETI tvrde da u Crnoj Gori nije legislativom obuhvaćen amonijak, kao specifična komponenta koja se treba mjeriti, kao ni u EU legislativi, već je to ostavljen o državama članicama, koje su procijenile da postoji rizik zbog postojećih izvora i potreba za istim.
"Tako je u Hrvatskoj legislativi propisana granična vrijednost od 100 nanograma po metru kubnom (srednja 24 časovna vrijednost), te da ista ne smije biti prekoračena sedam puta tokom kalendarske godine", navode iz CETI.
Naveli su da je mjerenje započeto drugog novembra u prijepodnevnim satima u blizini Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).
"Mjerili smo prisustvo amonijaka vodeći računa da su mirisi navodili na prisustvo azotovih jedinjenja", navodi se u izvještaju CETI.
Iz Ekološke inspekcije “Vijestima” je saopšteno da su zabranili transport kokošijeg đubriva u Podgoricu, dok se ne identifikuje izvor pojave neprijatnih mirisa.
Ta inspekcija je utvrdila je da je sa farme kokošaka „Jokić” u Martinićima na imanje u blizini Kuća Rakića isporučeno oko 60 tona kokošijeg đubriva, prošle subote u večernjim satima.
Međutim, mnogi građani su kamione sa đubretom vidjeli po danu u subotu da saobraćaju nikšićkom magistralom, a uočeni su i radnim danima prošle sedmice, kao i u septembru.
Bonus video: