Koncentracija sumpor- dioksida u Pljevljima u petak je iznosila 408 mikrograma po metru kubnom, što je znatno iznad dozvoljene granice.
Toliko je u 15 časova izmjereno na mjernoj stanici u Skerlićevoj ulici, u centru grada.
Dozvoljena dnevna koncentracija sumpor-dioksida u Crnoj Gori je 125 mikrograma po metru kubnom, a satna 350.
Ako se uporedi koncentracija sumpor-dioksida u Pljevljima, sa izmjerenim vrijednostima u isto vrijeme u Nikšiću od 4,9 mikrograma po metru kubnom, može se zaključiti da je vazduh u najsjevernijem crnogorskom gradu skoro 100 puta bio zagađeniji u to vrijeme.
Sumpor-dioksid je jedan od najčešćih zagađivača vazduha koji djeluje nadražujuće na oči, sluznice i disajne puteve.
Veća vlažnost vazduha i magla povećavaju opasnost stvaranja sumporne kiseline.
U Pljevljima je juče vlažnost vazduha iznosila 99 procenata. Sumpor-dioksid uzrokuje i kisele kiše.
Koliko je gradsko stanovništvo izloženo štetnom dejstvu ovog gasa pokazuje i podatak da je na mjernoj stanici Gradina, u pljevaljskom selu Kruševo, udaljenom od grada desetak kilometara, juče u 14 sati izmjerena koncentracija sumpor- dioksida od 5,4 mikrograma po metru kubnom.
U istom periodu, u Pljevljima je sadržaj sumpor-dioksida iznosio 28,5 mikrograma.
Meteorolog Branko Micev nedavno je izjavio da je napuštanje sadašnjeg oblika grijanja na ugalj i drva, koji je dominantan u Pljevljima, i prelazak na nova goriva, najbolji način za rješavanje smanjenja zagađenja vazduha u Pljevljima.
On je kazao da je prošle godine registrovano 189 dana sa prekoračenjima vrijednosti zagađujućih PM 10 čestica u vazduhu.
U decembru prošle godine, svaki dan vrijednosti ovih zagađujućih materija prelazile dozvojene vrijednosti od 50 mikrograma po metru kubnom.
Kazao je i da su u decembru prosječno Pljevljaci bili obasjani suncem samo 1,8 sati dnevno.
Bonus video: