Izvještaj koji je danas predstavljen na press konferenciji Instituta Alternativa je izvještaj koji je dominantno rađen na osnovu mjerenja indiktora i istraživanja javnog mnjenja iz 2017. godine, a koji je predstavljen u septembru na konferenciji u Beogradu na kojoj su učestvovali i naši predstavnici koji su i tada ukazali da Izvještaj ne obuhvata veliki broj aktivnosti koji je realizovan u 2018. godini, saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.
Oni u regovanju na informacije sa konferencija IA navode da je Crna Gora u prethodnom periodu "postigla značajne razultate u oblasti reforme javne uprave".
"Podsjetićemo da smo u prethodnom periodu stvorili institucionalne i normativne pretpostavke, kroz donošenje nekoliko zakonskih rješenja, a prije svega Zakona o državnoj upravi, Zakona o državnim službenicima i namještenicima i Zakona o lokalnoj samoupravi koji treba da obezbijede profesionalnu, stručnu i efikasnu javnu upravu. Otpočeli smo proces optimizacije broja zaposlenih, a paralelno predložili i nova rješenja u pogledu reorganizacije javne uprave kroz novi Zakon o državnoj upravi. U prethodnom periodu, povećan je broj elektronskih usluga, pa danas imamo 564 usluge u nadležnosti 50 institucija. Takođe, različite organizacije koriste različite metodologije, pa se konkretno u određenim oblastima razlikuju ocijene i metodologije kod npr. Izvještaja SIGMA-e i WeBera. Navešćemo nekoliko primjera: Kada je u pitanju oblast transparentnosti, Crna Gora je za proaktivnost u objavljivanju informacija dobila ocjenu 1 od strane Webera, dok je po ocjeni SIGMA-e, Crna Gora je za dostupnost informacija dobila ocjenu 3 (upravo je jer Sigma koristi druge indikatore za mjerenje transparetnosti i otvorenosti javnih institucija)", navode iz MJU.
Dodaju da je u oblasti službeničkog sistema, Crna Gora u Izvještaju Evropske komisije iz aprila 2018. godine dobila pohvale za nova rješenja u Zakona o državnim službenicima i namještenicima i Zakona o lokalnoj samoupravi, koja su na snazi od 1. januara, odnosno 1. jula 2018., pa nisu obuhvaćena izvještajem WeBera.
"Kada je u pitanju oblast pružanja usluga, Crna Gora je dobila ocjenu 2 za percepciju javnosti vezanu za dostupnost usluga, ali i ocjenu 3 za percepciju javnosti kada je u pitanju orjentacija javne uprave ka građanima. Dok je u Izvještaju SIGMA-e ocjena 4 za SIGMIN indikator koji se odnosi na učinkovitost i efikasnost postupaka pred državnim organima. Istraživanje npr. u okviru projekta „Balkan barometar 2018“ pokazuju visok procenat učešća građana u kontaktu sa institucijama javne uprave, po čemu je Crna Gora lider u regionu. Takođe, istraživanje pokazuje umjereno zadovoljstvo zadovoljstvo građana vremenom potrebnim za dobijanje informacija/usluga. S obzirom da je u 2018. godini najveći broj realizovanih aktivnosti u oblasti javnih politika (donijet Srednjoročni program rada Vlade, unaprijeđen zakonodavni okvir za strategijsko planiranje i koordinaciju javnih politika, završene sve aktivnosti za izvođenja prvog akreditovanog programa za strategijsko planiranje, donijeta Uredba o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija, donijeta Odluka o Savjetu za saradnju organa državne uprave i nevladinih organizacija) vjerujemo da će ovi rezulati biti prepoznati u Izvještaju za 2018", zaključuju iz MJU.
Bonus video: