Poglavar Mitropolije crnogorsko-primorske, Amfilohije, ponaša se kao neko ko je u misiji među neukim narodom, a ustvari radi samo ono što je štetno za Crnu Goru, ocijenio je mitropolit Crnogorske pravoslave crkve (CPC) Mihailo.
„Vrhovni katunski pop Amfilohije umislio je da polaže pravo da interpretira našu prošlost usaglašenu s njegovim političkim namjerama, koje u pitanju naše zemlje nijesu dobronamjerne“, kaže se u saopštenju Mihaila.
Prema njegovim riječima, Amfilohije će krajem septembra da osvještava barsku sabornu crkvu posvećenu Svetom Vladimiru.
„Iako se prije nekolike godine, u poplavljenim temeljima te crkve, udavilo dvoje đece, zbog čega se na tim krvavim temeljima ne bi smio graditi hram božji. Uprkos svemu oni su ga sagradili, i u njemu će da prizivaju duha svetoga“, kazao je Mihailo.
Kako je naveo, Sveti Vladimir je u crkvenim kalendarima za 1977. i 1997, godinu upisan crnim slovima, za razliku od Svetoga Save koji je označen crvenim slovima kao svetitelj izuzetne svetosti, dok je Sveti Vasilije Ostroški upisan takođe crnim slovima, i to kao drugi svetac poslije izvjesnih svetih mučenika.
„Tek, kada je Crnogorska Crkva crvenim slovima upisala ovu dvojicu izuzetnih crnogorskih svetitelja u svom prvom kalendaru 1998. godine, Beogradska patrijaršija ih je naredne 1999. godine označila, takođe crvenim slovima“, kazao je Mihailo.
Prema njegovim riječima, tako je ta patrijaršija „čiji je katunski nadpop predstavnik velikosrpske hegemonije, koji u svakoj Crnoj Gori koja nije velikosrpska vidi propast i nesreću, donedavno doživljavala ovu dvojicu crnogorskih svetaca“.
„Taj nadpop se ponaša kao neko ko je u misiji među neukim narodom, želeći da ostavi utisak da vjeruje u to što govori, a ustvari radi samo ono što je štetno za Crnu Goru, dok se Srbija ponaša kao sila koja ga nadahnjuje da ruši naš ustavni poredak“, smatra Mihailo.
Kako je naveo, revizionističke težnje srpske vrhuške u pitanju Crne Gore su poslovične i zaklonjene brigom za svoje sunarodnike, u čemu posreduje cetinjska filijala beogradske patrijaršije i njen poglavar.
„Ali postoji bitna razlika između tomosa kojim mašu beogradski popovi i božje blagodati koja se, očito ne izliva na tu crkvu. Zato Amfilohije nije episkop, niti je cetinjska filijala Beogradske patrijaršije hrišćanska crkva“, zaključio je Mihailo.
Bonus video: