Nevladina organizacija „Za vode Podgorice“ u ponedjeljak organizuje protest za očuvanje Morače, u želji da se ponovo skrene pažnja javnosti na postojanje „ilegalne brane na rijeci“ u naselju Botun.
„Brana“ je, podsjećaju iz te NVO, ilegalno sagrađena u blizini Kombinata alumunijuma, prije desetak godina.
„Vode Morače se godinama koriste za potrebe funkcionisanja postrojenja Kombinata. Do gradnje je došlo nasilno, da bi se ona održavala nadalje pravnim nasiljem”, navode iz te NVO.
Raniji apeli te organizacije i mještana obližnjih sela, kako navode iz te NVO, nisu urodili plodom.
Iz NVO “Za vode Podgorice” od nadležnih traže da ‘brana’ bude uklonjena iz Morače, a riječno korito i dno budu vraćeni u prvobitan položaj.
“Riječno korito, kao i desna obala su izmijenjeni, na način da je eko-sistem rijeke pretrpio ozbiljnu agresiju. Posebno je pogođen riblji fond, kojem su poremećeni migratorni putevi. Najugroženije su salmonidne vrste, glavatica, mekousna pastrmka i potočona pastrmka, koje se u kasnu jesen, između ostalih, mrijeste i na tom potezu rijeke Morače. Poseban problem je to što je ta ilegalna građevina ‘kontrolni punkt’ armiji krivolovaca. Na toj lokaciji, koja pogoduje krivolovu, riba se, mahom organizovano, ubija na više načina. Posebno dobar ‘ulov’ ostvaruju ekipe kriminalaca koje električnim agregatima ubijaju plemenitu ribu”, navode iz NVO “Za vode Podgorice”.
Iz te organizacije dodaju da je krivolov te vrste “definicija organizovanog vida kriminala, jer veći broj povezanih lica, sa umišljajem, u dužem vremenskom peridou čine krivično djelo, od koga kasnije ostvaruju finansijsku dobit”.
Osim nelegalne "brane", veliki problem na Morači je i eksploatacije šljunka, a duž obale, nizvodno od Podgorice, brojne su i deponije smeća i otpada.
Morača, u tom dijelu toka, prema tekstu Strategije ekoremedijacije u Crnoj Gori sa Akcionim planom od 2014. do 2020. godine, spada u najzagađenije crnogorske rijeke.
"Rijeka Morača opterećena neprečišćenim otpadnim vodama uliva se u Skadarsko jezero i uzrokuje eutrofikaciju u sjevernom dijelu jezera. Zbog povećanog ispuštanja zagađenih i neprečišćenih otpadnih voda u more, pogoršano je stanje kvaliteta morske vode, posebno za vrijeme turističke sezone. Ispuštanje neprečišćenih komunalnih otpadnih voda takođe utiče na kvalitet vode za piće", navodi se u Strategiji.
Bivši slovenački olimpijac, kajakaš i biolog, Rok Rozman, koji je jedan od inicijatora pokreta za spas rijeka Balkana i kampanje "Balkan Rivers Tour", kazao je nedavno da rijeka Morača ima veliki potencijal za održivi turizam, za ekstremni kajaking i rafting.
Zainteresovani za protest na Morači dolazak mogu da potvrde slanjem SMS-a Ivanu Rakočeviću, koordinatoru Eko patrole NVO "Za vode Podgorice", na broj 067856926.
Protest će biti održan u ponedjeljak, u 17 sati, na plaži lijeve obale rijeke Morače, pored Kombinata aluminijuma.
Bonus video: