Budvansko Pogrebno preduzeće nalazi se u jednoj od najtežih situcija od osnivanja - država je blokirala firmu zbog poreskog duga od 83.000 eura, a radnicima se duguju praktično četiri zarade.
Zbog teške situaciju, u Pogrebnom kažu da bi na sebe mogli da primijene djelatnost, zbog koje su osnovani prije skoro 10 godina, i sahrane se. U upravi preduzeća kažu da jedini izlaz vide u naplati 230.000 eura potraživanja od Opštine.
Upozoravaju da je opstanak preduzeća praktično nemoguć bez kompletne reorganizacije, uključujući i smanjenje broja radnika.
Pogrebno se do 2014. djelimično finansiralo iz opštinskog budžeta, što je bilo predviđeno i odlukom o osnivanju preduzeća iz 2007.
Tvrde da protekle dvije godine nijesu dobili ni cent, iako je od 2014. preduzeće postalo društvo sa ograničnom odgovornošću, a odlukom bilo predviđeno djelimično finanisranje iz opštinske kase.
“Država je krajem juna blokirala račun preduzeća na iznos od 83.000 na ime poreza i doprinosa za 2014. Uspjeli smo do sada da smanjimo blokadu za nekih 10.000... Posljednju aprilsku platu zaposlenima smo isplatili krajem aprila... Duguju im se pune tri zarade i evo četvrta avgustovska“, kazao je direktor Božidar Milović “Vijestima”.
On je pojasnio da im Opština duguje 150.000 eura “po odluci o djelimičnom finansiranju djelatnosti od javnog interesa”, a još 79.000 “na ime odluke o uređenju grada i prostora iz 2014”.
“Tada je bilo predviđeno 200.000 eura za proširenje groblja. Iskoristili smo nekih 126.000 eura, proširili groblje i uredili ga, dok ostatak očekujemo da sada naplatimo“.
Milović je naveo da očekuje da će problem blokade računa biti brzo riješen u razgovoru sa predstavnicima Opštine.
Pojasnio je da su u toku razgovori oko usaglašavanja obaveza i potraživanja između firme i lokalne uprave i da će zarade moći da isplate tek nakon deboklade računa.
Milović kaže da su novim Zakonom o komunalnim djelatnostima, koji je stupio na snagu 25. avgusta a čija primjena počinje za 18 mjeseci, pogrebne usluge svrstane u kategoriju individualne komunalne potrošnje, jer pružaju usluge pojedinčano građanima.
Zakonom je, kako je pojasnio, predviđeno da će se ta djelatnost finanisrati iz sospstvenih sredstava, a ne iz opštinskih kasa.
Propusti se ne smiju dešavati, jer je posao veoma osjetljiv
Milović ističe da se propusti ne smiju dešavati jer je riječ o vrlo osjetljivoj djelatnosti.
“Takve greške se ne praštaju. A situacija je vrlo teška, jer je račun blokiran, a novaca treba i za gorivo i za telefone, struju... Dobro je što smo prije tri i po godine proširili groblje i sada imamo nekih još 30 slobodnih grobnih mjesta. I to se može odmah prodati, ali šta poslije. Mora se naći dugoročno rješenje za opstanak preduzeća, jer ova djelatnost mora postojati”.
Bonus video: