SPC traži pare za godine stanarine

SPC je u međuvremenu protiv njih pokrenula sudski spor, tražeći da joj, kao novom vlasniku nekretnina u kojima žive, plaćaju zakupninu, što su Đermanović i Vračar odbili, tvrdeći da su bungalove dobili od Vojske kao službeni smještaj
274 pregleda 69 komentar(a)
Pantelija Đermanović, Foto: Siniša Luković
Pantelija Đermanović, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 29.05.2016. 13:36h

Penzionisani zastavnik Vojske Jugoslavije Pantelija-Pane Đermanović ponovno će na sud, nakon što je Srpska pravoslavna crvka (SPC) tužbom zatražila da on i njegov komšija, kapetan bojnog broda u penziji Željko Vračar, plate stanarinu za bungalove koje koriste još od 1992.

Njih dvojica stanuju u bungalovima nekadašnjeg vojnog odmarališta “Ostrvo cvijeća“, na tivatskoj Prevlaci, a koji su im 1992, odnosno 1999. godine, dodijeljeni kao službeni smještaj, do “konačnog rješavanja stambenog pitanja“.

Bungalovi su im zvanično dodijeljeni na “privremeno korišćenje“, odnosno kao “službeni stanovi u zakup“, ali ugovori o zakupu sa Ministarstvom odbrane nikada nisu sklopljeni.

To nije urađeno jer je riječ o privremenom rješenju njihovog stambenog pitanja, u objektima koji nisu namjenski građeni, niti su pogodni za stalno stanovanje.

Vlasnik zapadnog dijela Prevlake na kojem se nalaze bungalovi u međuvremenu je postala SPC, koja je tu počela da obnavlja srednjovjekovni manastir Sv. Arhangela Mihaila.

SPC je u međuvremenu protiv njih pokrenula sudski spor, tražeći da joj, kao novom vlasniku nekretnina u kojima žive, plaćaju zakupninu, što su Đermanović i Vračar odbili, tvrdeći da su bungalove dobili od Vojske kao službeni smještaj.

Vještaci su procijenili da zakup treba da iznosi 100 eura mjesečno po bungalovu, pa je Osnovni sud u Kotoru 6. maja prošle godine donio presudu da Đermanović i Vračar treba da plate SPC po 7.100 eura za korišćenje bungalova od 30. maja 2009. godine, kada su tuženi, do 6. maja 2015.

Sud je bio mišljenja da to što Đermanović i Vračar nemaju riješeno stambeno pitanje i što su bungalove koristili na osnovu rješenja bivšeg vlasnika - Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore, ne eliminiše njihovu obavezu da sklope ugovore o zakupu nekretnina sa aktuelnim vlasnikom - SPC.

“U međuvremenu sam tražio od Ministarstva odbrane Crne Gore (MO) da mi, shodno zakonu, odobre 'uvećane troškove stanovanja', kako bih mogao plaćati zakupninu. Od moje penzije, to ne mogu platiti, a supruga i sin sa kojima živim su nezaposleni. MO je, međutim, odbilo moj zahtjev, tvrdeći da pravo na uvećane troškove stanovanja pripada samo vojnim penzionerima koji su to ostvarili, ili se državi obratili, do 15. avgusta 2007. godine, među kojima ja nisam bio. MO je odbilo i naš zahtjev da se, u svojstvu pravnog prethodnika nas koji smo tuženi kao korisnici bungalova, umiješa u parnicu koju vodimo sa SPC”, kazao je „Vijestima“ Đermanović.

On tvrdi da ga ni bivši ministar odbrane Boro Vučinić i aktuelna ministarka Milica Pejanović nijesu željeli da razgovoraju o tom problemu, iako je on to u više navrata tražio.

U međuvremenu, SPC je protiv Đermanovića pokrenula i novu parnicu pred Osnovnim sudom u Kotoru.

Tužbom se traži da Đermanović, zbog “sticanja imovinske koristi bez osnova“, odnosno korišćenja nekadašnjeg vojnog bungalova, plati iznos od 13.680 eura za period od 1. septembra 2005. do 30. maja 2009.

Đermanović ističe da svi stanari bungalova na Ostrvu cvijeća, bez obzira da li se nalaze na dijelu koji je pripada SPC ili onom koji je u vlasništvu države, plaćaju račune za struju, shodno odluci Vlade od 1. septembra 2009. godine.

On tvrdi da je Ministarstvo odbrane Crne Gore platilo EPCG sva pozamašna dugovanja kompleksa za struju za prethodni period, uključujuči i račune za manastirski dio.

MO SCG prepustilo je SPC 11.056 kvadrata zapadnog dijela ostrva, zajedno sa 13 bungalova površine 741 metar kvadratni i restoranom - bifeom na plaži od 39 kvadrata, u zamjenu za oko 35.762 kvadrata zemljišta koje je SPC posjedovala u Lastvi grbaljskoj. Ugovor o zamjeni nepokretnosti potpisali su decembra 2001. u Beogradu tadašnji ministar odbrane Velimir Radojević (SNP) i mitropolit Amfilohije.

Amfilohije je u aprilu 2006. godine, sa tadašnjim ministrom odbrane SCG dr Zoranom Stankovićem (DS), stavio paraf i na aneks tog ugovor, kojim su precizno određene granice i površina nekretnina koje se razmjenjuju.

U oba slučaja na snazi je ostao član ugovora o razmjeni nepokretnosti koji kaže da “lica koja koriste 13 stambenih objekata....iste će napustiti po rješavanju stambenog statusa preko nadležnih organa saveznog Ministarstva za odbranu i VJ“.

Đermanović i Vračar u međuvremenu su otišli u penziju, a stambeno pitanje nisu uspjeli da riješe ni u Srbiji, ni u Crnoj Gori čije državljanstvo imaju, iako su decenijama službovali u oružanim snagama bivših SFRJ i SRJ.

U Ministarstvu odbrane ćute o problemu penzionisanih vojnika

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na pitanja „Vijesti“ zbog čega su ovako postupili u slučaju dvojice penzionisanih vojnih lica i da li su imali zakonsku obavezu da im konačno na pravi način riješe stambeno pitanje.

MO nije odgovorilo ni što je uradilo sa 35.000 kvadrata zemlje u Grbčju koje je dobilo od SPC u zamjenu za zemlju na Prevlaci, te ko su sve, poimenično, lica koja trenutno koriste bungalove u bivšem vojnom odmaralištu “Ostrvo cvijeća“ i šta su preduzeli da se u tome spriječe oni koji to rade bez ikakvogh pravnog osnova. Prema zaključku Vlade od 24. septembra 2009. godine, MO je bilo zaduženo da „pred nadležnim organima pokrene postupak iseljenja svih lica koja bez pravnog osnova koriste objekte na ovom lokalitetu“, a ministarstva ekonomije, rada i socijalnog staranja, uređenja prostora i zaštite životne sredine obavezana su da „hitno na ovom lokalitetu izvrše inspekcijske kontrole iz svoje nadležnosti“.

Niko od njih, međutim, ništa konkretnije nije uradio.

O tome svjedoči i to što se stanje na „Ostrvu cvijeća“ nije puno promijenilo u odnosu na 2009. godinu - zapuštene bungalove koristi i ko ima pravo i ko nema, restoran odmarališta je poharan i devastiran, a na njegovu elektromrežu bespravno se „kače“ i razni u međuvremenu nikli „privremeni objekti“ na obali, nekadašnjem vlasništvu vojske.

Bonus video: