Belada: Mijenja se slika porodice u društvu

“Postoji mnogo brakova u kojima je kvalitet odnosa jako loš, isto kao što postoji mnogo partnerstava koja jako dobro funkcionišu i kroz roditeljstvo, a bez formalno sklopljenog braka”, saopštila je Belada
388 pregleda 0 komentar(a)
porodica, Foto: Shutterstock
porodica, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 22.05.2016. 10:51h

Slika porodice u crnogorskom društvu se mijenja, a ideja o tome ko čini porodicu je drugačija, kazala je porodična psihoterapeutkinja, Milica Belada.

Ona je rekla da se slika tradicionalne porodice koju čine otac, majka i djeca sa najčešće vrlo prisutnim članovima šire porodice (babe, djedovi) mijenja.

Kako je navela Belada, danas se mnogo češće može naići na porodice koje nastaju nakon sklapanja drugog braka gdje partneri sa sobom dovode djecu iz prvog braka, mnogo je više jednoroditeljskih porodica i partnerskih zajednica sa djecom.

“Slika porodice se mijenja, ideja o tome ko čini porodicu je drugačija, a da li gubi na značaju ne može se zaključiti na osnovu podataka o broju sklopljenih i razvedenih brakova”, rekla je Belada agenciji MINA.

Ona je navela da promjene u porodičnom sisitemu čine mnogo kompleksniji procesi od jednostavnih činjenica o broju sklopljenih i razvedenih brakova.

Belada je ukazala da je za odgoj djeteta važan kvalitet odnosa između roditelja, koji može, ali ne mora biti podržan formalnim sklapanjem braka.

“Postoji mnogo brakova u kojima je kvalitet odnosa jako loš, isto kao što postoji mnogo partnerstava koja jako dobro funkcionišu i kroz roditeljstvo, a bez formalno sklopljenog braka”, saopštila je Belada.

Ona smatra da formalno postojanje papira o bračnoj zajednici biva sve manje važno ljudima i da se jedni prema drugima ne orijentišu na osnovu toga.

“Takav porodični kontekst daje partnerima veći stepen slobode da isti napuste, ali sigurno da može da traje i cijelog života”, dodala je Belada.

Ona je ukazala da je ključno da partneri imaju volju i motiv da ulažu u svoj odnos, rastu kao porodica i prolaze kroz životne izazove na funkcionalan način.

Belada je navela da je važno da partneri njeguju slične vrijednosti o odgajanju djece i da im pruže dovoljno ljubavi, sigurnosti i emocionalne podrške, kako bi se razvili u zdrave osobe koje će umijeti da se snađu u svijetu odraslih.

Ona je, govoreći o tome koliko razvod roditelja utiče na djecu i njihov budući razvoj, saopštila da razvod kao proces sam po sebi a priori ne znači da će djeca imati problema u razvoju.

Belada je objasnila da razvod znači samo potencijalno veću emocionalnu osjetljivost djece.

“Kada partneri sprovedu “dobar razvod”, naprave dobru reorganizaciju porodičnog funkcionisanja, ostanu dobri roditelji koji zajedno donose odluke o djeci, razvod je samo jedan od horizontalnih stresova koje porodični sistem vremenom prebrodi i nastavi sa svojim razvojem”, rekla je Belada.

Prema njenim riječima, sa stanovišta sistemske porodične terapije roditelji/partneri su najbolji eksperti za porodični sistem, fokusirajući se na to da svaka porodica ima svoje snage.

Ona je objasnila da se, ako roditelji odluče da je ostajanje u porodici i bavljenje djecom mnogo važnije od njihovog partnerskog odnosa, taj odabir porodice poštuje, pod pretpostavkom da se radi o porodici u kojoj nema devijantnih odnosa i ponašanja.

“Sigurno je da će djeca osjećati ako postoji tenzija na partnerskom nivou, jer je najčešće jako teško odvojiti partnerstvo od roditeljstva, ali roditelji imaju pravo da odluče o onome što misle da je najbolje za njihovu djecu”, saopštila je Belada.

Upitana u kojoj mjeri dijete percipira odnos roditelja i da li, i kada, to počinje da bude uzor za sve buduće odnose, ona je ukazala da je čak i dijete od godinu u mogućnosti da osjeti emocionalnu tenziju između roditelja, kao i tople harmonične odnose.

Belada je objasnila da se kroz odrastanje od roditelja uči o muško – ženskim odnosima na svim nivoima i ono što se njeguje u porodici postaje okvir za model ponašanja u odraslom dobu.

“Taj model ponašanja može da se promijeni, sa promjenama se počinje od perioda adolescencije, ali je način odgajanja u primarnoj porodici svakako nešto što ima veliki uticaj na životne principe, vrijednosti I odnose koje će se poštovati u odraslom dobu”, poručila je Belada.

Bonus video: