CZIP: Propalo još jedno gniježđenje flamingosa na Solani

Propala gniježđenja ovih vrsta predstavljaju još jedno upozorenje u nizu, kao i da se Ulcinjska solana mora što hitnije zaštititi na nacionalnom i međunarodnom nivou
95 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 15.05.2016. 13:05h

Flamingosi na Ulcinjskoj solani napustili su svoja gnijezda, čime je propalo još jedno gniježđenje. To je saopšteno iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica na Drugoj međunarodnoj konferenciji.

"Juče je prilikom redovnog monitoringa definitivno i potvrđena sumnja da je flamingose zadesila slična sudbina kao i 2013. godine kada su jaja polomljena od strane nepoznatog počinioca. Razlozi za napuštanje gnijezda formiranih početkom aprila mogu biti uzrokovani različitim faktorima: ljudskim, predatorskim pa čak i vremenskim. Prva pretpostavka o napuštanju gnijezda evidentirana je 5. maja, ali prave razloge za ovakvo ponašanje flamingosa nismo mogli utvrditi jer su se do juče kretali u blizini svojih gnijezda/kupa. Sumnja je definitivno potvrđena tek 14. maja, kada smo se konačno i mogli približiti kupama (jer flamingosi nisu više bili u blizini) i konstatovati da su gnijezda propala tačnije poplavljena uslijed obilnih padavina. Dakle, čak i u slučaju da flamingosi nisu prethodno napustili gnijezda nedavne vremenske neprilike ne bi omogućile opstanak jajima ili tek izliježenim ptićima. Nažalost nije propalo samo gniježđenje flamingosa već i vlastelica, malih i običnih čigri i zijavaca što je definitivno posljedica visokog vodostaja", saopšteno je iz CZIP.

Oni navode da propala gniježđenja ovih vrsta predstavljaju još jedno upozorenje u nizu, kao i da se Ulcinjska solana mora što hitnije zaštititi na nacionalnom i međunarodnom nivou.

"Kvalitetno upravljanje podrazumjeva mnogo više od dosadašnjih napora uloženih u ovaj nadasve specifičan vještački ekosistem. Značaj Solane na globalnom nivou zahtijeva stručne i ciljane mjere zaštite koje prevazilaze najosnovniji nivo upravljanja u vidu zaštite fabričkog postrojenja, proizvoljnog upravljanja vodostajem i monitoringa."

Dodaju da propadanje gnijezda nije novina čak i u uređenijim sistemima i zaštićenim područjima u kojima je angažovan veći broj stručnih ljudi.

"Za primjer dobrog upravljanja ne treba ići daleko. Projekat zaštite pelikana na Skadarskom jezeru i njihovog uspešnog gniježđenja na vještačkim splavovima primjer je uspješne i kompleksne saradnje najvećih inostranih stručnjaka sa vladinim i civilnim sektorom. Upravo ovakav primjer pokazuje da se populacije određenih vrsta mogu oporaviti u rekordnom broju uz ciljane mjere zaštite i sinhornizovane akcije svih aktera što u slučaju Ulcinjske solane još uvjek izostaje pa čak i u domenu najjednostavnijih aktivnosti poput monitoringa", zaključuje se.

Galerija

Bonus video: