Zdravstvena inspekcija lani je podnijela 32 zahtjeva, a za prva tri mjeseca ove godine još dva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv roditelja koji su odbili da vakcinišu djecu.
Iz Uprave za inspekcijske poslove “Vijestima” su kazali da su prijave protiv roditelja dobili iz domova zdravlja - ambulanti izabranih pedijatara.
Oni, po važećem Zakonu, prekršajno mogu da odgovaraju novčanom kaznom do 500 eura.
“Vijesti” su prošle sedmice objavile da djeca koja ne budu vakcinisana protiv deset zaraznih bolesti neće moći da budu upisana u vrtić i školu.
Prema Nacrtu zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti za boravak djece u predškolskim i školskim ustanovama, kao i ustanovama za smještaj djece bez roditeljskog staranja potrebno je da budu vakcinisana protiv deset zaraznih bolesti.
Izuzetak su djeca kod kojih postoji medicinska kontraindikacija, koju utvrđuje doktor medicine odgovarajuće specijalizacije ili stručni tim za kontraindikacija.
Vakcinacija je, i po važećem Zakonu, obavezna protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, malih boginja, epidemijskih zaušaka, rubele, virusnog hepatitisa B i hemofilusa influence tipa B.
“Vijesti” su Ministarstvo zdravlja pitale da li se zakonska odredba, po kojoj djeca koja nijesu vakcinisana protiv ovih bolesti ne mogu da budu upisana u školu ili vrtić, kosi sa članom 75 Ustava Crne Gore, po kojem je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno.
Iz tog resora su odgovorili da predloženo zakonsko rješenje nije u suprotnosti sa Ustavom, jer je odredbama člana 69 Ustava propisano da svako ima pravo na zdravstvenu zaštitu.
“Vakcinisanje je jedan od prioritetnih oblika preventivne zdravstvene zaštite protiv određenih zaraznih bolesti”, istakli su.
Iz Ministarstva zdravlja su pojasnili da je građanin, shodno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, dužan da unapređuje svoje zdravlje i da niko ne smije da ugrozi zdravlje drugih građana.
Odgovorili su i da je obaveznost vakcinacije za ulazak u vaspitno obrazovne ustanove prisutna u većini država SAD, a posebno rigorozna u Kaliforniji, Virdžiniji, pojedinim provincijama Kanade (Ontario, Manitoba, New Brunswick), u Australiji.
“U Evropskoj Uniji vakcinacija je obavezna u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Sloveniji, Latviji, Hrvatskoj, a za pojedine vakcine protiv difterije, dječje paralize i tetanusa postoji obaveza i u Francuskoj, Grčkoj”, piše u odgovoru.
Iz Ministarstva su zaključili da o obaveznosti vakcinacije kao preduslova za upis u inostrane škole najbolje mogu da posvjedoče roditelji učenika koji odlaze na školovanje u inostranstvo.
Razgovaraće sa roditeljima
Iz Ministarstva zdravlja su kazali da će obuhvat vakcinacije u Crnoj Gori povećati kroz unapređenje komunikacije sa roditeljima, organizovanjem sastanaka sa onima koji imaju dileme oko vakcinacije, ali i indirektno, putem edukativnih radionica za predstavnike medija kako bi se javnosti prenosile naučno provjerene informacije.
Novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, po kojem nevakcinisana djeca, takođe ne mogu da budu upisana u obrazovne ustanove, stupio je na snagu u martu u Srbiji.
S druge strane, hrvatski Ustavni sud je prije dvije godine odlučio da samostalna odluka roditelja da li će vakcinisati svoju djecu nije njihovo ustavno pravo i da je obaveza vakcinisanja u skladu sa ustavom i zakonom.
Bonus video: