Budva: Bujković pozvao da se ne glasa za Plan privremenih objekata

"Rukovodstvo Opštine nije razmišljalo o posljedicama koje bi zabrana aktivnosti proizvela na njih i više stotina članova njihovih porodica“, kazao je Bujković
754 pregleda 1 komentar(a)
Rajko Bujković, Foto: Arhiva Vijesti
Rajko Bujković, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 26.12.2018. 14:35h

Izvršni direktor Jadranskog sajma Rajko Bujković oglasio se danas otvorenim pismom u kome je pozvao odbornike da ne glasaju sjutra za usvajanje Plana privremnih objekata. Planom u narednih pet godine „izbrisani“ su kosci koji su nekoliko decemija bili na platou ispred Jadranskog sajma, a gdje se u ljetnjim mjesecima održavao bazar robe široke potrošnje, zbog čega su zakupci njiih oko 50 danima štrajkovali ispred zgrade Opštine.

„Napominjem da se ovim putem u javnosti oglašavam kao izvršni direktor a.d. Jadranski sajam, istupajući ne samo iz ugla interesa naše kompanije, već i ukupne poslovne aktivnosti u Budvi Plan koji će se naći na dnevnom redu Skupštine nije nastao kao rezultat usaglašavanja donosioca i onih na koje se Plan odnosi, već na arbitrarni način. Ovakav oktroisani način predlaganja je nažalost, praćen i unisonim izvještavanjem javnih medija koji nijesu poklonili pažnju stavovima onih na koje se plan upravo odnosi. Na ovaj način, došlo je do ne samo dezavuisanja stavova i interesa korisnika, već jednostranog neobjektivnog informisanja građana“, naveo je Bujković.

Prema njegovim riječima, ukupna rasprava o Planu, kao i njeni učesnici, sudeći po izvodima iz medija, pokazala je da se u raspravi operiše terminima siva ekonomija, legalnost..

„To je zaista uvredljivo za učesnike sajamske manifestacije koja se 44 godine zaredom održava. U ovakvom kontekstu pominjanje naših izlagača, koji su svoje obaveze prema državi uredno izmirivali, nije samo uvredljivo već i neoubičajeno za način upravljanja gradom sa tako dugom tradicijom. Iako svjestan da živimo u društvima koja baštine nedemokratske tradicije, dužan sam da istaknem da je i u našoj zemlji vidljiv kritički odnos prema ishitrenim i iznenadnim promjenama uslova poslovanja. Ovdje je riječ o takvoj odluci koja ne ostavlja vremena i prostora da se oni, na koje bi se takva odluka odnosila, na bilo koji način mogli prilagoditi. Pozivam odbornike da navedene argumente imaju u vidu i odbace odluku koja proizvodi ne samo neželjene ekonomske već i veoma loše socijalne posledice“, poručio je Bujković.

Budva gradBudva grad

Prema njegovim riječima ovakav predlog i način donošenja odluka vodi daljem slabljenju institucionalnog povjerenja kao jednog od bitnih elemenata socijalnog kapitala zajednice. I

"Izgradnja povjerenja kroz učešće građana u javnim raspravama, NVO, kao i na druge načine predstavlja jedan od stubova stabilnosti društva, ali takođe ima snažan uticaj i na ekonomski razvoj. Ostvareni rezultati Opštine tokom ove godine koji se mjere kvadratima i metrima , a ne kilometrima izgrađenih ulica svjedoče da u postojećem ambijentu ni budžet od cca 30.000.000 eura građana Budve nije mogao dati više rezultata. Predlagači Plana koji traže bezuslovnu podršku treba da imaju u vidu da se povjerenje stiče ostvarenim aktivnostima i rezultatima. Kao što se ni u našoj lokalnoj zajednici ne radi na izgradnji povjerenja građana i loklane uprave ovih dana smo svjedoci da i unutar lokalne vlasti ne postoje dovoljne zalihe povjerenja jer se i sam opstanak vlasti uslovljava zahtjevanom bezuslovnom podrškom Planu za koji smo uvjereni da treba biti odbačen ili značajno korigovan“, istakao je Bujković.

Navodi da bi redosljed tematike u javnoj raspravi kao i odlučivanja u organima lokalne vlasti trebalo bi da bude obrnut.

„Naime, trebalo bi otvoriti raspravu o planovima i projektima za lokacije na kojima se sada nalaze privremeni objekti, potom sa strateškog i načelnog nivoa ići na kandidovanje konkretnih projekata i rješenja. Tek nakon ovih koraka treba raspravljati o uklanjanju privremenih objekata u odgovarajućem roku. Moram ponoviti činjenicu koja je svima poznata, a odnosi se na fakt da je riječ o lokaciji, površine cca 15.000m2, koja nije javna površina, već predstavlja vlasništvo kompanije Jadranski sajam. Svjesni svoje javne funkcije lokacija čini uređeni prostor koji predstavlja značajnu pješačku komunikaciju između obale i zaleđa. Ova osvijetljena i uređena površina, otvorena svim stanovnicima i turistima predstavlja i osnov za zadovoljavanje potreba velikog broja turista“, istakao je Bujković.

Prema njegovim riječima, odgovor Opštine na argumentovane primjedbe koje su iznijeli u javnoj raspravi ne odražava konstruktivan i iskren stav predlagača.

„Naime, svima je poznato da je imovina Jadranskog sajma pod višegodišnjim sporovima gdje je jedan od aktivnih aktera i Opština Budva, a bez konkretnih odštetnih zahtjeva. Istovremeno, Opština Budva, očito nezadovoljna postojećom planskom dokumentacijom, usvojila je odluke i utvrdila moratorijum na primjenu DUP-a Budva-Centar. U ambijentu koji je, prije svega kreirala Opština Budva, nije realno očekivati realizaciju investicija u kratkom roku, pa se kao nužnost nameće privremeno korišćenje prostora.Smatram da je ovdje važno osvijetliti planski kreiran manipulativni ambijent u kojem Predsjednik Opštine Budva: neodgovorno, bez utemeljenja (planska regulativa) i bez odgovarajućih odluka SO Budva javno nudi investiciono partnerstvo a.d. Jadranski sajam, a istovremeno preduzima konkretne mjere (žalbe na upis svojine) i tako onemogućava investicionu aktivnost. Preduzete mjere od strane Opštine Budva suprotne su principima partnerstva koje podrazumijeva čvrste pravne temelje, profesionalno postupanje i izgrađeno povjerenje. Na kraju, treba istaći i socijalni momenat namjeravane akcije. Iako je riječ o desetinama učesnika sajamske manifestacije, rukovodstvo Opštine nije razmišljalo o posljedicama koje bi zabrana aktivnosti proizvela na njih i više stotina članova njihovih porodica“, zaključio je Bujković.

Bonus video: