Veći dio grada Budve i dalje nema vode, koja je nestala sinoć.
Regionalni vodovod je oko 19.30 otklonio kvar i pustio u rad pumpe, čime bi se vodosnabdijevanje trebalo normalizovati za sat ili dva.
Iz gradskog vodovoda su "Vijestima" rekli da je ovo potvrda da se Budva ne može osloniti na vodu samo iz Regionalnog vodovoda, jer da se ovo desilo u sred turističke sezone izbio bi pravi kolaps.
Zbog jakog nevremena koje je u nedjelju zahvatilo teritoriju čitave Crne Gore, a ekstremno bilo izraženo u centralnom i južnom dijelu zemlje, ranije danas je došlo do kvara na regionalnom vodovodnom sistemu.
"Zbog toga smo bili prinuđeni da u toku jučerašnjeg dana smanjimo, a krajem dana i zaustavimo isporuku vode lokalnim vodovodnim sistemima na Crnogorskom primorju. Sanacija kvara je završena u ranim jutarnjim satima i u toku dana se očekuje normalizacija vodosnabdijevanja", rečeno je ranije danas "Vijestima" u Informativnoj službi JP "Regionalni vodovod".
Ovom situacijom su najviše pogođeni građani Budve, kako su dodali, jer ViK Budva zbog kvara na lokalnoj mreži svu potrebnu količinu vode preuzima iz regionalnog vodovodnog sistema, što predstavlja čak 430 odsto više u odnosu na minimalno ugovorene količine.
"Ipak i pored ovakve situacije, ViK Budva odbija pregovore oko aneksa ugovora sa JP "Regionalni vodovod Crnogorsko primorje" kojim bi se definisale veće minimalne količine, već suprotno traži čak smanjenje minimalno ugovorenih količina. Nažalost moraju da se dese ovakve situacije da bismo shvatili koliko je regionalni vodovodni sistem važan za uredno vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja i da se on nikako ne smije smatrati rezervom neophodnom u ljetnjim mjesecima. Svjedoci smo da su dodatne količine vode iz regionalnog vodovodnog sistema itekako potrebne i u januaru, februaru ili martu i sve aktivnosti u narednom periodu moraju biti usmjerene na traženje načina za obezbjeđenje održivog funkcionisanja ovog sistema", kazali su u Javnom preduzeću "regionalni vodovod".
Oni su naglasili da blagovremeno planiranje potrebnih količina vode je od krucijalnog značaja i to je ono o čemu lokalna vodovodna preduzeća moraju voditi računa.
"Ako se već ne može uticati na vremenske neprilike kakve su nas zadesile u nedjelju, onda se odgovorno moramo odnositi prema problemima na koje možemo uticati, što blagovremeno planiranje stvarno potrebnih količina vode svakako jeste. JP "Regionalni vodovod Crnogorsko primorje" neće dozvoliti bilo kakav rizik kada je javno vodosnabdijevanje u pitanju i u budućnosti će se kao i do sada posebno voditi računa o kvalitetu vode koja se isporučuje stanovništvu. Kontrola kvaliteta vode za piće i aktivnosti na obezbjeđenju higijenski ispravne vode za piće su ono čemu je u JP-u dat najveći značaj", zaključuju u Informativnoj službi JP "Regionalni vodovod Crnogorsko primorje".
Bonus video: