Uprkos tome što mu je ljekar turske klinike Acibadem predložio operaciju, proslavljeni crnogorski fudbaler Zoran Vorotović ne može da dobije uput za liječenje u toj bolnici o trošku države.
Konzilijum doktora Klinike za neurohirurgiju Kliničkog centra (KC), sa druge strane, tvrdi da nema indikacija za njegovo dalje upućivanje u Tursku, jer ne postoje garancije za njegovo izlječenje ili poboljšanje stanja.
Vorotović imao je saobraćajnu nezgodu 2001. godine, kada je zadobio teške povrede nerava, usljed čega mu je lijeva ruka potpuno paralizovana. Godinama trpi nesnosne bolove, a operisan je 17 puta. Vorotović je „Vijestima“ kazao da je tri puta imao operaciju vratne kičme, tokom kojih su mu ljekari čistili avulzije korijenova, nakon čega bi osjetio olakšanje. Bolovi Vorotovića, od početka 2018. godine, postaju jačeg intenziteta i ne prestaju. Zato se, preko punomoćnika, bivše supruge Slađane, od juna obraćao nadležnima kako bi ga uputili na operaciju.
On je „Vijestima“ saopštio da je tražio uput za liječenje u klinici u Klagenfurtu, što mu konzilijum neurohirurga nije odobrio, iz razloga što austrijska klinika nije navela plan liječenja već je prvo tražila preglede. Nakon toga, Vorotović je upućen u Kliniku za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije, gdje su se izjasnili da su iscrpljene mogućnosti daljeg operativnog liječenja.
Vorotović, tri mjeseca kasnije, od neurologa Jevta Erakovića dobija uput za Konzilijum neurohirurga radi odluke o daljem liječenju. Sve vrijeme, pokušava da pribavi mišljenje iz klinike Acibadem. Iz te turske bolnice, prof. dr Serdar Ozgen poslao je nakon uvida u dokumentaciju predlog operacije Vorotovića, ali i naglasio da njegovo stanje i nakon toga može biti nepromijenjeno. Konzilijum neurohirurga, ni nakon dostavljenog mišljenja iz Acibadema, nije predložio uput za liječenje u Turskoj. Vorotović se zato obratio i drugostepenom Konzilijumu za upućivanje van Crne Gore Kliničkog centra. Oni su vratili predmet na dopunu, da bi Konzilijum neurohirurga, 24. decembra, ponovo dao negativno mišljenje. Votorović, nekadašnji reprezentativac Crne Gore i Jugoslavije, smatra da je diskriminisan i optužuje neurohirurga Novaka Lakićevića da sprečava njegovo upućivanje na dalje liječenje. On je rekao da mu Konzilijum neurohiruga zabranjuje pravo na liječenje, život i ublažavanje bola i patnje. Naglasio je i da mu je prilikom ranije operacije ugrađena elektroda, koja više nema funkciju i doprinosi intenzitetu bola, kao i cista od devet milimetara koja pritiska avulzije korijenova. Vorotović tvrdi da je svjestan da operacija nosi rizik po njega, ali je istakao i da je život sa hroničnim i teškim bolovima nehuman. Kazao je da konzilijum neurohirurga ostavlja njega na milost, sa bolom i patnjom, kao da se oni plaše rizika koji nosi operacija, dodavši da se pacijent u inostranstvo upućuje upravo kada se iscrpe sve mgućnosti daljeg liječenja.
Krajem decembra, Vorotović se obratio Fondu za zdravstveno osiguranje, iz kojeg je dobio informaciju da će Komisija za upućivanje na liječenje u inostranstvo razmotriti njegov slučaj. Vorotović je od Fonda, koji inače ima zaključen ugovor sa klinikom Acibadem, tražio kontrolu postupka i zahtijevao vještačenje. „Ovakvim ponašanjem Konzilijuma neurohirurgija i Konzilijuma za upućivanje u inostranstvo sam diskriminisan, bez prava na zdravstvenu zaštitu, sa povrijeđenim integritetom i dostojanstvom... Slabo sam pokretan, sa kontrakturom cijele lijeve strane tijela i visećom, paralizovanom rukom...“, naveo je Vorotović. On je uložio je žalbu Komisiji za kontrolu kvaliteta Ministarstva zdravlja, iz kojeg „Vijestima“ nijesu odgovorili da li su razmatrali njegov slučaj i šta su utvrdili.
Konzilijum ljekara: Nema garancija da će se izliječiti
Kolegijum doktora Klinike za neurohirurgiju KCCG, koji čine Novak Lakićević, Slavko Đurašković, Boris Đurović, Luka Borovinić i Arsenije Radunović, navodi da su na osnovu sve dokumentacije odlučili da “nema indikacija za daljim operativnim neurohirurškim liječenjem”. “Nakon ove odluke rodbina pacijenta donosi e-mail prepisku sa privatnom klinikom Acibadem, Turska, u kojoj se predlaže operativno liječenje sa neizvjesnim ishodom i ne garantuje se poboljšanje stanja pacijenta. Čak se navodi da stanje pacijenta može ostati isto. Konzilijum je razmotrio i ovaj zahtjev i na osnovu medicinskih indikacija i pravilnika Fonda zdravstva, donio odluku da u ovom slučaju ne postoje indikacije za operativnim tretmanom i upućivanjem pacijenta na dalje liječenje, a konačnu odluku prepustio Konzilijumu za upućivanje van Crne Gore KC“, navodi se u odgovoru.
Bonus video: