Na stolu i manjinska podrška DPS-a: Politička grupacija "Budva naš grad" odlučna u namjeri da formira vlast

Izvori “Vijesti”, bliski Jovanoviću, tvrde da će “Budva naš grad” tražiti manjinsku podršku DPS-a za vlast sa GP URA i Evropskim savezom. U DPS-u, kako su rekli, za sada ne žele da komentarišu ovakvu mogućnost

68947 pregleda 101 reakcija 57 komentar(a)
Hoće li biti formirana vlast i pored neuspelih pregovora, Foto: Vuk Lajović
Hoće li biti formirana vlast i pored neuspelih pregovora, Foto: Vuk Lajović

Trećeg izbornog ciklusa u Budvi neće biti, vlast će biti formirana u zakonskom roku. To je “Vijestima” kazao lider političke grupacije “Budva naš grad” Nikola Jovanović nakon što je prekjuče propao treći pokušaj da sa partijama koje zajedno broje 17 odbornika, odnosno imaju skupštinsku većinu, dogovori vlast za naredni četvorogodišnji mandatni period i prekine političku agoniju kroz koju Budva prolazi.

Jovanoviću se na sastanak nijesu odazvali predstavnici Demokrata, Pokreta Evropa sad, ali i Socijalističke narodne partije i Demokratske narodne partije, članice koalicije “Za budućnost Budve” - Mladen Mikijelj, koje su pozvane na pregovore. Kao i na prethodna dva sastanka, koje je Jovanović organizovao pojedinačno sa svakom partijom, odazvali su se predstavnici Evropskog saveza, Građanskog pokreta URA i “Pokreta za Grad - Đorđe Zenović”. Jovanović na razgovore nije pozvao ni predstavnike Demokratske partije socijalista (DPS), ali ni Novu srpsku demokratiju (NSD).

Zakonski rok ističe 12. februara do kada mora biti konstituisan parlament, odnosno verifikovani mandati 33 odbornika i izabran predsjednik Skupštine. Nakon toga ostaje još mjesec dana da parlament izabere i predsjednika Opštine.

Da bi se formirala vlast u Budvi potrebna je većina od 17 odbornika.

Opštinska izborna komisija je 27. novembra proglasila konačne rezultate, koji su tek 13. decembra objavljeni u Službenom listu, od kada teče zakonski rok od 60 dana. Ministarstvo javne uprave dužno je da do 28. decembra zakaže sjednicu lokalnog parlamenta, pošto Skupština opštine nema predsjednika, jer je Jovanoviću, nakon majskih izbora prestao mandate.

Neće biti trećeg izbornog ciklusa: Nikola Jovanović
Neće biti trećeg izbornog ciklusa: Nikola Jovanovićfoto: Vuk Lajović

Sjednica mora biti održana najkasnije 15 dana od dana zakazivanja, odnosno do 12. januara.

Podsjećamo, na vanrednim izborima u Budvi, održanih 17. novembra, koalicija “Za budućnost Budve” Mladena Mikijelja osvojila je 25,93 odsto glasova, a lista “Budva naš grad – Nikola Jovanović” 25,3 odsto glasova (obje po devet mandata).

Demokratska partija socijalista (DPS) dobila je 21,96 odsto glasova (sedam mandata) koalicija Demokrate - PES 9,72 odsto (tri mandata), lista “Pokret za grad - Đorđe Zenović” 6,41 odsto (dva mandata), Evropski savez 5,9 odsto (dva mandata), a GP URA 3,59 odsto (jedan mandat).

Mandić, navodno, za treći krug

Politička situacija u gradu nakon drugog kruga izbora nije se drastično promijenila po ponašanju političkih subjekata. Pregovori o formiranju vlasti koje je pokrenuo Nikola Jovanović za sada imaju epilog da politički činioci koji tvore državnu vlast sa njim ne žele da formiraju vlast.

“Razlog za to je jer ne žele, ne smiju ili ne mogu da se zamjere Andriji Mandiću i njegovoj NSD koji ima najveći uticaj u državnoj vlasti. Iako u Budvi NSD ima svega tri mandata, u koaliciji Za budućnost Budve su poručili da neće parcijalno razgovarati pa se tako pozivu na razgovore ne odaziva ni DNP ni SNP”, kazao je sagovornik “Vijesti” iz grupacije “Budva naš grad”.

Demokrate i PES su se, kako su “Vijesti” ranije objavile, takođe odlučili za bojkot razgovora sa Jovanovićem i javno su saopštili da neće formirati vlast sa onima koji se nisu odrekli pritvorenog Mila Božovića.

“To je tek izgovor koji treba da zamagli da Demokrate izvršavaju nalog Mandića koji gradi taktiku trećeg kruga u kojem želi da usmjeri sve državne rezurse kako bi konačno pobijedio u Budvi i slomio otpor koji je dobio od političke grupacije koju predvodi Jovanović. PES, koji je najveći gubitnik izbora u ovom gradu, ne može da izvuče pouke i da se otrgne iz zagrljaja NSD zbog čega bilježi pad u svim opštinama. Sa jednim mandatom u Budvi praktično i da nemaju nikakav uticaj na sudbinu procesa, ali ne žele ni da iskoriste to što Milojko Spajić predvodi Vladu i što bi sa pozicije državnog autoroteta mogao da posreduje ili predvodi proces stabilizacije političkih prilika u ovom gradu”, kazao je sagovornik iz Jovanovićeve grupacije.

Treći krug pregovora o formiranju vlasti na inicijativu Jovanovića je završen i za sada su se iskristalisale stvari da Demokrate, PES, DNP i SNP neće da formiraju vlast sa listom “Budva naš grad”.

“Time pokušavaju da marginalizuju Jovanovića za politički interes Andrije Mandića kome je Budva postala teg o vratu jer nikako da uspijeva da pobijedi iako je u koaliciji okupio 10 političkih subjekata uglavnom sa državnog nivoa. Nije mu pomoglo ni to što je pridobio Jasnu Dokić, doskorašnju potpredsjednicu, koja je iza kulisa na ovim izborima pomagala Mladenu Mikelju. Razgovorima o formiranju vlasti su se redovno odazivali URA, Evropski savez i Pokret za grad koji zajedno imaju 14 mandata, a za vlast je potrebno 17”, naveo je izvor Vijesti.

Jovanović će tražiti manjinsku podršku

Jovanović je u znatno boljoj poziciji i ima meći manevarski prostor da formira vlast, nego što to ima lider “Za budućnost Budve” Mladen Mikijelj, koji je takođe započeo pregovore.

Iako je Mikelj pokušao da organizuje pregovore o formiranju vlasti, oni su propali prije nego su počeli jer bez političke grupacije “Budva naš grad” nema nikakvih mogućnosti. Kako Vijesti saznaju, sledeći potez Jovanovića je da zatraži manjinsku podršku za vršenje vlasti i preuzme odgovornost za vršenje vlasti.

Ta manjinska podrška, kako tvrdi izvor blizak Jovanoviću, može doći od koalicije “Za budućnost Budve” ili njenog dijela DNP, SNP i PZP ili od opozicionog DPS. Nešto slično je Jovanović zatražio nakon prvog kruga izbora održanih 26. maja, ali Andrija Mandić nije dao zeleno svjetlo opštinskom odboru za tu soluciju.

Izvor Vijesti kaže da je realan scenario da u Budvi neće biti trećeg kruga i da će se ići ka manjinskoj vlasti, pa makar ona došla i od opozicionog DPS-a.

“U toj varijanti Jovanoviću je isplativije da prihvati manjinsku podršku DPS-a nego koaliciju okupljenu oko NSD jer bi bila dugotrajnija i poslužila bi DPS-u kao dobra preporuka u drugim gradovoma. U slučaju da se NSD odluči da pruži manjinsku podršku, samo je pitanje trenutka kada bi je uskratili, a Budva bi ponovo išla na izbore. Nije za očekivati da će na bilo koji način biti uspostavljena vlast Jovanovića i NSD posebno ne nakon oštre i prljave kampanje koja je nazapamćena u dosadašnjim izbornim ciklusima”, rečeno je Vijestima.

U budvanskom DPS-u nisu hteli, kako su rekli, “za sada” da komentarišu mogućnost manjinske podrške Jovanoviću.

Jovanoviću jedino siguran Evropski savez

Nakon završenih pregovora lider Pokreta za grad Đorđe Zenović izričito naglašava za “Vijesti” da su oni vodili “razgovore, a ne pregovore oko formiranja vlasti”. Jasan je da ta grupa građana ostaje vjerna svojim principima, a to je da su oni ti koji treba da rukovode procesima u gradu, jer su se svi politički igrači do sada pokazali rukovodeći Budvom.

Uprkos tezi da bi manjinska podrška DPS-a bila povratak te partije nakon osam godina na vlast u Budvi, sagovornik Vijesti tvrdi da strah od takvog narativa nije realan.

“Ne treba zaboraviti da je DPS manjinski podržavao Vladu Dritana Abazovića u kojoj je SNP imao šest resora, a NSD, DNP i PZP skoro 300 mjesta po dubini, uključujući i to da su se u manjinskoj vladi DPS funkcioneri NSD nalazili na čelnim pozicijama kao direktori državnih preduzeća, pa je tako Mladen Mikelj bio direktor Morskog dobra, Milutin Đukanović predsjednik Upravnog odbora EPCG, Milan Lekić direktor Rudnika uglja, Jovan Gregović direktor HG “Budvanska rivijera”… Imajući u vidu te činjenice, DPS bi mogao da posluži Jovanoviću da se političke prilike stabilizuju u ovom gradu”, kazao je sagovornik Vijesti blizak Jovanovićevoj grupaciji.

U narednom periodu ostaje da se vidi da li će Jovanović otvoriti razgovore i sa NSD i DPS i tražiti manjinska podrška od jednih ili drugih.

Božović podnosi ostavku ili ga smjenjuju

Milo Božović koji se od 13. aprila nalazi u spuškoj ćeliji Istražnog zatvora i dalje je predsjednik Opštine. Božović je za prvog čovjeka Budve izabran 9. januara 2023. godine na četvorogodišnji mandat. Ostale su mu još dvije godine da upravlja Budvom.

Biće interesantno da se vidi, da li će nova vlast koju najavljuje Jovanović, smijeniti Božovića, kako bi izabrala novog predsjednika, ili će Božović, što je jedna od opcija, sam podnijeti ostavku i tako olakšati grupaciji “Budva naš grad” čiji je on neformalni vođa, da formira vlast i nastavi upravljanje gradom, a fotelju prvog čovjeka Budve prepusti Jovanoviću, koga je 2. decembra iz zatvora imenovao za svoga zamjenika.

Bonus video: