Problem ekstremnog siromaštva i gladi u Crnoj Gori svakim danom je sve izraženiji i sve više građana upućuje zahtjeve za pomoć, navodi se u pismu koje je fondacija Banka hrane uputila ministarki rada i socijalnog staranja Zorici Kovačević povodom Svjetskog dana socijalne pravde koji se obilježava 20. februara.
Oni su ministarki uputili set mjera za ublažavanje siromaštva građana.
"Struktura problema sa kojim se ovi ljudi suočavaju ukazuju na nepohodnost intenzivnije, organizovane, sistemske, strateške reakcije države, donatora i organizacija civilnog društva koje se bave problemom siromaštva i gladi. Banka hrane cijeni da je siromaštvo postalo strukturni problem našeg društva i da se ne može samo pasivnim mjerama i naknadnim reagovanjima povremeno sanirati problemi sve većeg broja porodica koje ne pronalaze načine da prežive. Neophodan je novi strateški pristup i zajednički napor države, civilnog sektora , donatora kao i samih najsiromašnijih gradana u cilju eliminisanja uzroka ove pojave, koja ozbiljno ugrožava stabilnost našeg društva", navodi se u pismu.
Jedan od predloga kako da se smanji siromaštva u Banci hrane navode neophodno povećanje iznose materijalnog obezbjeđenja porodice (MOP) za najmanje 50 odsto, uz istovremenu reviziju korisnika MOP u cilju otkrivanja onih koji su to pravo stekli falsifikovanjem dokumeneta, korupcijom ili na neki drugi protivzakonit način.
"Sve veći broj najsiromašnijih porodica ne može da izmiruje račune za struju, pa je potrebno uvesti minimalne kvote električne energije koja se distribuira korisnicima MOP besplatno, pored subvencija na cijenu eleketrične energije koja je potrošena iznad utvrđene kvote za besplatnu električnu energiju. Ovaj problem postaje sve akutniji i zahtijeva hitnu reakciju države u cilju obezbjedjivanja minimalnih životnih uslova za život dostojan čovjeka u 21. vijeku. Sve veći broj najsiromašnijih porodica živi bez električne enregije, čime se ugrožavaju higijenski uslovi za život i zdravlje gradjana , a posebno djece", navode u Banci hrane.
Smatraju da je nepohodno odmah izmjeniti regulativu u oblasti uprvaljanja viškovima hrane i sankcionisati oštrim kaznama bacanja viškova hrane, te obavezati najveće distributere hrane da viškove hrane doniraju organizacijama civilnog sektora koje se bave prikupljanjem i distribucijom viškova hrane kako bi ona što je moguće prije stigla do onih u stanju socijalne potrebe.
"Odmah usvojiti Pravilnik o uslovima, kriterijumima i načinima doniranja hrane. Izmjenama Pravilnika o PDV-u, treba propisati da će se poreskim obaveznicima koji doniraju hranu u svrhu sprečavanja njenog uništavanja, zaštite okoline ili pomoći krajnjim primaocima, u skladu s pravilnikom o uslovima, kriterijima i načinima doniranja hrane takve donacije hrane priznati kao manjak na koji se neće obračunavati PDV, pod uslovom da vrijednost tih donacija ne prelazi dva odsto prihoda odnosno prihoda prethodne godine. Odmah pristupiti otvaranju socijalnih prodavnica u kojima bi se osnovne životne namirnice prodavale po subvencionisanim cijenama korisnicima MOP po određenim unaprijed definisanim kvotama u zavisnosti od broja članova porodice i drugim relevantnim kriterijumima", navodi se u predlozima koje je Fondacija uputila Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
Jedna od predloga je da se izmjenom zakonskih propisa omogući vlasnicima nepokretnosti koji nijesu zainteresovani ili ne mogu da koriste te nepokretnosti za sticanje dodatnih prihoda, iznajmljivanjem ili sopstvenim radom, da te nepokretnosti poklone državi, kako bi onda stekli nepohodne zakonske uslove za dodjelu MOP.
"Zakonski regulisati efikasnu naplatu alimentacije samohranim roditeljima kako bi se obezbijedilla sigurna budućnost djece. Osigurati korišćenje benificija (besplatna pravna pomoć, subvencije struje..) koje imaju korisnici MOP- a samohranim roditeljima čija alimentacija ne obezbjeđuje minimum egzistencije. Uvesti besplatnu užinu za sve učenike osnovnih škola u Crnoj Gori sa akcentom na zdravu ishranu jer smo svjesni činjenice da djeca u blizini škola kupuju hranu sumnjivog kvaliteta u pekarama i hamburgernicama. Na ovaj način bi se obezbijedio, makar jedna obrok za djecu čiji su roditelji u stanju socijalne potrebe jer je sve veći broj porodica koje ne mogu da obezbijede užinu za svoju djecu koja idu u školu".
Predlog je i da se uvede besplatni prevoz đacima iz udaljenih prigradskih i seoskih područja radi rasterećenja budžeta roditelja i stimulisanja nastavka školovanja.
"U saradnji sa lokalnim samoupravama otvoriti Narodne kuhinje u svim gradovima i skoništa za beskućnike jer je više nego očigledna potreba za istim. Pokrenuti izgradnju jeftinih stanova za socijalno stanovanje, bez prenosa vlasništva kako bi bili dodjeljivani najugroženijim korisnicima MOP- a koji nemaju riješeno stambeno pitanje. U cilju strateškog odgovora države na strukturni problem siromaštva, neophodno je što prije pristupiti ažuriranju zaboravljene Strategije za smanjenje siromaštva u skladu sa novim uzrocima, oblicima siromaštva i izgraditi efikasne politike, mjere i mehanizme za smanjenje siromaštva", navodi se u predlozima upućenim Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
Bonus video: