Herceg Novi: Pored crvenog surlaša, prijeti opasnost i od drugih šetočina

Inženjerska komora Crne Gore je preko Fitosanitarne uprave Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, obavijestila nadležene da prilikom planiranja ukrasnog bilja za uređivanje prostora ne obavljaju sadnju palmi zbog prisustva crvenog palminog surlaša
63 pregleda 1 komentar(a)
Herceg Novi palme, Foto: Slavica Kosić
Herceg Novi palme, Foto: Slavica Kosić
Ažurirano: 01.12.2015. 14:40h

Na teritorije opštine Herceg Novi preduzeće Komunalno-stambeno počelo je tretiranje palmi zbog štetnog organizma, takozvanog crvenog surlaša (Rhynchophorus ferrugineus). Zaražene palme primjećene su u Bijeloj, pa je akcija i krenula iz te mjesne zajednice.

Prvi simptomi napada larve su da mlade grane izgledaju kao da su makazama iskrzane, a nakon toga dolazi do klonulosti listova.

Vlasnici parcela na kojoj rastu palme obavezni su da pristupe tretiranju zdravih biljaka, kako bi se spriječio napad i širenje opasne štetočine.

"Taj posao može da obavlja samo ovlašćeno lice, a to je na teritoriji Herceg Novog "Komunalno-stambeno", pa iz opštinskog Sekretarijata za prostorno planiranje, izgradnju, komunalne djelatnosti i zaštitu životne sredine.

Inženjerska komora Crne Gore je preko Fitosanitarne uprave Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, obavijestila nadležene da prilikom planiranja ukrasnog bilja za uređivanje prostora ne obavljaju sadnju palmi zbog prisustva crvenog palminog surlaša.

Na Hercegnovskoj rivijeri raste oko 250 biljnih vrsta, a u hercegnovskim privatnim vrtovima i parkovima decenijama rastu i rađaju - banane, avokado, biber i druge egzotične vrste.

Palme su među čestim vrstama, jer skoro da nema vrta i parka bez neke sadnice palme. Od oko 2.000 vrsta - 12 uspijeva na hercegnovskoj rivijeri, a najzastupljenije su palme feniks, vašingtonija i dvije vrste šameropsa. Najstarije su u parku bivšeg hotela Boka, kod Opšte Bolnice Meljine i u parku Zavičajnog muzeja.

Inženjerka pejzažne arhitekture Milica Berberović, iz Agencije za izgradnju i razvoj Herceg Novi upozorava i na pojavu drugih biljnih štetočina koje su uvezene sa fitomaterijalom.

Tako je prošle godine šimširov moljac (Cydalima perspectalis) u hercegnovskoj opštini desetkovao ograde od šimšira. Šimširov moljac je invazivna vrsta porijeklom iz Azije (Kina, Koreja, Japan). Vrlo je štetna, jer nema prirodnih neprijatelja i može uzrokovati potpunu defolijaciju ili gubitak lišća šimšira.

Berberović upozorava i na pojavu azijske strižibube (Anoplophora chinensis – Forster) u Lastvi Grbaljskoj. I ovaj štetni organizam podrijeklom je iz Azije a napada više od 100 vrsta bjelogoričnog drveća i grmlja te nekoliko voćnih vrsta.

Zakazala fitosanitarna inspekcija?

Stručnjaci upozoravaju da ovako masovna pojava biljnih štetočina koje su u zemlju unesene sa uvoznim fito materijalom, može da znači da je izostala sveobuhvatna kontrola fito sanitarne inspekcije.

Najvjerovatnije nije sproveden ni karantin uvezenog fitomaterijal.

Bonus video: