Klima Crne Gore se mijenja, a najveće promjene, kada je riječ o temperaturi vazduha, primijećene su u sjevernom planinskom regionu, poručeno je na konferenciji o klimatskim promjenama i životnoj sredini.
Konferencija je, kako je saopšteno iz nevladine organizacije Grin houm /Green home/, održana u susret 21. Konferenciji Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama koja će biti održana u Parizu od 30. novembra do 11. decembra.
Plan aktivnosti koje su predviđene konferencijom predstavio je prvi savjetnik francuske Ambasade i direktor Francuskog instituta, Žan Žak Forte, koji je ukazao na važnost tog univerzalnog sporazuma, kako za razvijene zemlje, tako i za zemlje u razvoju koje će sada imati obavezu da smanje svoje emisije, ali i mogućnost da koriste takozvane zelene fondove.
„Neminovan je i uticaj klimatskih promjena na zdravlje ljudi. Očekuje se da će u periodu između 2030-2050. godine na globalnom nivou klimatske promjene biti uzrok 250 hiljada smrti godišnje, zbog neuhranjenosti, malarije, dijareje i toplotnog stresa“, kaže se u saopštenju.
Osim toga, dodaje se, uticaj klimatskih promjena na ljudsko zdravlje će iziskivati i velika finansijska sredstva. „Procijenjeni troškovi koji se odnose samo na direktno oštećenje zdravlja, do 2030. iznosiće od dvije do četiri milijarde USD“.
Kako je saopšteno, praćenja i ocjene klime pokazuju da se klima Crne Gore mijenja kao posljedica globalnih klimatskih promjena, a najjasniji pokazatelji promjena su značajan porast temperature vazduha, porast površinske temperature i srednjeg nivoa mora, promjene ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja.
„Najveće promjene kada je riječ o temperaturi vazduha su primjećene u sjevernom planinskom regionu Crne Gore za +1,4 stepena Celzijusovih, dok temperatura površine mora raste za oko +0,02 stepeni Celzijusovih godišnje. Od 1990. godine u Crnoj Gori identifikovano je naglo otopljenje, zastupljeno u svim oblastima, sa različitim klimatskim tipovima“, kaže se u saopštenju.
Kada je riječ o evropskim politikama u oblasti klimatskih promjena, obavezujući cilj zemalja članica koje su potpisale UNFCCC (Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama) je da do 2030. godine, emisije gasova sa efektom staklene bašte budu smanjene na 40 odsto u poređenju sa 1990. godinom.
U međuvremenu su, dodaje se, zemlje jugoistočne Evrope pozvane od Evropske komisije da predstave svoj nacionalni namjeravani doprinos u smanjenju emisija gasova staklene bašte pri čemu se Crna Gora obavezala na 30 odsto.
U Grin houmu smatraju da u svjetlu pristupanja EU i prihvatanja klimatskih politika taj cilj ne može biti dovoljan.
„Štaviše, smatramo da je sama procjena nacionalno namjeravanog doprinosa u smanjenju emisija, izvedena u netransparentnom procesu, te da detaljnije mjere njihovog dostizanja, koje uključuju i uspostavljanje institucionalnog sistema i finansijske procjene za njihovu realizaciju, nisu predstavljene i razmatrane u otvorenom javnom dijalogu“, kaže se u saopštenju.
Iz Grin houma navode da posebno zabrinjava sprovođenje tog cilja, imajući u vidu razvojne državne planove koji uključuju istraživanje nafte i gasa iz podmorja i izgradnju drugog bloka TE Pljevlja, koji će uticati na povećanje emisija štetnih gasova, što će se, dodaje se, ozbiljno reflektovati i na proces pristupanja Crne Gore ka EU.
Učesnici tribine su se saglasili da je to jedan od najvećih izazova današnjice i da sve izraženije vremenske nepogode ukazuju na ozbiljnost problema i posledice koje se osjećaju u svim dijelovima svijeta i u svim sferama života.
„Jedini način da se politika klimatskih promjena adekvatno definiše je multisektorska saradnja, učešće svih relevantnih institucija, lokalne samouprave, privrednih subjekata i nevladinih organizacija“, poručili su iz Grin houma.
Bonus video: