Gorjanc-Prelević: ”Dnevne novine” falsifikovale dio odgovora Sonje Diez

"I dalje se nadam da će naša ”strana” pobijediti, i da će se i g-din Perili zalagati da indikatori za ocjenu kriterijuma za izbor sudija i tužilaca budu što detaljniji i precizniji", kaže u odgovoru Gorjanc-Prelević
401 pregleda 7 komentar(a)
Tea Gorjanc Prelević, Foto: Savo Prelević
Tea Gorjanc Prelević, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 17.11.2015. 17:28h

izvršna direktorica Akcije za ljudska prava, Tea Gorjanc-Prelević dostavila „Dnevnim novinama“ odgovor povodom teksta koji su te novine danas objavile na naslovnoj i dvije naredne strane, prikazujući privatnu prepisku Gorjanc-Prelević sa službenicom Evropske komisije, Sonjom Diez, kao „međunarodni skandal“.

Osporena prepiska Gorjanc-Prelević i Diez je objavljena na internet stranici HRA u originalu i prevodu.

Prenosimo odgovor Gorjanc-Prelević:

"Neovlašćeno objavljivanje moje prepiske sa gospođom Sonjom Diez iz Evropske komisije osim sto je problematično s moralnog aspekta i novinarske etike predstavlja i krivično djelo Povreda tajnosti pisma i drugih pošiljki iz člana 172 Krivičnog zakonika CG.

”Dnevne novine” su privatnu prepisku objavile nepotpuno i uz falsifikovanje dijela koji se odnosi na gospođu Sonju Diez. Falsifikovan je dio njenog odgovora meni na početku teksta ”očekujem da će Luka biti na našoj strani”, koji ona nije napisala. Gospođa Diez iz Evropske komisije (EK) u našoj prepisci nije saopštila nikakav stav osim da se nada da će podzakonski akti na osnovu Zakona o Sudskom savjetu biti kvalitetni. Uz to, gospođa Diez me je obavijestila o stavu Sudskog saveta o primjeni zakona u slučaju izbora predsjednice Upravnog suda i zatražila moj komentar. Isti taj nedorečeni stav je i HRA neposredno dobila od Sudskog Savjeta.

Svi stavovi koje sam kao aktivistkinja za ljudska prava u ličnoj prepisci saopštila gospođi Sonji Diez iz EK su prethodno objavljeni u saopštenjima i izjavama za javnost Akcije za ljudska prava (HRA), pa prema tome nisu ni vijest ni skandal, kako ih predstavljaju ”Dnevne novine” u providnom pokušaju diskreditacije i HRA i EK.

Opštepoznate su kritike HRA na račun rada Sudskog savjeta. Naši stavovi o sumnjivom odlučivanju Savjeta o izboru sudija, koje u slučaju izbora predsjednice Upravnog suda izgleda i sasvim nezakonito, saopšteni su i predsedniku Sudskog savjeta i ponovljeni nedavno i na predstavljanju izvještaja o napretku Crne Gore. Stavove iz prepiske koje su objavile ”Dnevne novine” dopunili smo u međuvremenu i novim kritikama na račun Sudskog savjeta, i to sve već detaljno saopštili javnosti. Skrenućemo ponovo pažnju i poslanicima na zabrinjavajuće neobjektivan rad Sudskog savjeta jer oni uskoro treba da polemišu o izvještaju o radu Sudskog savjeta za 2014. godinu.

Takođe poznat je stav HRA o izboru gospođe Branke Lakočević za predsjednicu Upravnog suda. Iako nikada nije bila sudija, gospođa Lakočević je, sasvim neuvjerljivo, prilikom izbora od strane Savjeta ocijenjena bolje nego dvoje sudija Upravnog suda iako je za izbor predsjednika morao biti cijenjen i prethodni rad kandidata kao sudije. Zbog izbjegavanja nesporazuma, ne radi se o stručnosti i nesumnjivom iskustvu gospođe Lakočević koja je u skladu s tim mogla biti izabrana na neku drugu funkciju (ministarke pravde ili i predsjednice Ustavnog suda), već se radi o nepoštovanju pravila u radu Sudskog Savjeta.

U odgovoru na pitanje ”Dnevnih novina” o onome što gospođa Šofranac zlurado proglašava ”najboljim dijelom” prepiske, kad pišem kako se nadam da će Luka Perili (ekspert EK za sekundarno zakonodavstvo) biti na ”našoj strani”, objašnjavam da sam pod tim smatrala stav Perilija, s kojim se HRA već javno nije složila, da zakoni u Crnoj Gori u odnosu na izbor sudija i tužilaca ne treba da budu vrlo detaljni, već da treba da daju izvjestan prostor za diskreciju onima koji odlučuju o tim izborima. Smatram da svaka vlada – kao “zvanična strana” uvijek smatra dobrodošlim dodatni manevarski prostor, za razliku od naše - aktivističke ”strane” – koja već dugo insistira na sužavanju takvog prostora usvajanjem preciznih indikatora za ocjenu kandidata i za prvi izbor na funkciju sudije i posebno za njihovo unapređenje. To bih i objasnila da ”Dnevne novine” nisu potrčale da objave moju privatnu prepisku u kojoj niko nikome nije dužan da se detaljno objašnjava.

Dakle, i dalje se nadam da će naša ”strana” pobijediti, i da će se i g-din Perili zalagati da indikatori za ocjenu kriterijuma za izbor sudija i tužilaca budu što detaljniji i precizniji. Tu kod mene nema baš nikakve druge borbenosti, osim za javni interes u vidu zaštite nepristrasnog napredovanja u pravosuđu.

HRA kao i mnoge druge NVO i u Crnoj Gori i regionu već godinama otvoreno komunicira i sarađuje sa zaposlenicima EK, stranim diplomatama i predstavnicima međunarodnih organizacija kao što su UN, Savjet Evrope i OEBS na temu reforme pravosuđa i prihvatanju međunarodnih standarda ljudskih prava. To što je razgovor NVO sa organizacijama čija je Crna Gora član ili čijem članstvu teži ”Dnevnim novinama” sumnjiv i skandalozan, samo pokazuje da su oni očigledno zaostali u nekom prevaziđenom špijunskom filmu."

Bonus video: