Cijena od 40 eura, koju roditelji plaćaju za ishranu djece u vrtićima, previsoka je u odnosu na stvarne troškove, a samo dvije podgoričke predškolske ustanove “Ljubica Popović” i “Đina Vrbica” prihodovale su po tom osnovu skoro 1,1 milion eura tokom 2014.
Državna revizorska institucija (DRI) utvrdila je da je zarađeni novac, mimo zakona, iskorišćen za finansiranje izdataka - pojedinih kategorija ličnih primanja, rashoda za materijal i usluge, tekuće održavanje “koje je trebalo obezbijediti iz sredstva budžeta Crne Gore, shodno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju”.
Revizori su preporučili Ministarstvu prosvjete i upravnim odborima predškolskih ustanova da razmotre “opravdanost utvrđene visine troškova ishrane djece”, koja iznosi 39, odnosno 40 eura mjesečno.
Svih pet kontrolisanih ustanova dobile su uslovno mišljenje DRI, što znači da će revizori pratiti da li i na koji način se ispunjavaju preporuke iz izvještaja.
U izvještaju DRI, objavljenom juče, piše da je revizija sektora za predškolsko vaspitanje prosvjetnog resora, kao i dvije podgoričke i po jedne cetinjske, nikšićke i danilovgradske ustanove rađena od januara do juna 2015.
U izvještaju se precizira da je u podgoričku ustanovu “Ljubica Popović” 2014. upisano 3.145 djece svih uzrasta i da je od razlike na cijeni ishrane djece zarađeno čak 558 hiljada eura:
”Prihodi od uplata roditelja za troškove ishrane djece predstavljaju 97,25 odsto ostvarenih sopstvenih prihoda ustanove. Visina mjesečnih troškova za ishranu djece je na mjesečnom nivou iznosila 39 za vrtić i 40 eura za jaslice. Prihodi od uplata roditelja i centra za socijalni rad za troškove ishrane djece ostvareni u 2014. godini iznose 875.100 eura. Troškovi za ishranu djece evidentirani u Glavnoj knjizi ustanove iznose 316.835 eura. Razlika između ostvarenih prihoda za finansiranje ishrane djece i troškova ishrane djece iznosi 558.265 eura”.
Revizori su do sličnih brojki došli i kontrolom ustanove “Đina Vrbica”. U izvještaju piše da su roditelji za ishranu djece lani uplatili 843.348 eura, a da su “realni troškovi” iznosili 309.186, odnosno 534.161 euro manje.
Iz DRI podsjećaju da troškove ishrane, shodno zakonu, plaćaju roditelji, a da Ministarstvo iz budžeta treba da obezbijedi novac za “bruto-zarade i ostala lična primanja, tekuće investiciono odžrţavanje, investicije u ustanovi, materijalne troškove, rashode za energiju, usavršavanje nastavnika, razvoj informacionog sistema, komunalne usluge, vodu i dr”.
Cetinjska ustanova “Zagorka Ivanović” prihodovala je od roditelja 111.465, iako su stvarni troškovi bili 47.756 eura. Razlika od 63.708 eura je korišćena na isti način kao i u Podgorici.
Do istih podataka revizori su došli i u nikšićkom vrtiću “Dragan Kovačević”. Evidentiran je prihod od 222.748 eura, “realni troškovi” od 108.061 i razlika kojom su isplaćivane druge stavke od 114.687 eura.
Slično je i u danilovgradskoj ustanovi “Irena Radović”, gdje revizori konstatuju da je za ishranu djece u 2014. utrošeno 21.799 eura: ”Navedeni podatak ukazuje da je 59.858 eura, ili 73 odsto novca od uplata roditelja, utrošeno za finansiranje drugih vrsta izdataka, što nije u skladu sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju”.
Stijepović posudio pola miliona, ali nije vratio
Ministarstvo prosvjete, kojim je tada rukovodio Slavoljub Stijepović, podgoričkoj ustanovi “Ljubica Popović” duže od četiri godine nije uplaćivalo novac za troškove električne energije, komunalnih usluga i vode.
”To se vidi i kroz pisanu korespondenciju između Ministarstva i ustanove. Uvidom u Glavnu knjigu trezora, državni revizori su utvrdili da su za 2014. godinu ustanovi uplaćena sredstva iz budžeta samo za bruto-zarade zaposlenih. Ustanovi nijesu obezbijeđena sredstva na ime obaveza iz člana 136 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, a to su između ostalih, rashodi za energiju, komunalne usluge, vodu...”.
Stijepovićeva administracija je ustanovi "Ljubica Popović" od 2012. dužna i 270.000 eura, koje je prosvjetni resor, na osnovu zaključka Vlade, pozajmio od vrtića
Stijepovićeva administracija je istoj ustanovi od 2012. dužna i 270.000 eura, koje je prosvjetni resor, na osnovu zaključka Vlade, pozajmio od vrtića.
Ministarstvo je, stoji u izvještaju DRI, od 2011. i ustanovi “Đina Vrbica” dužno 230.000 eura, što je takođe trebalo da bude pozajmica.
Članovi UO dobijaju pare mimo zakona
Revizori su utvrdili i da članovi upravnih odbora ustanova primaju nadoknadu u iznosu od 200 do 300 eura, što nije u skladu sa zakonom.
“UO, kao organ upravljanja ustanove, dužan je da obezbijedi usklađenost akata sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, odnosno da stavi van snage Odluku o utvrđivanju novčanih naknada članovima Upravnog odbora”, piše u izvještaju DRI.
Pozitivna će tražiti kontrolno saslušanje Boškovića >>>
Bonus video: