Crna Gora će dobiti Centar za obuku u sudstvu i tužilaštvu u kojem će se usavršavati sudije i državni tužioci, što će omogućiti nezavisno, nepristrasno i efikasno obavljanje tih funkcija, na načelima samostalnosti i etičkim standardima profesije.
Predlog Zakona o Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu nalazi se u skupštinskoj proceduri.
“Usvajanje ovog zakona predstavlja prioritetno pitanje iz oblasti vladavine prava i jačanja nezavisnosti sudstva, u skladu sa Akcionim planom za poglavlje 23 i privremenim mjerilima za oblast pravosuđa u procesu pregovora sa Evropskom unijom”, kaže se u obrazloženju.
Sredstva za rad Centra obezbjeđuju se u posebnom razdjelu budžeta, u iznosu od dva odsto opredijeljenog budžeta za sudstvo i državno tužilaštvo.
“Postoje i drugi izvori finansiranja- donacije i pokloni, kao i prihodi koji se ostvaruju izdavanjem publikacija, sprovođenje posebnih obuka, projekata, grantova kojima se doprinosi ostvarivanju nadležnosti Centra, a koje odobrava Upravni odbor”, kaže se u predloženom zakonu.
Planirana sredstva za rad Centra u idućoj godini iznose 590 hiljada eura.
Obuka se organizuje kao inicijalna i kontinuirana. Inicijalna se sprovodi za kandidate za sudije i državne tužioce, a kontinuirana za sudije i državne tužioce.
Centar će sprovoditi obuku drugih pravosudnih profesija, u skladu sa posebnim programima, obučavati savjetnike, službenike i pripravnike u sudovima i državnim tužilaštvima, predavače i mentore, izdavati publikacije, organizovati biblioteku za potrebe obuka, starati se o informacionom sistemu za potrebe obuka, uspostavljati međunarodnu saradnju.
Organi Centra su Upravni odbor i Programski savjet.
Upravni odbor je nezavisni organ koji upravlja Centrom. Ima sedam članova koji se, sa pravom na još jedan ponovni izbor, biraju na četiri godine, kao predstavnici najznačajnijih pravosudnih organa (Vrhovni sud, Vrhovno državno tužilaštvo, Sudski savjet i Tužilački savjet) kao i Ministarstva pravde, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Advokatke komore.
Većinu članova čine sudije i državni tužioci. Predsjednik Upravnog odbora je član tog odbora iz reda sudija i državnih tužilaca. Predsjednika i zamjenika bira i razrješava Upravni odbor.
Upravni odbor odluke donosi većinom glasova svih članova, a u slučaju jednakog broja glasova predsjednik ima odlučujući glas.
Programski savjet je stručni organ Centra, kojeg čine dva programska odbora – za inicijalnu i kontinuiranu obuku. Mandat Programskog savjeta je četiri godine, a njegovi članovi ne mogu biti članovi Upravnog odbora.
Za obavljanje stručnih, finansijskih, administrativnih, informatičkih, analitičkih i drugih poslova za potrebe Centra, obrazuje se Sekretarijat, kojim rukovodi direktor. Direktor Sekretarijata se bira na pet godina.
Zaposleni u Sekretarijatu imaju status državnih službenika i u pogledu njihovih prava, obaveza i odgovornosti primjenjuju se propisi kojima se uređuju prava, obaveze i odgovornosti državnih službenika i namještenika.
Predavači u Centru mogu biti lica koja imaju najmanje pet godina radnog iskustva kao sudije, državni tužioci, advokati, lica sa stečenim akademskim zvanjem, notari, medijatori, javni izvršitelji, državni službenici u državnim organima i organima državne uprave, kao i drugi stručnjaci iz pojedinih oblasti obuke.
Osim „stalnih predavača“, zakon predviđa mogućnost angažovanja i stručnih lica.
To su istaknuti stručnjaci iz raznih oblasti koji se angažuju za sprovođenje obuka u posebnim pravnim oblastima i temama.
Mentori sprovode praktični dio inicijalne obuke. Upravni odbor utvrđuje spisak mentora koje određuje Sudski, odnosno Tužilački savjet. Mentori mogu biti sudije, odnosno državni tužioci koji imaju najmanje pet godina radnog iskustva kao sudije, odnosno državni tužioci.
Za mentora ne može biti izabran član Upravnog odbora, Programskog savjeta, članovi Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta, predsjednici sudova i rukovodioci državnih tužilaštava.
Bonus video: