"ZIKS o svakoj prinudi da obavijesti Ministarstvo, Vrhovno tužilaštvo i ombudsmana"

HRA i Juventas su predložili i da ljekarski izvještaj, nakon izvršene prinude, sadrži i izjavu zatvorenika o tome kako je povrijeđen, kao i mišljenje ljekara o povezanosti primijenjene mjere prinude i nastalih povreda
0 komentar(a)
ZIKS, Foto: Jelena Jovanović
ZIKS, Foto: Jelena Jovanović
Ažurirano: 07.06.2015. 11:05h

Nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA) i Juventas su dostavili Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu predloge 20 amandmana na Predlog zakona o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti.

Sjednica Odbora bi trebalo da bude održana sjutra.

"Svi predloženi amandmani doprinose zaštiti i ostvarivanju ljudskih prava osoba koje izdržavaju zatvorsku kaznu ili su u pritvoru, a najvažniji su utemeljeni na izričitim preporukama koje je Evropski komitet za sprečavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) uputio Crnoj Gori nakon posjeta 2008. i 2013. Imajući u vidu te preporuke i da upotreba sredstava prinude u zatvoru nosi najveći rizik od kršenja apsolutno zaštićenog ljudskog prava na zaštitu od mučenja i drugog zlostavljanja, tražili smo da se ZIKS obaveže da o svakoj upotrebi sredstava prinude nad zatvorenicima obavijesti Ministarstvo pravde, Vrhovno tužilaštvo i Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, a ne da se, kako je trenutno predviđeno, starješini ostavlja da procijeni da li je u konkretnom slučaju došlo do prekoračenja ili nezakonite primjene, da bi se u skladu s tom procjenom obavijestilo Ministarstvo", navodi se u saopštenju HRA.

Takođe, su predložili da ljekarski izvještaj, nakon izvršene prinude, sadrži i izjavu zatvorenika o tome kako je povrijeđen, kao i mišljenje ljekara o povezanosti primijenjene mjere prinude i nastalih povreda.

"Rezultati pregleda moraju biti dostupni zatvoreniku i mora mu se omogućiti da ga pregleda i sudski vještak medicinske struke. Na predloženi način se doprinosi kasnijem odlučivanju o opravdanosti i zakonitosti upotrebe sredstava prinude. S tim u vezi, predložili smo da se obezbijedi nezavisnost medicinskog osoblja koje radi u ZIKS-u tako što bi ih zapošljavalo Ministarstvo zdravlja, a ne ZIKS, kako je predloženo. Predložili smo i da se izričito propiše da je zabranjeno i kažnjivo primjenom sile kažnjavati zatvorenike, odnosno nastaviti sa primjenom sile prema zatvorenicima i kada se suzbije njihov otpor", dodaje se u saopštenju.

HRA i Juventas su takođe predložili da se vrati odredba prema kojoj je za usamljenje duže od tri mjeseca godišnje potrebna saglasnost Ministarstva, obavezu da starješina periodično preispituje odluku o nastavku usamljenja i premještaja, kako i da se zatvoreniku odmah po prijemu u ZIKS uruči i pisano obavještenje o pravima i obavezama za vrijeme izdržavanja kazne.

"Tokom javne rasprave HRA je kao članica Radne grupe za izradu Nacrta zakona postigla da se većina od predloženih odredbi nađu u tekstu Nacrta. Nažalost, Nacrt je kasnije pretrpio promjene na štetu garancija protiv zlostavljanja osoba koje su u zatvoru, odnosno pritvoru, pa je taj propust neophodno ispraviti u skupštinskoj proceduri", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: