Vojinović: Crna Gora napredovala u upravljanju životnom sredinom

"Potrebno je da Crna Gora, prema preporukama eksperata UN, u najkraćem periodu ide dalje u pravcu izgradnje moderne infrastrukture u dijelu tretmana otpada", kazala je Vojinović
118 pregleda 2 komentar(a)
Ivana Vojinović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ivana Vojinović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 05.06.2015. 10:22h

Crna Gora napredovala je u upravljanju životnom sredinom, ali je potrebno da više naglašava sprovođenje zakona u toj oblasti, poručeno je na predstavljanju trećeg Izvještaja o upravljanju životnom sredinom.

Generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene, Ivana Vojinović je, povodom Dana zaštite životne sredine, ukazala da je na izvještaju radio tim od 13 eksperata Ujedinjenih nacija (UN) i da sadrži osam poglavlja.

U izvještaju se, kako je objasnila, pokazuje presjek stanja o tome šta je urađeno u toj oblasti od posljednjeg izvještaja i daju preporuke i sugestije o tome šta treba uraditi u narednom periodu.

Vojinović je kazala da je Crna Gora, u periodu između dva izvještaja, ostvarila vidljive i konkretne rezultate.

"Pojačan je sistem upravljanja zaštićenim područjima. Crna Gora napredovala je na polju širenja zaštićenih područja tako da je trenutno 12,8 odsto njene teritorije pod nekom vrstom zaštite što je više od proklamovanog razvojnog i strateškog cilja da bi deset odsto kopna trebalo da bude pod zaštitom", objasnila je Vojinović.

Ona je podsjetila da je uspostavljen prvi regionalni park “ Piva” i da je Crna Gora na pragu i drugog - “Komovi”.

Prema njenim riječima, u izvještaju se navodi da su ostvareni rezultati u upravljanju otpadom u dijelu izgradnje dvije tehnološke i tehnički funkcionalne regionalne sanitarne deponije, u Baru i Podgorici.

"Potrebno je da Crna Gora, prema preporukama eksperata UN, u najkraćem periodu ide dalje u pravcu izgradnje moderne infrastrukture u dijelu tretmana otpada", kazala je Vojinović.

Potrebno je i, dodala je ona, kompletno uklanjanje odlagališta manjeg obima i sanacija neuređenih odlagališta.

"Crna Gora značajno je napredovala u pregovaračkom poglavlju 27 i to je naš primarni zadatak”, poručila je Vojinović.

Članica ekspertskog tima koja je radila na tom izvještaju, Julija Trombitcaia kazala je da se Crna Gora dobro rangira po pitanju napretka u toj oblasti.

"Crna Gora je ispunila 84 odsto preporuka iz izvještaja iz 2007. godine”, objasnila je Trombitcaia.

Prema njenim riječima, država je dosta napredovala, jer je usvojila paket preporučenih zakona i strategija.

"Mora više naglašavati sprovođenje zakona koji se odnose na tu oblast i jačati konherentnost između strateških dokumenata”, ocijenila je Trombitcaia.

Ona smatra da Vlada može više podržati lokalne samouprave u sprovođenju mehanizama zaštite životne sredine.

"Odgovornost za spriječavanje zagađenja životne sredine treba staviti na nacionalni, centralni nivo”, ocijenila je Trombitcaia.

Kada su u pitanju klimatske promjene potrebno je, smatra ona, poboljšati adaptaciju tih promjena.

Trombitcaia je kazala da država treba da radi više sa preduzećima kako bi ih ohrabrila da sami rade na napretku u toj oblasti.

Ona je kazala da se u izvještaju preporučuje edukacija kako bi nastavnici na predavanjima bili praktičniji.

Konstatovano i da je, kako je navela Trombitcaia, Crna Gora zavisna od međunarodne pomoći, u smislu sprovođenja međunarodnih sporazuma.

Trombitcaia je dodala da je, kada su u pitanju vode, potrebno razviti novi master plan.

"Nove deponije u Podgorici i Baru pozitivna su stvar u dijelu koji se odnosi na otpad i treba odmah izgraditi novu sanitarnu deponiju u planinskom dijelu”, zaključila je Trombitcaia.

Treći Izvještaj u toj oblasti pripremljen je u saradnji sa predstavnicama nacionalnih institucijama, a, prije njega, izvještaji su pripremljeni 2002. i 2006./2007. godine.

Bonus video: