Jedni podržavaju, drugi ćute, treći neće da se miješaju: Šta crnogorski politički akteri kažu o protestima u Srbiji

Iz Demokrata kažu da se zalažu za princip nemiješanja, na istom fonu je i DPS iz kog poručuju da vlast koja ne sluša studente nije demokratska

Iz BS-a navode da podržavaju pravo svih da izraze stav, PES, SNP i partije bivšeg DF-a ćute

107781 pregleda 128 reakcija 50 komentar(a)
Iz Arhiva javnih skupova Srbije tvrde da je na Slaviji bilo 100.000 ljudi, Foto: Reuters
Iz Arhiva javnih skupova Srbije tvrde da je na Slaviji bilo 100.000 ljudi, Foto: Reuters

Dio crnogorskih političkih aktera kaže da podržava aktuelne proteste studenata u Srbiji, dio, iako ocjenjuje da su demonstracije legitimne, ipak poručuje da ne želi da se miješa u unutrašnje prilike susjedne države, dok neki politički subjekti ćute o navedenim događajima.

Među onima koji se ne oglašavaju su vladajući Pokret Evropa sad (PES), Socijalistička narodna partija (SNP) i stranke nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) - Nova srpska demokratija (NSD) Andrije Mandića i Demokratska narodna partija (DNP) Milana Knaževića.

NSD i DNP važe za političke aktere bliske režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Studenti (ni)su u pravu: detalj s jučerašnje sjednice parlamenta
Studenti (ni)su u pravu: detalj s jučerašnje sjednice parlamentafoto: Boris Pejović

Studentski protesti u susjednoj zemlji započeli su kao dio akcije “Zastani, Srbijo”, kojom se odavala počast žrtvama nesreće na Željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kad je zbog rušenja nadstrešnice na njenoj zgradi poginulo 15 osoba. Nakon fizičkog napada na studente Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu 22. novembra, za koji su studenti optužili lokalne predstavnike Srpske napredne stranke (SNS), protesti su eskalirali u blokade fakulteta i rektorata.

Blokirano je više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola. Studenti u blokadama traže političku i krivičnu odgovornost zbog pada nadstrešnice. U nedjelju je na beogradskom Trgu Slavija, prema podacima Arhiva javnih skupova Srbije, na protestu prisustvovalo oko 100.000 građana.

Pod pritiskom javnosti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je 11. decembra da će 195 dokumenata o rekonstrukciji Željezničke stanice biti objavljeno na sajtu Vlade, uz tvrdnju da je to kompletna dokumentacija. Dok vlast tvrdi da je ispunila sve njihove zahtjeve, predstavnici studenata kažu da objavljena dokumentacija nije potpuna, te da ne daje odgovor na pitanje ko je odgovoran i šta se desilo.

Bogdanović: Opravdanosti zahtjeva pitanje za građane Srbije

Šef poslaničkog kluba vladajućih Demokrata Boris Bogdanović, saopštio je “Vijestima” da se ta partija dosljedno zalaže za princip nemiješanja u unutrašnja pitanja drugih država. Navodeći da su se oni sami “borili protiv bivšeg režima u Crnoj Gori putem mirnih protesta, vjerujući u moć narodne volje i uvažavanje glasa svakog građanina”, Bogdanović je rekao da demonstracije u Beogradu smatraju “izrazom legitimnog demokratskog prava građana Srbije da iznesu svoje mišljenje i zahtjeve”.

“Iako ostajemo dosljedni principu da se ne miješamo u unutrašnja pitanja drugih država, jasno je da svaki demokratski proces, uključujući i mirne proteste, mora biti poštovan i omogućen. Reakcije vlasti na takve proteste treba da budu suzdržane, demokratske i u skladu s ljudskim pravima. Princip nemiješanja u unutrašnje stvari druge zemlje smo branili i kad su se akteri iz drugih zemalja, uključujući i vlast u Srbiji, miješali u unutrašnja pitanja Crne Gore i njenih političkih odluka, te ostajemo dosljedni tom stavu”, izjavio je.

Upitan smatra li da će doći do promjene vlasti u Srbiji, Bogdanović je odgovorio da promjena vlasti u svakoj demokratskoj državi zavisi od slobodne volje građana i da se “izražava kroz izbore”.

“Kao stranka koja duboko poštuje demokratske procese, vjerujemo da je na građanima Srbije da odluče o budućnosti svoje zemlje. Naš stav ostaje isti - Crna Gora se ne miješa u unutrašnja politička pitanja drugih država, jer smatramo da su suvereni građani svake države najbolji arbitar svoje sudbine”, podvukao je.

Na pitanje misli li da su studenti iz Srbije u pravu, poslanik Demokrata je rekao da su studenti često “glas savjesti društva” i da njihovo pravo na protest i izražavanje mišljenja mora biti zaštićeno u svakoj demokratskoj državi.

“Kao što smo se i mi borili protiv bivšeg režima, cijenimo svaki oblik mirnog i dostojanstvenog protesta. Ipak, naglašavamo da je ocjena opravdanosti njihovih zahtjeva pitanje za građane Srbije i njihovo društvo”, dodao je.

Ćorović: Zahtjevi studenata uvijek bili logični

Poslanik vladajuće Bošnjačke stranke (BS) Jasmin Ćorović, kazao je “Vijestima” da su demonstracije oblik demokratskog izražavanja stava.

“Kao bivši student Beogradskog univerziteta, moram da kažem da su studenti u Beogradu i generalno u Srbiji uvijek bila savjest i svijest građana Srbije, i svakako sam neko ko daje tu demokratsku širinu, pogotovo mladim ljudima, da potpuno neometano pokažu svoje nezadovoljstvo ukoliko ga ima”, rekao je on, dodajući da su studenti u Srbiji protestovali i ranije, “u prethodnim režimima”, te da su se njihovi zahtjevi “uvijek ispostavljali kao logični zahtjevi koje bi svaka vlast trebalo da razmotri”.

Podsjećajući da su protesti počeli zbog tragedije u Novom Sadu, Ćorović je kazao da je Vlada Srbije trebalo podrobnije da ispita slučaj i da svi odgovorni budu procesuirani.

“S obzirom na to da smo demokratska društva, kako Crna Gora, tako i Srbija, zaista podržavam to da svi imaju pravo da neometano izraze svoj stav, pošalju poruku i traže određene odgovore od vlasti. Vlast je servis građana i postoji zbog njih, a ne zbog sebe, i važno je da uvijek daju odgovore na ono što od njih javnost očekuje”, konstatovao je sagovornik.

Ćorović je rekao da ne može da odgovori na pitanje da li će zbog protesta studenata doći do promjene vlasti u Srbiji, jer, kako je naveo, nije dovoljno upućen, “a to zahtijeva podrobniju analizu”.

“Dok sam studirao, više puta smo protestovali i uvijek smo bili u pravu”, ocijenio je.

Poslanik koalicije Albanska alternativa Ilir Čapuni, poručio je za “Vijesti” da podržava proteste studenata.

“Studenti su uvijek u pravu, i kad se žale na ocjenu. Kao univerzitetski profesor, podržavam ih”, dodao je on.

Nikolić: Iščekujemo promjenu odnosa prema Crnoj Gori

Šef poslaničkog kluba opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić, ocijenio je da su studenti u svakoj državi “nosioci progresa i korektiv društva”. On je “Vijestima” kazao da su posljednji događaji u Srbiji pokrenuli studentski bunt, koji je prije nekoliko dana rezultirao “najmasovnijim studentskim demonstracijama u toj zemlji od uvođenja višestranačja”.

“Vlast koja nema sluha za zahtjeve studenata, ne može se zvati demokratskom, nezavisno od toga da li su studenti u svemu u pravu ili ne”, tvrdi Nikolić.

On je rekao da ne želi da se miješa u unutrašnja pitanja druge države, niti da prognozira da li može doći do smjene vlasti u Srbiji. Utisak je, napominje, da iz događaja bliže i dalje prošlosti nisu izvučene određene pouke, te da, prema njegovim riječima, “i dalje bezuspješno iščekujemo da Srbija promijeni odnos prema susjedima, posebno prema Crnoj Gori”.

“Gdje pokušava da uređuje život nacionalno izjašnjenih Srba, a posljedično i ostalih građana Crne Gore. Demokratska, stabilna i prozapadna Srbija, koja je zagledana u sebe, u najboljem je interesu Crne Gore i regiona”, poručuje on.

Konatar: Navijam za studente

Šef poslaničkog kluba opozicionog Građanskog pokreta (GP) URA Miloš Konatar, naveo je da “uvijek podržava aktivnosti studenata”, pa i sadašnjih u Srbiji.

“Drago mi je da vidim da se studenti bilo gdje, pa i u Srbiji, bore za svoju bolju budućnost. Žao mi je zbog povoda koji ih je natjerao da se okupe. Ali, u svakom slučaju, navijam za studente”, saopštio je on “Vijestima”.

Na pitanje da li može doći do smjene vlasti u susjednoj državi, Konatar je odgovorio riječima da će to odlučiti građani Srbije na izborima.

“Ali, u svakom slučaju, podržavam to što su se studenti probudili, što su odlučili da uzmu stvari u svoje ruke. Uvijek sam na strani studenata. Što se mene tiče, studenti u Srbiji su u pravu”, podvukao je.

Zirojević: Da i naši građani ustanu protiv Vučićevih pulena

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević, rekao je da demonstracije u Beogradu nisu u fokusu njegovog djelovanja, iako “iz sveg srca” želi Srbiji “da se spasi autokratskog režima koji najviše štete nanosi upravo građankama i građanima Srbije”.

“Međutim, kao što su se studenti i slobodomisleći građani Srbije pobunili protiv Vučića, tako želim da vjerujem da će se, na isti način, svi slobodomisleći građani Crne Gore pobuniti poput Vučićevih marioneta instaliranih na rukovodeće pozicije u Crnoj Gori. Za njih vam mogu reći da bi bili potpuno u pravu”, ocijenio je on.

Profesor u penziji Fakulteta političkih nauka (FPN) u Beogradu Zoran Stojiljković, rekao je “Vijestima” da, “već tradicionalno, korpus ‘(pro)srpskih’ partija u okruženju Srbije, prije svih onih u Crnoj Gori i BiH, odnosno u Republici Srpskoj (RS), posebno onih pri vlasti u svojim državama, pokazuje sklonost ka bliskosti i vezama” s vladajućim režimom u Beogradu.

On kaže da tek dio tih partija “u opozicionom statusu” ima veze s opozicijom u Srbiji.

“U tom pogledu, devedesete u Crnoj Gori, kad je faktički na prosrpskoj poziciji, odnosno prorežimskoj bio DPS, sadrže zanimljiva iskustva i osnove za poređenja. (Predsjednik RS) Milorad Dodik u tom pogledu predstavlja u BiH i RS primjer dvostrukog zaokreta. Prvo od modernog prozapadnog socijaldemokrate ka Putinovom (Vladimir, predsjednik Rusije) miljeniku i populisti autokratu, a onda istovremeno i od Tadića (Boris, bivši predsjednik Srbije) ka Vučiću. Kao da od režima u Srbiji očekuje proglašenje za ovlašćenog predstavnika Srba u sopstvenoj državi”, navodi sagovornik.

Stojiljković: Ko se drži vučića, gubiće podršku

Stojiljković, s druge strane, ocjenjuje da “istorija odnosa” i Mandića i Kneževića vodi “svojevrsnom oprezu i proračunu o rasporedu snaga u Srbiji”. Ako, kaže, dođe do promjena u Beogradu, nova garnitura na vlasti neće s naklnošću baš gledati na one “koji su do kraja i bez rezervi pokazivali odanost Vučiću”.

“Vjerovatno će, poput patrijarha SPC, u prvim reakcijama oni onda pozivati na mir i sabornost i opominjati da ti sukobi samo štete interesima Srbije i Srba u regionu. Vjerujem da je i većina onih koji se u Crnoj Gori izjašnjavaju kao Srbi svjesna u kojoj mjeri je demokratskoj javnosti, ne tek opoziciji u Srbiji, već dosta Vučićevog manira sveprisutne i uzurpatorske vladavine... Mislim da previše se držati Vućića, onda realno znači dalje gubljenje podrške među samim Srbima u Crnoj Gori”, ocjenjuje on.

To, dodaje Stojiljković, posebno ako se studenti i građani u Srbiji bore protiv “koruptivne i bahate i neodgovorne vlasti”, da su ustali izazvani velikom tragedijom uzrokovano nestručnošću i da je njihov cilj žive u pristojnom društvu. A pristojno društvo je, kaže, društvo u kom država ne unižava svoje građane, a oni ne pristaju da se samo ponižavaju i da ponižavaju jedni druge. S izuzetkom, dodaje, onih koji su potrebi da se “prikopčaju vlasti žrtvovali, integritet i dostojanstvo, svaki osećaj mjere i stida i koji danas daju prinudne ostavke na pozicije ministara konstatujući da ne osjećaju ni subjektivnu, ni objektivnu odgovornost, no se povinuju volji i razlogu velikog vođe”.

“Kome su zahvalni za poziciju koju imaju. Narod kaže da što ti je glava pognutija, to ti je tur uzdignutiji, pa ti je to onda i legitimacija udvoričkog karaktera. Vjerujem da je velika većina građana Crne Gore, naravno i Srba, uz građanke i građane Srbije koji su počeli da treniraju uspravan politički hod, a da Mandić i Knežević i ini neće trčati da, kao u pjesmi Arsena Dedića, odaberu gore. Mada će sigurno biti pod pritiscima”, zaključuje profesor beogradskog FPN-a.

Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice u Novom Sadu uhapšeno je 13 osoba. Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je poslije nekoliko dana pušten iz pritvora.

Đukić: Nikome u Crnoj Gori nije oportuno da bude protiv protesta

Građanski aktivista Stefan Đukić, ocjenjuje za “Vijesti” da je očigledno na čijoj su strani građani u Crnoj Gori u pogledu protesta u Srbiji, nevazano, kaže, za to kako se nacionalno osjećaju, politički opredjeljuju i sl.

Očigledno je, prema njegovim riječima, da su simpatije “velike većine” sa studentima, porodicama nesrećno stradalih ljudi, svima koji se bune...

“Građani se s njima identifikuju. Samim tim, nikome u Crnoj Gori, pa ni onima koji su bliski s režimom u Srbiji, nije politički oportuno da se na bilo koji način identifikuju kao protivnici protesta. Vidimo da Vučić pokušava da izađe s pričom - ‘studenti su u pravu’... Očigledno se radi o neposlušnosti koja ima velike simpatije kako u Srbiji, tako i u regionu”, konstatuje Đukić.

Podrška i od Krivokapića

Proteste studenata u Srbiji podržao je i bivši crnogorski premijer Zdravko Krivokapić.

“’I svjetlost svijetli u tami, i tama je ne obuze’. Dragi studenti u Srbiji, svjetlilo pravo i istinito ste u ovoj našoj sumornoj svakodnevici. Istrajte na vašem putu slobodoumno, dostojanstveno i hrabro. ‘Budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi’”, napisao je on na mreži “Iks”.

Bonus video: