U medicinsku opremu crnogorskog zdravstvenog sistema uloženo je oko 9,3 miliona eura, od kojih je najveći dio aparata, vrijednih sedam miliona, opredijeljen za Klinički centar, kazali su iz Ministarstva zdravlja.
Resorni ministar, Kenan Hrapović, kazao je agenciji MINA da vrijednost opreme, koja se ovih dana doprema u zdravstvene ustanove širom Crne Gore , čini skoro 80 odsto novca od 11,8 miliona eura opredijeljenih kapitalnim budžetom Vlade za kupovinu savremenih medicinskih aparata.
Tačan iznos opreme, kako je precizirao, je 9.255.872 eura.
"Od ovih oko 9,3 miliona eura, najveći dio medicinskih aparata u vrijednosti od skoro sedam miliona eura, ugovoren je za Klinički centar Crne Gore, kao najveću zdravstvenu ustanovu u našoj državi. Za opšte i specijalne bolnice, domove zdravlja, Institut za javno zdravlje i Zavod za transfuziju krvi opredijeljena je oprema vrijedna 2.3 miliona eura", rekao je Hrapović.
Kako je pojasnio, u pitanju je najsavremenija oprema, koja umogome olakšava rad ljekarima, pruža bolju dijagnostiku i poboljšava kvalitet liječenja građana.
Sve to, dodao je on, u skladu sa postavljenim prioritetima zdravstvenog resora i Vlade, koji za cilj imaju brigu o zdravlju populacije i brigu o uslovima rada medicinskih profesionalaca.
"Zadovoljstvo mi je da istaknem da je u Kliničkom centru u toku instalacija najsavremenije magnetne rezonance (3T), vrijedne oko 1,5 miliona eura, koja podrazumijeva najnapredniju dijagnostiku i daje konkretan uvid, ne samo u morfologiju organa, već i najpreciznije podatke o njihovoj funkciji", naveo je Hrapović.
Kako je pojasnio, magnetnom rezonancom od 3T dobija se izuzetno kvalitetna slika, što omogućava preciznu dijagnostiku gotovo svih oboljenja, koja se ne mogu utvrditi ostalim dijagnostičkim metodama, niti aparatima slabije snage.
"Pregled kompletnog kičmenog stuba, može se ovim aparatom obaviti u jednom aktu, kao i kompletna dijagnostika koštano-zglobnog sistema, pregledi srca, krvnih sudova, uključujući i krvne sudove glave, oboljenja grudnog koša, trbuha, male karlice, hipofize, kao i djagnostika epilepsije, a mogući su i pregledi svih uzrasta djece", kazao je Hrapović.
Zahvaljujući performansama aparata, dodao je on, moguće ga je upotrijebiti i za realizaciju naučnoistraživačkih projekata, a samim tim i razmjenu iskustava sa eminentnim naučnim ustanovama u svijetu.
"Sa ovim magnetom, u kombinaciji sa drugom savremenom opremom, najsavremenijim angiografom takve vrste na Balkanu i novom angio salom koja je prošle godine puštena u rad, omogućeno je kompletiranje dijagnostičkih procedura u svim domenima", rekao je Hrapović.
Kako je kazao, nivo zdravstvene zaštite i zdravstvenih usluga posebno će biti unaprijeđen u opštinama Nikšić, Bijelo Polje, Berane, kao i u Risnu, gdje se ovih dana instaliraju novi multislajsni CT aparati.
"Njih koje karakteriše veoma kratko vrijeme snimanja, male doze zračenja, kao i izuzetan kvalitet slike. Pregled na multislajsnom skeneru pomaže u ranom otkrivanju malignih bolesti, jer promjene otkriva i locira u stadijumima u kojima se može pravovremeno započeti liječenje", pojasnio je Hrapović.
Vrijednost te investicije, dodao je on, je preko 1,3 miliona eura.
"Zadovoljstvo zbog obnavljanja medicinske opreme nakon gotovo jedne decenije, vjerujem dijelimo svi u zdravstvenom sistemu i u državi, gdje je zdravlje građana imperativ", zaključio je Hrapović.
Bonus video: