Sutkinja Specijalnog odjeljenja Višeg suda Vesna Kovačević najavila je da će napraviti plan suđenja u predmetu koji se vodi protiv nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, njenog sina Miloša Medenice i ostalih okrivljenih za stvaranje kriminalne organizacije, šverc cigareta, uticaj na pravosudne organe... sa ciljem da se postupak završi u što kraćem roku.
Tvrdi da će u tom predmetu suditi i u poslepodnevnim časovima, nakon zvaničnog radnog vremena.
To je Kovačević odgovorila Vijestima prije dva dana, navodeći će plan suđenja napraviti čim se upozna sa spisima predmeta.
“Nijesam napravila plan suđenje ali to namjeravma odmah kad se upoznam sa spisima i kada se dogovorim sa članovima vijeća kada i koliko mogu biti slobodni i spremni da prate moj planirani tempo završetka navedenog predmeta, a to je u što kraćem roku”, kazala je Kovačević.
Spisi tog predmeta juče su dostavljeni sutkinji Kovačević, kojoj je predmet dodijeljen u rad nakon što je prethodno oduzet njenoj koleginici Nadi Rabrenović.
Ona je pojasnila da je u petak 20. decembra saznala da je zadužena spisima tog predmeta, ali da je s obzirom na dane vikenda, planirano da joj juče fizički predaju predmet.
Odgovarajući na pitanja Vijesti, kazala je da će nakon novogodišnjih i božićnih praznika imati informaciju o tome kada će biti zakazan pretres...
Sudiće i nakon radnog vremena
Sutkinja Kovačević kazala je i da još nije odlučila o predlogu za ukidanje pritvora Milošu Medenici, uz polaganje jemstva.
“Iz svih gore navedenih razloga, te činjenice da mi fizički nije predate predmet, već to očekujem sjutra, nijesam ni odlučila o predlogu za ukidanje pritvora uz polaganje jemstva jer se treba upoznati sa prethodnim odlukama kako predsjednice vijeća Nade Rabrenović, tako odlukama Apelacionog suda pa i u konačnom sa odlukama Ustavnog suda”, kazala je ona.
Istakla je da će učiniti sve da se postupak nastavi:
“Ono što sigurno mogu da kažem da ću kao predsjednik vijeća učiniti sve da se postupak nastavi, da ću imati poseban plan rada za ovaj predmet a što će iziskivati dodatni napor pa čak i popodnevni rad imajući u vidu da već unaprijed imam više određenih termina (odnosno više određenih zakazanih glavnih pretresa u pojedinačnim predmetima) za većinu predmeta koje imam u radu i zbog činjenice du su sudnice većinom zauzete a sad trenutno i do aprila mjeseca. Sve bliže informacije mogu Vam dati kako sam već objasnila poslije praznika kada se upoznam sa spisima, cijeneći posebno moju trenutnu opterećenost rada u već zakazanim predmetima koje dužim a to je oko 25 predmeta koji su u toku, a od kojih je takođe veliki broj pritvorskih predmeta”, odgovorila je sutkinje Kovačević.
Suđenje Medenicama odgođeno je više od 20 puta, iz različitih razloga, a prethodna predsjednica vijeća Nada Rabrenović već duže je na bolovanju, zbog čega joj je i oduzet predmet.
Iz Višeg suda ranije je objašnjeno da je taj predmet metodom slučajne dodjele predmeta zadužen u rad kod sutkinje Kovačević
“Predsjednik vijeća - sudija Nada Rabrenović koja postupa u ovom predmetu nalazi se na dužem bolovanju. Radi se o pritvorskom predmetu, a poslednje ročište u ovoj krivičnoj stvari je bilo zakazano za dan 3. 10. 2024. godine”, kazali su tada.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Vesne Medenice, njenog sina Miloša, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company”, za krivična djela - stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje i primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, nedozvoljeno držanje oružja, nanošenje teške tjelesne povrede i sprečavanje dokazivanja.
Miloš Medenica tereti se da je u 2019. godini stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali njegova majka Vesna i drugi okrivljeni, s ciljem šverca cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći.
Između ostalog navodi se da je, u saizvršilaštvu sa okrivljenim pripadnicima kriminalne organizacije, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, iz Slobodne carinske zone luke Bar, krijumčario cigarete uz pomoć lažne dokumentacije i davanja mita carinskim službenicima.
Rabrenović ni o jemstvu nije odlučivala
Nakon što su sutkinji Nadi Rabrenović oduzeli predmet, iz Višeg suda detaljno su obrazložili da je njeno vijeće 30. aprila odbilo kao neosnovan predlog branioca optuženog Miloša Medenice, advokata Stefana Jovanovića, koji je podnijet 15. februara, a kojim je traženo ukidanje pritvora, uz davanje jemstva.
“U međuvremenu, odluka o predlogu branioca optuženog M.M, za ukidanje pritvora, uz davanje jemstva, još uvijek nije stala na pravnu snagu, a posljednje rješenje Apelacionog suda Crne Gore kojim je ukinuta prvostepena odluka je Kvsž br. 291/24 od 2. 10. 2024. godine, koje je istog dana dostavljeno Višem sudu u Podgorici na ponovno odlučivanje, a nakon čega prvostepeni sud nije donio novu odluku u ponovnom postupku. Imajući u vidu da se radi o pritvorskom predmetu, koji je hitne prirode shodno čl.174 st 2 ZKP-a, da je odredbom čl.6 Evropske konvencije zagarantovano pravo na pravično suđenje u razumnom roku, a da je odredbom člana 36 stav 2 Zakona o sudovima, propisano da predmeti čija je hitna priroda propisana zakonom, mogu se oduzeti sudiji ako sudija zbog spriječenosti za rad nije u mogućnosti da u tim predmetima postupa blagovremeno, odnosno u zakonskom roku, odlučeno je na navedeni način”, kazali su iz Višeg suda u Podgorici.
Bonus video: