Ministarstva i drugi organi ne objavljuju sve informacije koje su obavezni po Zakonu, a Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama ni nakon dvije godine nije izgradila kapacitete da ih nadzire, saopšteno je iz Cenitra za demokratsku tranziciju (CDT).
CDT je u martu ponovo provjeravao kako ministarstva i drugi organi državne uprave primjenjuju Zakon o slobodnom pristupu informacijama (ZOSPI), posebno da li poštuju pravilo proaktivnog objavljivanja informacija odnosno da li i kako objavljuju važne informacije o svom radu i načinu funkcionisanja.
Direktor CDT-a Dragan Koprivica je kazao da izuzetno zabrinjava činjenica da Agencija gotovo ne sprovodi zakonsku obavezu nadziranja da li institucije sačinjavaju i ažuriraju vodiče za slobodan pristup informacijama, kao i da li proaktivno objavljuju informacije.
"Nakon čak dvije godine rada Agencija nije izgradila kapacitet za nadzor institucija koje su dužne da proaktivno objavljuju informacije", ističe Koprivica.
On je objasnio da to potvrđuje i Agencija u izvještaju Skupštini - u prva tri kvartala 2014. godine nije vršen inspekcijski nadzor u ovoj oblasti, a u četvrom kvartalu sprovedeno je ukupno sedam inspekcijskih nadzora.
"Iako razumijemo probleme za nedostatkom kadra ili budžetskih sredstava nikako ne možemo razumjeti da ne postoji ovaj dio nadzora za ovako važan zakon. Ako problemi postoje moraju se energično rješavati a ne zadržavati status quo", smatra Koprivica.
On je istakao i da je Agencija je izvjestila Skupštinu da prošle godine nije podnijela ni jednu prekršajnu prijavu zbog nepostojanja ili neažurnosti vodiča, niti zbog neobjavljivanja obaveznih informacija.
Koprivica je rekao da precizna mjerenja koja je CDT radio govore o stotinama kršenja dijela zakona o proaktivnom objavljivanju informacija.
"Te informacije smo učinili dostupnim i Agenciji i javnosti. Dakle, nakon stotine kršenja imamo nula prekršajni prijava što po sebi govori o kvalitetu kaznene politike u ovoj oblasti. Napominjemo da su kazne propisane za ova kršenja od od 500 do 20 hiljada eura", rekao je on.
Iz CDT-a su apelovali na Agenciju da hitno objavi ove podatke i time onemogući pojedine institucije da izbjegavaju poštovanje zakona.
Zamjenik direktora Đorđije Brkuljan je objasnio da u državnoj upravi još ne postoji razumijevanje da proaktivno objavljivanje informacija olakšava njihov rad, a da objavljivanje informacija znači smanjivanje broja zahtjeva za slobodan pristup informacijama.
"I dok je Zakonom propisana obaveza za organe vlasti da imaju službenike zadužene za postupanje po zahtjevima za pristup informacijama, ne postoji obaveza određivanja posebnog službenika za proaktivno objavljivanje informacija", kazao je Brkuljan.
U cilju povećanja odgovornosti i bolje primjene ovoga Zakona, potrebno je da vlast propiše dodatnu obavezu da se službenici koji postupaju po zahtjevima za pristup informacijama staraju i o sprovođenju proaktivnog pristupa u državnom organu.
U CDT smatraju da bi Agencija trebalo da donese uputstva i smjernice za proaktivno objavljivanje informacija, koje bi sadržale tačan popis i opis informacija koje određena grupa institucija mora da objavi na svojim internet stranicama.
Najnovije istraživanje CDT-a pokazuje da su organi uprave ostvarili određeni napredak u proaktivnom objavljivanju informacija u odnosu na prethodna mjerenja, ali zbog činjenice da većina organa nije objavila ažurirani Vodič o pristupu informacijama ukupni rezultat je lošiji u odnosu na ranije.
Samo devet od ukupno 55 organa vlasti obuhvaćenih monitoringom na sajtu ima vodič ažuriran u 2014. godini, iako je njihova obaveza da vodič ažuriraju najmanje jednom godišnje.
Na sajtovima čak 12 organa državne uprave vodiča uopšte nema, dok su na sajtovima ostalih organa vodiči neažurirani.
"Budući da još uvijek postoje organi koji nemaju Vodiče za pristup informacijama, ili imaju Vodiče koji su usvojeni prije više godina, Agenciji se preporučuje da napravi model Vodiča za slobodan pristup informacijama, po kojem bi sve institucije napravile svoje vodiče", poručio je Brkuljan.
Bonus video: