Na ime jednokratne socijalne pomoći za prvu polovinu 2014. godine, u periodu izborne kampanje, na teritoriji Podgorice je isplaćeno 353.118 eura.
Do tog podatka došao je odbornik Skupštine Glavnog grada Luka Rakčević, upoređujući brojke dobijene od nadležnih službi Glavnog grada i informacija MANS-a.
Rakčević je kazao “Vijestima” da je od prvog januara do 1. jula prošle godine zaposlenima u javnim službama Glavnog grada, odnosno njihovim porodicama, saglasno Granskom kolektivnom ugovoru i pojedinačnim kolektivnim ugovorima javnih službi, isplaćeno 71.943 eura na ime jednokratne socijalne pomoći.
“Pored toga, u Informaciji o ostvarivanju budžeta Glavnog grada, u istom periodu 2014. godine, navedeno je da je Sekretarijat za socijalno staranje Glavnog grada na ime transfera za jednokratne novčane pomoći isplatio 111.535,04 eura”, istakao je Rakčević.
Rakčević je naglasio da je, prema podacima Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), za isplate socijalne pomoći iz državnog budžeta, za samo prva tri mjeseca 2014. godine Ministarstvo rada i socijalnog staranja Centru za socijalni rad Podgorica prebacilo ukupno 169.640 eura za jednokratne socijalne pomoći.
“Prostim sabiranjem navedenih podataka dolazimo do zaključka da je na ime jednokratne socijalne pomoći za prvu polovinu 2014. godine, u periodu izborne kampanje, na teritoriji Glavnog grada isplaćeno čak 353.118 eura”, istakao je Rakčević.
On je naglasio da navedeni poražavajući podaci ukazuju na izraženu klasnu podjelu stanovništva deindustrijalizovane Podgorice i vidljive zloupotrebe novca poreskih obveznika u partijske svrhe.
“Ova antidržavna vlast je od nekada moćne podgoričke industrije, koja se ogledala u KAP-u, “Radoje Dakiću”, “Marku Radoviću”, “Duvanskom kombinatu”, “19. decembru”, OGP-u, “Titeksu”, “Elastiku”, “Centarkoži”, “Rataru”, “Industrija importu” i “Mljekari”, građanima Podgorice i budućim naraštajima ostavila prazne hale, prodato građevinsko zemljište i ogromne dugove”, ocijenio je Rakčević.
Ističući da s obzirom na to da je vlast nezainteresovana za dugoročne društvene posljedice svoje loše politike, koje se manifestuju kroz getoizaciju socijalnih grupa, ekonomsku zavisnost građana i masovne migracije, Rakčević je kazao da je demokratska smjena vlasti i diskontinuitet takve politike obaveza svakog dobronamjernog građanina.
Lokalni izbori u Podgorici, kao i u 12 drugih Opština u Crnoj Gori, održani su 25. maja prošle godine.
U „Deponiji” prednjačili sa isplatama
Rakčević je istakao da je i sama dinamika i visina isplaćene socijalne pomoći interesantna. “Tako je, na primjer, “Deponija” sa tri i po puta manje radnika (127) od “Čistoće” (450), isplatila 33 puta više novca na ime jednokratne socijalne pomoći (26. 864 eura), nego preduzeće “Čistoća” (800 eura), kazao je Rakčević.
“Tržnice i pijace” su u prvih šest mjeseci 2013. godine za jednokratne socijalne pomoći isplatile 24.380, a u istom periodu prošle godine 15.899 eura.
U “Parking servisu” su od 1. januara do 1. jula 2013. godine isplatili 6.560, a u istom periodu prošle godine čak 2.700 eura više. “Pogrebne usluge” su, prema podacima iz Glavnog grada, u prvih šest mjeseci 2013. isplatile 7.500, a u istom periodu 2014. godine 6.300 eura.
Bonus video: