EU finansira rekonstrukciju graničnog prelaza Božaj

„Jedan od razloga za obilazak graničnog prelaza Božaj je i projekat prekogranične saradnje u okviru kojeg će u drugoj polovini ove godine početi rekonstrukcija graničnog prelaza Božaj, za koju će EU obezbijediti milion eura, sa ciljem da se riješi problem saobraćajnih gužvi na tom pojasu"
424 pregleda 3 komentar(a)
Božaj, Foto: Luka Zeković
Božaj, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 10.02.2015. 13:10h

Evropska unija (EU) obezbijediće milion eura za rekonstrukciju graničnog prelaza Božaj, kako bi bio riješen problem saobraćajnih gužvi na tom pojasu, saopšteno je iz Delegacije EU u Crnoj Gori. Direktor za Zapadni Balkan pri Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Žan-Erik Pake, i šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič, obišli su granični prelaz Božaj na granici između Crne Gore i Albanije, zajedno sa predstavnicima Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Kako je saopšteno iz Delegacije EU, posjeta upravo tom mjestu ujedno je i odraz nekih od ključnih prioriteta Evropske komisije koji se ogledaju u regionalnoj saradnji i povezanosti, s jedne strane, među zemljama Zapadnog Balkana, i sa druge, između Zapadnog Balkana i drugih djelova Evrope. „Jedan od razloga za obilazak graničnog prelaza Božaj je i projekat prekogranične saradnje u okviru kojeg će u drugoj polovini ove godine početi rekonstrukcija graničnog prelaza Božaj, za koju će EU obezbijediti milion eura, sa ciljem da se riješi problem saobraćajnih gužvi na tom pojasu. Pripremni radovi na obje strane granice na ovim poslovima su u toku“, kaže se u saopštenju Delegacije EU.

U okviru istog projekta prekogranične saradnje, kako se dodaje, EU finansira i izgradnju novog zajedničkog graničnog prelaza Grabom – Zatrijebačka Cijevna u iznosu od 500 hiljada EUR. „Radovi na albanskoj strani će omogućiti putne veze do oba prelaza. Vrijednost finansijskog doprinosa EU je ista i na teritoriji Albanije. Izgradnjom novog zajedničkog graničnog prelaza Grabom – Zatrijebačka Cijevna, značajno će se smanjiti vrijeme putovanja od Podgorice do područja koja gravitiraju Plavu i Andrijevici“, dodaje se u saopštenju.

Kako se navodi, taj projekat ukupne vrijednosti 3,6 miliona eura (od kojih je EU obezbijedila po 1,53 miliona za obje zemlje korisnice) ima za cilj da poboljša regionalnu povezanost i predstavlja primjer male investicije sa velikim ekonomskim značajem.

Bonus video: