Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) podsjetili su da se sjutra navršavaju dvije godine od podnošenja krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) protiv bivšeg rukovodstva Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, na čelu sa Vesnom Bratić, zbog organizovane zloupotrebe službenog položaja na način što su nezakonito razriješeni direktori preko 220 vaspitno-obrazovnih ustanova u 2021. godini, te pitali zašto ovaj slučaj još nije procesuiran.
"Koliko je ovo pravno jasna stvar ukazuje podatak iz maja 2024. godine - od 140 pokrenutih postupaka čak 130 pravosnažno je, do tada, okončano u korist smijenjenih direktora, sa tendencijom da i ostali imaju taj ishod", napisali su iz CGO-a na društvenoj mreži Iks.
Istakli su da je Vlada za odštetu inicijalno predvidjela 300.000 eura, ali da je taj iznos već gotovo potrošen, a dio direktora nije obeštećen, što znači da će šteta za građane Crne Gore dodatno rasti.
"Šta je još nejasno SDT-u? Kada će doći red na profesionalno procesuiranje ovog nespornog slučaja? Zašto Vesna Bratić uživa drugačiji tretman u odnosu na druge javne funkcionere protiv kojih su podnešene krivične prijave Tužilaštvu? Javnost zaslužuje i odgovor na pitanje: dokle se stiglo sa regresnom tužbom koju je protiv Bratić najavljivala zaštitnica imovinsko-pravnih interesa?", pitaju iz CGO-a
Iz ove NVO zaključuju da selektivna primjena zakona ozbiljno ugrožava inače nisko povjerenje u pravosudni sistem, ali i predstavlja opasnu kočnicu uspostavljanju funkcionalne vladavine prava.
Bonus video: