Nadležni ćute o katastrofi u Pljevljima

O situaciji u Pljevljima danas će se raspravljati na skupštinskom Odboru za ekologiju, turizam, poljoprivredu i prostorno planiranje
64 pregleda 22 komentar(a)
TE Pljevlja, Foto: Vijesti online
TE Pljevlja, Foto: Vijesti online
Ažurirano: 18.12.2014. 06:32h

Katastrofalna ekološka situacija i zagađenje vazduha i vode u Pljevljima, ne dotiču previše nadležne institucije u ekološkoj državi.

Na pitanja ko je nadležan da zaštiti građane “najzagađenijeg grada u Evropi” i da li se i šta preduzima na tom planu, “Vijesti” juče nijesu dobile zvaničan odgovor od Vlade, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Agencije za zaštitu životne sredine i Instituta za javno zdravlje.

“Tema o kojoj je riječ biće tema jednog od skupštinskih odbora”, odgovoreno je zvanično iz Vlade.

Nezvanično, sve institucije su upućivale jedna na drugu i odricale svoju nadležnost.

O situaciji u Pljevljima danas će se raspravljati na skupštinskom Odboru za ekologiju, turizam, poljoprivredu i prostorno planiranje, a NVO “Breznica”, “Grin Houm” i “MANS” podsjetile su da su još 24. novembra podnijele predstavku Odboru kojom je traženo kontrolno saslušanje ministra Branimira Gvozdenovića i direktora Agencije, Centra za ekotoksikološka ispitivanja, Instituta za javno zdravlje i Doma zdravlja Pljevlja - Ervina Spahića, Nade Medenice, Bobana Mugoše i Ilhana Tusumovića.

“Nažalost, bilo je potrebno da situacija u Pljevljima poprimi karakteristike ekološke katastrofe da bi neko obratio pažnju na konstantna upozorenja civilnog sektora i građana na teške posljedice iskopavanja i spaljivanja uglja za potrebe proizvodnje električne energije i grijanja”, piše u zajedničkom saopštenju, koje je podržala i “Akcija za ljudska prava” (HRA).

Pljevljacima je nakon 15 dana voda u cisternama stigla sa Žabljaka, jer ona iz gradskog vodovoda nije ni za umivanje.

Stanje zagađenja vazduha je nepromijenjeno, a po prvi put o situaciji u Pljevljima progovorio je i gradonačelnik Mirko Đačić koji je ocijenio da je toplifikacija grada iz drugog bloka Termoelektrane, ključno i dugoročno rješenje za smanjenje zagađenja:

“Tako bi se ugasile hiljade individualnih ložišta i desetine kotlarnica koje su, po mnogima, zbog niskog stepena sagorijevanja uglja glavni uzročnici aerozagađenja”.

On je ocijenio da je kvalitet vazduha višedecenijski problem i da o njemu treba da odredi struka i nauka, bez politikanstva.

Projekcija: TE izazove godišnje 270 prijevremenih smrti

Usljed nedostatka ozbiljnih analiza o uticaju zagađenja vazduha na zdravlje Pljevljaka, “Grin Houm” je, u saradnji sa ekspertima iz Instituta za javno zdravlje i Grinpisom, 2013. uradio niz analiza koristeći se sofisticiranim softerskim prediktivnim modelom koji je razvio univerzitet u Štutgartu.

Modeliranje je pokazalo da postojeći blok TE, shodno svojim emisijama gasova i postojećim karakteristikama, godišnje izazove 270 prijevremenih smrti, 19.000 slučajeva astme i drugih respiratornih problema, kao i ekonomsku štetu od degradacije životne sredine i troškova liječenja od 234 miliona eura godišnje.

Modeliranje rađeno za drugi blok TE pokazalo je da bi mogao izazvati 16 prijevremenih smrti godišnje, odnosno ukupno 622 za prosječan vijek trajanja bloka TE. Ekonomske štete na osnovu ovoga modela su procijenjene na 75 miliona eura godišnje.

Đačić: Kod nas je dobro kako je u Sarajevu, Zenici, Tetovu.... >>>

Bonus video: