CEMI i HRA: Vlada nije spremna da praćenje reforme učini transparentnom

„Ovakav potez pokazuje da Vlada, nažalost, nije spremna da otvori zvaničan proces praćenja reforme pravosuđa za širu stručnu i posebno kritičku javnost, i tako rezultate sprovođenja strateških ciljeva učini transparentnim“, saopštili su Zlatko Vujović i Tea Gorjanc Prelević
0 komentar(a)
sudija, presuda, Foto: Shutterstock.com
sudija, presuda, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 12.12.2014. 12:26h

Osnivanje Savjeta za praćenje sprovođenja reforme pravosuđa 2014-2018, bez poziva za nevladine organizacije, pokazuje da Vlada nije spremna da otvori proces za javnost i rezultate učini transparentnim, smatraju u Centru za monitoring i istraživanje (CEMI) i Akciji za ljudska prava (HRA).

CEMI i HRA protestovali su zbog činjenice da je Vlada osnovala Savjet bez raspisivanja javnog poziva za nevladine organizacije uključene u proces praćenja reforme pravosuđa da kandiduju svoje predstavnike.

„Ovakav potez pokazuje da Vlada, nažalost, nije spremna da otvori zvaničan proces praćenja reforme pravosuđa za širu stručnu i posebno kritičku javnost, i tako rezultate sprovođenja strateških ciljeva učini transparentnim“, saopštili su Zlatko Vujović i Tea Gorjanc Prelević.

Vlada je, kako se navodi u odgovoru, u odluci o formiranju Savjeta, za predstavnika nevladinig organizacija u Savjetu imenovala predsjednika Udruženja sudija, kao strukovnog udruženja, koje je ujedno i nevladina organizacija.

„Na ovaj način, Vlada je pokazala spremnost da otvori proces praćenja reforme pravosuđa za širu – stručnu javnost i tako rezultate sprovođenja strateških dokumenata učini transparentnim“, navodi se u odgovoru ministra pravde Duška Markovića.

On je naveo da, sa druge strane, nije postojala obaveza Vlade d aprilikom obrazovanja Savjeta objavi javni poziv nevladinim organizacijama za predlaganje kandidata za člana Savjeta.

Marković je pojasnio da je to iz razloga što je Uredbom o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija, popisano da organi državne uprave, prilikom izrade i donošenja akata iz godišnjeg programa rada, obezbjeđuju konsultovanje sa nevladinim organizacijama održavanjem sastanaka i pisanom elektronskom komunikacijom.

„Dakle, obaveza objavljivanja poziva nevladinim organizacijama postoji samo prilikom izrade i donošenja akata iz godišnjeg programa organa (u ovom slučaju Strategije reforme pravosuđa), ali ne i prilikom formiranja tijela za praćenje sprovođenja Strategije“, naveo je Marković.

Vujović i Gorjanc Prelević saopštili su da je Strategijom reforme pravosuđa 2014-2018 predviđeno da Savjet bude sastavljen od „predstavnika svih pravosudnih institucija i predstavnika nevladinih organizacija uključenih u proces praćenja reforme pravosudnog sistema“.

Od nevladinih organizacija, kako su dodali, u Savjet je uključeno samo Udruženje sudija Crne Gore. „Tim povodom, CEMI i HRA su uputile dopis Predsjedniku Vlade u kome su predložil&'1077; da Vlada raspiše javni poziv i omogući nevladinim organizacijama sa stručnim referencama i iskustvom u praćenju reforme pravosuđa da nominuju dva predstavnika u Savjetu za praćenje sprovođenja Strategije reforme pravosuđa 2014-2018“, kaže se u njihovom saopštenju. U CEMI-ju i HRA su uvjereni da bi članstvo predstavnika nevladinih organizacija koje su dokazale konstruktivan ali i kritičan stav prema dosadašnjim dometima reforme pravosuđa moglo značajno doprinijeti transparentnosti i ubrzanju tog zahtjevnog procesa za obezbijeđenje vladavine prava u Crnoj Gori.

Bonus video: