Proces suočavanja sa prošlošću dešava se sporo čime se stvara opasan privid da Crna Gora nema veze sa ratnom prošlošću na prostorima bivše Jugoslavije, što ne doprinosi prevenciji sličnih ili pogubnijih grešake u budućnosti, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Iz te organizacije su podsjetili da se 9. novembra obilježava Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije, navodeći da je to prilika za podsjećanje na stravične posljedice holokausta i pogubnosti fašističke ideologije.
"Istovremeno, to je prilika i da se zamislimo nad prijetnjama rastućeg trenda fašizacije crnogorskog društvu koji ugrožava ljudska prava velikog broja građana i demokratski razvoj", saopšteno je iz CGO.
Kako su naveli, podsjećanje na užase koje su proizveli nacizam i fašizam, trebalo bi da opomene i doprinese većem stepenu osjetljivosti na nepravdu, nasilje i kršenje ljudskih prava sa kojima se Crna Gora i danas suočava.
Iz CGO su kazali da savremeni oblik fašističkog diskursa u crnogorskom društvu, koji zabrinjava, predstavljaju netrpeljivost, mržnja, nasilje, diskriminacija, stigmatizacija i predrasude prema različitim manjinskim, mizoginija, religiozni fanatizam i retradicionalizacija društva kojima vladajuće strukture manipulišu.
"Kao i sve prisutniji govor mržnje u medijima, tendencija da se kritičari vlasti predstavljaju kao “državni neprijatelji” protiv kojih su "legitimna" sva sredstva, te njihovo disciplinovanje putem brutalnih medijskih kampanja i pokušaja montiranja procesa u cilju zaštite interesno-ekonomskog monopola pod velom tobožnje borbe za nacionalne interese", dodaje se u saopštenju.
Iz CGO su naveli da su dugogodišnja politička, ekonomska i kriza identiteta doprinijele smanjenju otpornosti na fašističke ideje kroz urušavanje institucija i sistema vrijednosti, a razvoj endemske korupcije.
To je, dodaje se, otvorilo prostor za različite vidove manipulacija i ucjenjivanja koji onemogućavaju slobodnu političku participaciju i odlučivanje građana kao esencijalnu odrednicu funkcionalne demokratije.
"Proces suočavanja sa prošlošću se odvija sporo čime se stvara opasan privid da Crna Gora nema veze sa ratnom prošlošću na prostorima bivše Jugoslavije, koja se zasnivala na idejama krvi i tla, a to ne doprinosi preveniranju sličnih ili pogubnijih grešake u budućnosti i očuvanju multinacionalnog i multikonfesionalnog suživota", kazali su iz CGO.
Prema njihovim riječima, izgradnja društva spremnog da se odupre opasnostima fašizacije ostvarljiva je jedino kroz dosljednu primjenu zakona, efikasnu i pravovremenu reakciju državnih organa u odbrani temeljnih ljudskih prava i sloboda.
"To zahtijeva i angažovanje svih društvenih aktera na oblikovanju vrijednosnog okvira zasnovanog na jednakim šansama, uvažavanju različitosti i toleranciji, solidarnosti i odgovornosti", smatraju u CGO.
Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije obilježava se širom Evrope 9. novembra u spomen na "Kristalnu noć" događaj iz novembra 1938. u nacističkoj Njemačkoj, koji se dogodio u okviru sistemskog progona Jevreja i ostalih „nearijevaca“, kasnije nazvanog Holokaustom.
Bonus video: