U nikšićkom naselju Gračanica ozvaničen je početak gradnje stanova za sedam porodica iz Zverinjaka koje zbog procesa restitucije moraju biti iseljene iz baraka koje se nalaze na zemljištu, prije osam godina vraćenom porodici Todorović.
"Na inicijativu NVO "Akcija za ljudska prava" okupili smo se i ujedinili u naporu da pomognemo i riješimo stambeni problem porodicama iz naselja Zverinjak. Grade se tri objekta po 128 kvadrata, sa sedam stambenih jedinica", kazao je predsjednik Opštine Nikšić Veselin Grbović.
Opština je izdvojila 132.000 eura u vidu zemljišta i naknada za komunalije, UNHCR je obezbijedio 40.000 eura, a njemačko Ministarstvo vanjskih poslova je obezbijedilo sredstva u iznosu od 94.000 eura. Objekti će biti završeni do kraja godine.
"Nijesam vjerovao da će se to desiti dok nijesmo vidjeli da se objekti grade. Sada vjerujemo da ćemo i mi dobiti krov nad glavom. Hvala čelnim ljudima u Opštini i stranim i domaćim donatorima", kazao je teško oboljeli Adem Špatolaj.
I Hazbo Adrović nije krio zadovoljstvo što će konačno dobiti krov nad glavom i što će njihova aganija koja traje godinama i strah od iseljenja konačno biti završeni.
U barakama u Zverinjaku žive raseljeni sa Kosova, korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice, kao i nekadašnji radnici Željezare i Građevinskog preduzeća. Zemljište, oko 4,5 hiljada kvadrata oduzeto prilikom izgradnje Željezare 1963. godine, vraćeno je porodici Todorović.
Odluka o povratku zemljišta postala je izvršna prije skoro četiri godine, ali je nekoliko puta odlagana, i to prije svega, zbog dobre volje vlasnika da porodice ne ostanu bez krova nad glavom.
"Moramo posebno pomenuti gospodina Todorovića koji je zadnjih osam godina nesebično pružio privremeni smještaj i omogućio da deset porodica ima neki vid sigurnosti, uprkos sudskom nalogu za iseljenje. Ovakav gest izuzetno cijenimo i pozdravljamo", kazala je predstavnica UNHCR-a Indu Mohandas.
U Gračanici su, u vrijeme dolaska izbjeglih porodica sa Kosova, izlivene četiri ploče za objekate koji bi služili za njihov smještaj, i na tome se stalo. Iz “Akcije za ljudska prava” su više puta predlagali nadležnima da ispitaju mogućnost nadogradnje objekata na postojećim pločama.
Za sada se grade tri objekta, a donatori se nadaju da će se pronaći sredstva da bude izgrađen i četvrti objekat gdje bi bile smještene još dvije porodice.
"Povjeravajući ovaj posao Helpu, NVO sa dugogodišnjom i impresivnom reputacijom u pružanju pomaći ugroženom stanovništvu širom svijeta, njemačka ambasada može da računa na njihovo bogato iskustvo u pružanju socio ekonomske pomoći u Crnoj Gori", kazao je zamjenik njemačkog ambasadora u Crnoj Gori Uve Merkoter.
Do sada je njemačka Vlada za projekte koje je Help realizovao u Crnoj Gori obezbijedila 5,2 miliona eura, od čega je više od 1,2 miliona eura iskorišćeno za poboljšanje položaja Roma i Egipćana.
Željko Šofranac iz Uprave za zbrinjavanje izbjeglica kazao je da je Opština Nikšić jedan od najboljih primjera u Crnoj Gori kako se rješavaju problemi raseljenih i izbjeglih lica.
"Ovo gradilište daje podsticaj i za druge aktivnosti koje treba da se urade u drugim krajevima Crne Gore", kazao je Šofranac.
Prema njegovim riječima resorno ministarstvo posebnu pažnju posvećuje rješavanju problema sa kojima se Romi, kojih u Crnoj Gori ima oko 3.000, susreću.
Uskoro će u Nikšiću početi izgradnja 62 stana za izbjeglice. Opština Nikšić, Uprava za zbrinjavanje izbjeglica i njemačka organizacija "Help" potpisali su Memorandum o saradnji.
Galerija
Bonus video: