Vladina Komisija za politički sistem raspravlja danas o inicijativi Ministarstva unutrašnjih poslova za izmjenu radnog vremena, kako bi ono bilo pomjereno od 07 do 15 časova, saznaju „Vijesti“.
Ako Komisija prihvati predlog da rad u državnoj službi ne počinje od 09 časova, Vlada će na narednoj sjednici o njemu zauzeti stav.
Službenici MUP-a su u maju ove godine ministru Rašku Konjeviću podnijeli inicijativu za izmjenu radnog vremena, koju je potpisalo više od 300 zaposlenih. On je zatim nakon podnošenja inicijative, uputio dopis svim ministrima da u institucijama na čijem su čelu, kao i u organima uprava nad kojima vrše nadzor i organima koji su u sastavu, sprovedu anketu među službenicima kako bi se izjasnili u pogledu radnog vremana.
Od ukupno anketiranih 5.131 službenika, većina je bila za promjenu radnog vremena.
U 16 ministarstava anketni list je ispunilo 1.985 službenika. Od toga 1.340 se izjasnilo za radno vrijeme od 07 -15 sati, a 598 od 08 do 16 sati. Trenutnim radnim vremenom od 09 – 17 sati zadovoljno je 47 službenika.
Kada su u pitanju organi uprave, anketni list je ispunilo ukupno 3.146 službenika. Od ovog broja, 1.812 službenika se izjasnilo za radno vrijeme od 07 -15 sati, za radno vrijeme od 08 – 16 časova izjasnilo se 1.280 službenika, dok je trenutnim radnim vremenom od 09 – 17 sati zadovoljno 54 službenika.
Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova koji su podnijeli inicijativu, kao argumentaciju su naveli da bi ranijim dolaskom na posao bili produktivniji a da bi raniji odlazak kući ostavljao više vremena za obavljanje privatnih obaveza. Ovo je posebno važno za veliki broj službenika, kako su objasnili, jer su roditelji.
Praksa je pokazala i da su se zemlje u regionu zbog produktivnosti u radu državne uprave, takođe opredijelile za nekadašnje radno vrijeme, tako da službenici Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine sa radom počinju u 07, 7 časova i 30 minuta ili u 8 sati.Trenutno radno vrijeme na snazi je od 2004.
Bonus video: