Stari zanati za nove generacije

“Ideja mi je bila da u Crnoj Gori pokrenem malu proizvodnju ženske garderobe, za što su mi trebala sredstva. Kako nisam bila zaposlena, nisam mogla dobiti kredit preko banke, i ovo sa Investiciono-razvojnim fondom je bila šansa da zaposlim sebe i da radim ono što volim. Sada čekam mašine i materijale, uposliću još najmanje dva radnika”
329 pregleda 0 komentar(a)
Ina Plamenac, prodavnica, Foto: Privatna arhiva
Ina Plamenac, prodavnica, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 10.09.2018. 15:14h

Ina Plamenac, diplomac Fakulteta za dizajn beogradskog Univerziteta Union, otisnula se u preduzetničke vode kroz koje je vode stečeno akademsko znanje, inovativnost i lično umijeće u izradi rukotvorina.

Odnedavno vodi “konceptstor”, prvu prodavnicu te vrste u Baru, u kojoj je tržištu izložila svoje i rukotvorine drugih kreativnih Barana i ljudi iz regiona-unikatne odjevne i predmete za kuću, nakit i suvenire. Ovakav asortiman proizvoda u svijetu se vodi pod terminom kreativna industrija koji sagovornica “Vijesti” prihvata uslovno.

“Riječ industrija asocira na proizvodnu traku, a ovdje su serije su ograničene ili su predmeti unikatni, a kreatori svakom predmetu daju poseban pečat, nijedna stvar nije ista. Koncept je namijenjen umjetnicima, malim proizvođačima i brendovima sa ex Yu prostora.

Sve stvari u radnji sam birala po svom senzibilitetu, ovo nije konfekcija. Tu su i proizvodi keramičarke Jasmine Mistović iz Virpazara i Ivana Miloševića iz Bara”, priča Ina.

10 hiljada eura je iznos kreditne linije Investiciono -razvojnog fonda (IRF) za žene preduzetnice, uz pomoć kojeg Ina Plamenac planira da poveća proizvodnju. Krajnji cilj je, kako pojašnjava, jasan, da izvozi ove prozvoda, koji su napravljeni “isključivo od prirodnih materijala” i koje sama kreira i šije, na zapadnoevropsko tržište.

Moto koji je vodi glasi “stari zanati za novu generaciju”, jer, ističe, takav koncept je na Zapadu veoma popularan zato što su tamo skoro izumrli ovakvi zanati-šivenje, kukičlanje... “ posto jedino na starim slikama”.

“Ideja mi je bila da u Crnoj Gori pokrenem malu proizvodnju ženske garderobe, za što su mi trebala sredstva. Kako nisam bila zaposlena, nisam mogla dobiti kredit preko banke, i ovo sa Investiciono-razvojnim fondom je bila šansa da zaposlim sebe i da radim ono što volim. Sada čekam mašine i materijale, uposliću još najmanje dva radnika”, zaključila je Plamenac.

Bonus video: