Kotor tokom sezone očekuje više od 400.000 gostiju samo sa kruzera koji svakodnevno uplovljavaju u luku i izletnika iz Dubrovnika i Budve.
“Naše su projekcije da će biti oko 315.000 gostiju koji će organizovano posjetiti grad. Što se tiče individualnih posjeta sa kruzera njih će biti oko 200.000. Do sada, u našoj statistici nisu se računali članovi posade sa kruzera, a njih je oko 100.000. S pravom možemo reći da će se posjeta u Kotoru, ukljućujući kruzere, autobuse iz Dubrovnika i Budve kretati između 500 do 600 hiljada”, kazao je “Vijestima” direktor Turističke organizacije grada Mirza Krcić.
On kaže da sezona u tom gradu ide željenim tokom, te da trenutni trend pokazuje da se može očekivati da posjeta bude na prošlogodišnjem nivou.
"Ogroman broj izletnika koji posjećuju grad i sve veći broj dolazaka velikih kruzera u luku (uz njihovo sve veće duže zadržavanje) potvrđuje opravdanost naših uvjerenja da Kotor zbog svoje izuzetne prirodne i kulturne ljepote ima svoje posebno mjesto u turizmu, a ujedno stvarno održivi i ambijentalno prilagođeni turizam", ističe Krcić.
Za prvih pet mjeseci ove godine u Kotorsku luku uplovila su 73 broda sa 42.301 putnika (prošle godine za isti period stigla su 84 broda sa 55.012 putnika) i 200 jahti sa 781 putnikom (2013. za isti period bilo je 164 jahti sa 525 putnika).
Na osnovu rezultata ankete TO, prosječna potrošnja za organizovane izlete po osobi je 45,8 eura, za lokalni transport 17, za hranu i piće u restoranima 22, za kupovinu 65, za karte i ulaznice 6 eura
Najviše gostiju sa kruzera prošle godine bilo je iz SAD-a (22%), Velike Britanije (21%), Kanade (11%), Njemačke (osam odsto), Australije (tri odsto), iz ostalih zemalja ( 35%) gdje se ubrajaju turisti iz Francuske, Belgije, Španije, Rusije, Škotske, Holandije, Japana.
Najviše gostiju, 42,5 odsto je starije od 60 godina, 36,75% između 40-60 godina, 16,75% od 25-40 godina i četiri odsto turista ima do 25 godina.
Gosti se u Kotor zadržavaju u prosjeku do šest sati (59.5 %), a najčešće aktivnosti tokom šestočasovnog boravka su samostalno razgledanje grada ( 16%), piće u restoranima ( 15%), hrana u restoranima ( 11.5%), organizovani izleti i razgledanje grada (8.5%), posjeta muzejima i izložbama ( 8.5%), boravak na plaži ( 2%).
Gosti su veoma zadovoljni ukupnim doživljajem destinacije (73%), organizovanim izletima u okolini ( 30%), organizacijom obilaska grada (34%), hranom u restoranima ( 41%), izborom suvenira (35.5%), stručnošću i jezičkim sposobnostima vodiča ( 40%), osjećaj sigurnosti ima 61 odsto, a gostoljubivost lokalnog stanovništva hvali 59 procenata.
Na osnovu rezultata ankete TO, prosječna potrošnja za organizovane izlete po osobi je 45,8 eura, za lokalni transport 17, za hranu i piće u restoranima 22, za kupovinu 65, za karte i ulaznice 6 eura.
Tokom boravka u Kotoru, prema preliminarnim rezultatima ankete, 35 odsto turista kupi suvenir, 16,5 odsto autohtono crnogorsko piće i hranu, mapu grada, vodič, CD 13,5 procenata, odjeću i obuću 12,5, nakit osam, kozmetiku šest odsto grnčariju, kristal, keramiku, sliku pet procenata, dok bi 99 odsto turista izjavilo da bi preporučilo Kotor kao destinaciju za odmor svojim prijateljima i poznanicima.
Da bude makar kao prošle godine
Što se tiče boravka u Kotoru, zbog poznate situacije sa smještajnim kapacitetima, odnosno nedostatkom hotela, Krcić kaže da nijesu nezadovoljni, jer je sve na prošlogodišnjem nivou.
"Zahvaljujući kancelariji za prijavu boravka za pet dana, koliko kancelarija radi, bilježimo povećanje broja prijavljenih od 81% ali to je svakako tek početak, tako da očekujemo do kraja mjeseca realnije stanje stvari. Mislim da je još rano govoriti o efektima sezone i mislim da će nam pravi pokazatelj biti period 15. do 30. jula. Ono što mi očekujemo je da posjeta bude na prošlogodišnjem nivou, a trenutni trend pokazuje da smo na tom putu", zaključio je Krcić.
Prema statistici TO, najbrojniji posjetioci su iz Francuske, Velike Britanije, Njemačke, Rusije, Španije i Japana, a primjetan je rast broja turista iz SAD, sa Tjavana, Koreje.
Bonus video: