Specijalni izvjestilac UN za slobodu govora Frenk la Ru izrazio je posebnu zabrinutost zbog izjava pojedinih predstavnika crnogorske vlasti i političkih lidera na račun novinara koji ih kritikuju.
U izvještaju o stanju u Crnoj Gori, koji će u junu biti predstavljen Savjetu za ljudska prava UN, La Ru je upozorio da politički lideri stalno ističu da su “pojedine medijske grupe nelojalne državi”.
Ključni nalaz izvjestioca, koji je u junu prošle godine posjetio Crnu Goru, jeste da su meta verbalnih i fizičkih napada mediji i novinari koji istražuju pitanja u vezi sa organizovanim kriminalom i kritikuju rad vlade.
Zato je zatražio da se osigura njihova zaštita od nasilja, bez odlaganja identifikuju odgovorni, te da oni budu privedeni pravdi.
La Ru predlaže crnogorskoj vlasti da vrednuje rad istraživačkih medija i da se u izjavama suzdrži od napade na njih.
“Vlasti pokušavaju da povežu većinu napada sa običnim kriminalim akcijama protiv medija koji otkrivaju organizovani kriminal”, upozorio je La Ru.
Frenk La Ru
La Ru u izvještaju saopštava i podatak da su, tokom mjeseci nakon njegove posjete Crnoj Gori, do njega stigle informacije o još 13 slučajeva nasilja nad novinarima, a da ga je vlada informisala da su u toku istrage.
Od maja 2004. do januara 2014, navodi se u izvještaju, bilo je 30 napada na novinare, uključujući i prijetnje, uništavanje imovine, fizičko nasilje, podmetanje eksploziva, pa čak i ubistvo.
"Najviše zabrinjava činjenica da ubistvo glavnog urednika lista 'Dan' Duška Jovanovića nije riješeno. Činjenica da ni poslije 10 godina nijesu utvrđene okolnosti Jovanovićevog ubistva, kao ni oni koji su to naredili, za većinu novinara i predstavnika civilnog sektora predstavlja poziv za nove napade na medije”, piše u izvještaju i podsjeća i na nerazriješeno ubistvo Srđana Vojičića, tjeloghranitelja književnika Jevrema Brkovića.
La Ru detaljno opisuje i seriju napada na zaposlene i imovinu “Vijesti” i podsjeća na to da su novinari “Vijesti” često bili meta direktnih napada. U izvještaju je konkretizovao sve napade na novinare, vlasnike i imovinu “Vijesti”, napominjući da nijesu do kraja rasvijetljeni.
Izvjestilac je zabrinut i zbog podjele medija u Crnoj Gori na kritičare i one odane vlastima. U izvještaju se konstatuje i da je dobio žalbu da vlada favorizuje list “Pobjedu” kroz plaćeni marketing”. On je pozvao na privatizaciju vladinog lista i poštenu raspodjelu marketinga.
Komnenić: Ne vjerujem da će napadi stati, biće još brutalniji i ogoljeniji
Novinar TV Vijesti Petar Komnenić smatra da u izvještaju nema novina:
"Baš kao što nema ni pomaka u ponašanju vlasti čiji su visoki zvaničnici godinama stigmatizovalii medije vjerne esencijalnom pravilu, utemeljenom u Kodeksu, da je obaveza novinara da se kritički bave moćnicima u političkoj, ekonomskoj i društvenoj sferi. Vlast je takvim odnosom, uz nesebičnu pomoć svoje medijske posluge i medija koji se finansiraju novcem poreskih obveznika, godinama ohrabrivala napade na novinare. Ne očekujem da se ta praksa ugasi, vjerujem da će postati još brutalnija i ogoljenija”.
Predsjednica Sindikata Marijana Camović kaže da nadležni ocjene La Rua ne slušaju prvi put:
"Samo je pitanje da li će makar ovaj put naći za shodno da počnu da se ponašaju u skladu sa svojom pričom koju pričaju evropskim zvaničnicima kada žele da pokažu da su spremni za EU".
Lukšić slao komentare, sad piše stav CG o dokumentu La Rua
Iz Ministarstva vanjskih poslova i EU integracija tvrde da je, u skladu sa pravilima i procedurom, Crna Gora dostavila komentare na Nacrt izvještaja specijalnog izvjestioca, ali nijesu precizirali o kojim se primjedbama Vlade na izvještaj radi.
“Dio komentara, koji su bili tehničkog karaktera su uglavnom uvaženi od strane specijalnog izvjestioca i ispravke prihvaćene i uvrštene u finalni dokument. U toku je izrada dokumenta koji će sadržati viđenje zemlje u odnosu na navode, ocjene i preporuke date u izvještaju specijalnog izvjestioca”, odgovorili su iz Ministarstva na pitanja “Vijesti” o tome da li će ključne preporuke La Rua za poboljšanje atmosfere u kojoj novinari i mediji rade biti ispoštovane.
Iz tog resora su napomenuli i da ne smatraju profesionalnim i odgovornim da ocjene i stavovi zemlje, koji će biti dio dodatnog dokumenta i koji će biti upućen izvjestiocu UN, budu plasirani u javnost.
Galerija
Bonus video: