Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) odbacila je zahtjev Miljana Miličkovića za izdavanje dozvole za držanje divljih vrsta životinja na imanju u selu Blizna, u okolini Podgorice.
Miličković na privatnom imanju preko 12 godina brine o divljim životinjama, a dozvolu za njihovo držanje prvi put je tražio u maju prošle godine, pošto je dospio u žižu javnosti nakon što su kod njega završila dva mladunca mrkog medvjeda sa Pustog Lisca.
On je tada u zahtjevu naveo da traži dozvolu za privremeno zbrinjavanje, kako bi, kako je ranije rekao, u saradnji sa državom, mogao da ih u budućnosti spašava ili životinje makar privremeno sačuva, dok se ne pošalju u specijalizovane rezervate. Godinu kasnije, od EPA je tražio dozvolu za trajno držanje životinja, te u zahtjevu naveo da mu je saglasnot neophodna radi dobijanja rješenja o ispunjenosti veterinarsko-sanitarnih uslova u objektima - zoološkim vrtovima. Na njegovo ime je, prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata, u aprilu registrovano preduzeće DOO Export-Import “Zoo park”. Navodeći da je van države, Miličković je juče kazao da će odgovor na pitanje “Vijesti” o nedavnoj odluci EPA, redakciji stići danas iz advokatske kancelarije “Anđelić-Dragović”.
U rješenju EPA od 7. avgusta navodi se da vlasnik imanja u selu Blizna nije u roku dostavio dokumentaciju. EPA je u oktobru, 2017, dozvolila Miličkoviću privremeno držanje životinja, uz obavezu ispunjenja seta uslova.
Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica tada su tražili poništenje rješenja, navodeći, pored ostalog, da nije utvrđeno porijeklo životinja, osim za dvije dvogrbe kamile, koje su kupljenje od italijanskog cirkusa. Iz CZIP-a su ranije kazali i da se divlje životinje na imanju Miličkovića koriste u komercijalne svrhe, da su mrki medvjed i jeleni lopatari životinje kojima prijeti izumiranje i kojima je trgovina dozvoljena u posebnim slučajevima.
Iz CZIP-a su tada tražili od EPA i da obaveže Miličkovića da obilježi divlje vrste životinja koje drži na imanju.
Bonus video: