Crna Gora ima kapaciteta da odgovori na izazove u pregovaračkom poglavlju 27 koje se tiče životne sredine, ali je za to neophodan timski rad nadležnih institucija i nevladinog sektora, smatraju u Ekološkom pokretu Ozon.
Direktor te nevladine organizacije (NVO), Aleksandar Perović, smatra da odgovornost za uspješnost pregovora sa Evropskom unijom (EU) ne treba da snose samo institucije, nego i civilni sektor.
Poznajući kapacitete institucija i pojedinaca koji imaju najviše obaveza kada je proces pregovora oko poglavlja 27 u pitanju, Perović smatra da NVO sektor traba da pokaže inicijativu
On je rekao da, poznajući kapacitete institucija i pojedinaca koji imaju najviše obaveza kada je proces pregovora oko poglavlja 27 u pitanju, smatra da NVO sektor traba da pokaže inicijativu.
"I kada prepoznamo da naše znanje i iskustvo može pomoći, tu pomoć nesebično ponudimo“, dodao je Perović.
Prema njegovim riječima, u Ozonu su taj model prepoznali kao najefikasniji.
"Jer, imajući u vidu da Vlada nema budžet da predstavnici NVO putuju sa predstavnicima nadležnih institucija koji su članovi Radne grupe za 27 i budu aktivni u istoj mjeri, nijesmo smtatrali da u takvoj raspodjeli uloga i obaveza možemo biti na visini zadatka“, pojasnio je Perović.
On je ocijenio da su ljudski i prirodni resursi nešto najvrjednije čime Crna Gora raspolaže.
"Smatram da i za ovaj proces imamo kapaciteta, naravno uz stalnu edukaciju i spremnost da se timski radi“, kazao je Perović.
Izvjesno je, smatra on, da će biti veliki problem predstavljati i primjena zakona i međunarodnih ugovora koje je Crna Gora potpisala u oblasti životne sredine i klimatskih promjena
"To je i logično, ako poznajete stanje na terenu, a takvo naše mišljenje je utemeljeno i na osnovu direktnih kontakata sa predstavnicima Evropske komisije (EK) koji prate oblast životne sredine“, rekao je Perović.
Izvjesno je, smatra on, da će biti veliki problem predstavljati i primjena zakona i međunarodnih ugovora koje je Crna Gora potpisala u oblasti životne sredine i klimatskih promjena.
"Bez konkretnih rezultata nema pomaka ni kada je proces pregovora u pitanju, jer EK, odnosno njeni predstavnici koji prate ovu oblast, itekako imaju dobar pregled i poznaju situaciju u Crnoj Gori“, kazao je Perović.
On je ocijenio da će i obezbjeđivanje novca za tu oblast biti takođe veliki izazov za Crnu Goru još mnogo godina, s obzirom na sve obaveze koje mora ispuniti da bi uspješno zatvorila poglavlje 27.
U Crnoj Gori, kako je naveo, postoje i institucije, kako na državnom tako i na lokalnom niovu, a i NVO, koje funkcionisu kao projektni biroi i kojima je to prioritet u radu.
„Uz uslov da se predlozi projekata zasnivaju na stvarnim potreba i poštuju prioriteti i strateški ciljevi, vjerujem da bi mogli iskoristiti značajan dio fondova EU koje ćemo imati na raspolaganju“, kazao je Perović.
On je naglasio da je i u tom dijelu veoma važan timski rad.
"Jedna od preporuka iz posljednjeg Izvještaja o napretku jeste da se unaprijedi saradnja resornog Ministarstva održivog razvoja i NVO koje djeluju u oblasti životne sredine“, dodao je Perović.
On je kao jedan od rizika za dinamiku pregovora naveo i to što se na najodgovornije funkcije u institucijama zaduženim za oblast životne sredine rukovodeći kadar, uglavnom, imenuje po političkom obrascu, a ne na osnovu stručnih kvalifikacija.
"Očigledno je po kojem obrascu se biraju rukovodeći kadrovi, i tu nema dileme da je partijska pripadnost preporuka koja je dominantna nad znanjem“, smatra Perović.
On je ocijenio da životna sredina još nije u vrhu prioriteta kod donosilaca odluka na najvećem nivou, što je istaknuto u poslednjem Izvještaju o napretku koji je pripremila EK.
"Nepostojanje političke volje da se životna sredina unaprijedi svakako može biti opasno kako po dinamiku, tako i po sam ishod pregovora, ali biću umjereni optimista i nadam se da se tu ipak može promijeniti stanje stvari i početi sa drugačijom praksom“, zaključio je Perović.
Bonus video:
![](https://www.vijesti.me/resources/images/logo_blue.png)