Ski-centar Lokve na planini Cmiljevici kod Berana, oglašen je na prodaju na jednom stranom sajtu, i to samo za sedamsto hiljada eura. Uprkos relativno niskoj cijeni za ovaj atraktivni hotel sa skijalištem, kupaca, ipak, još nema.
“Vijesti” su ranije pisale da je ruski biznismen Alen Alikov, koji je ovaj ugostiteljski objekat i centar zimskih sportova kupio prije skoro osam godina, odavno zaustavio dalje investicije i odlučio da sve rasproda. Prva cijena bila je milion i po eura.
Kupujući ski-centar Lokve, Alikovu su usta bila puna obećanja. Kada je u jesen 2006, na javnoj licitaciji, platio nešto preko 500 hiljada eura za hotel Lokve, Rus je izjavio da je taj posao samo „mini biznis“, koji će mu poslužiti kao baza za dalja investiranja u Berane i Crnu Goru.
Ruski biznismen je pričao i kako planira da u ski centru na Cmiljevici razvije svojevrstan socijalni program za djecu koja su talentovana u zimskim sportovima. Dodao je da računa na tržište čitavog regiona, ali i na inostranu klijentelu
“Cilj mi je da napravim jedan moderan skijaški centar po svim evropskim standardima, i da ga jakim marketingom učunimo atraktivnim. To će nam biti baza odakle ćemo tražiti partnere i interes gdje dalje da ulažemo”, kazao je Alikov.
On je ispričao kako mu hotelijerstvo i zimski turizam nijesu strani, i da njegova porodica na Kavkazu posjeduje ski-centar i hotelski kompleks sa hiljadu ležajeva.
Požurio je da obeća da će u ski-centar Lokve već do kraja 2006. uložiti milion eura u rekonstrukciju, i da će spremno dočekati narednu zimsku sezonu, a kao prioritet u prvoj fazi za cilj je postavio sanaciju postojećih kapaciteta od 180 ležajeva.
Za drugu fazu je najavljivao izgradnju zatvorenog bazena, fitnes centra i svih drugih pratećih sadržaja koji bi garantovali visok kvalitet usluge.
U Beranama nije zaboravljeno ni njegovo obećanje da će svu radnu snagu potražiti među lokalnim stanovništvom, dok će samo rukovodeće kadrove i stručnjake dovesti iz Rusije, „ako i njih ne nađe u Crnoj Gori“.
Ruski biznismen je pričao i kako planira da u ski centru na Cmiljevici razvije svojevrstan socijalni program za djecu koja su talentovana u zimskim sportovima. Dodao je da računa na tržište čitavog regiona, ali i na inostranu klijentelu.
„Nije teško vidjeti koliko je Rus uložio. Ski-centar i hotel Lokve kupio je za 500 hiljada, a danas bi ga prodao za sedamsto. Znači da nije uložio više od dvjesta hiljada, ili ni toliko. Pa zašto je onda kupovao i zašto je nas zamajavao sedam-osam godina“ – pita jedan turistički radnik.
Ski- centar Lokve, sa istoimenim hotelom nalazi se na planini Cmiljevici, na nadmorskoj visini od 1350 do 1700 metara. Svoj procvat je doživljavao osamdesetih godina, kada je predstavljao otkriveni biser za turiste iz Vojvodine, koji su, skupa sa Berancima, podigli i čitavo vikend naselje u njegovoj blizini.
Uspijevao je da radi i devedestih godina, u vremenima krize i inflacije, sve do rata na Kosovu. Tada je neko odlučio da tu smjesti izbjeglice, kada je uglavnom uništen. Istina, od novca dobijenog izdavanjem hotela na Cmiljevici i u Andrijevici, u teškim i siromašnim godinama, preživljavalo je kompletno hotelsko-turističko preduzeće.
Zato je 2003. godine privatizacija ove kompanije dočekana sa velikim nadama, ali se ispostavilo da društvo okupljeno oko firme “Euroturist GMBH” nije bilo ozbiljno. Sve je vrlo brzo otišlo na doboš i pod bankarske zapljene. Tako je i ski centar Lokve poslije velike agonije, prodat Rusu Alikovu.
Ruski biznismen Alen Alikov odavno je obustavio ulaganja i odlučio da sve rasproda, a obećavao je moderni centar kakav je, navodno, razvio na Kavkazu
Ovu prodaju manjinski akcionari HTP smatraju, međutim, nezakonitom, makar kada su u pitanju djelovi objekta koji nijesu bili pod fiducijom Ministarstva finansija. Zbog toga su još prije dvije godine predali i krivične prijave.
Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma nedavno je saopšteno da će hotel “Lokve” biti stavljen u funkciju, ali nijesu precizirani rokovi ni način na koji će to biti učinjeno. Iz resornog ministarstva podsjetili su da je hotel „Lokve“ u Beranama sa skijalištem ranije je bio jedna od okosnica zimskog turizma, ali da nije u funkciji od 2005. godine.
“Hotel i skijalište privatizovani su početkom 2007. godine, kada ih je kupila kompanija DOO "HTP Ariana" iz Berana. Ministarstvo i dalje ulaže aktivne napore kako bi se navedeni kapaciteti trajno stavili u funkciju, a kroz komunikaciju sa vlasnikom najavljeno je da će hotel biti ponuđen na prodaju”, potvrđeno je iz ovog ministarstva.
Ruski biznismen Alen Alikov odavno je obustavio ulaganja i odlučio da sve rasproda, a obećavao je moderni centar kakav je, navodno, razvio na Kavkazu
Stariji znaju da skijaju njihova djeca ne
Ski-centar Lokve ima velike prednosti u odnosu na druge zimske centre, prije svega zbog svog mjesta, odmah uz magistralni put Berane – Rožaje, koji nikada nije zatvoren za saobraćaj. Do njega se iz Berana stiže za desetak-petnaest minuta.
Ovaj ski-centar opremljen je žičarom dvosjedežnicom koja se na vrhu nastavlja sa dva ski lifta, ukupnog kapaciteta hiljadu skijaša na sat. Dužina staza je oko pet kilometara. Samo koji kilometar dalje magistralnim putem prema Rožajama, nalazi se i ski-centar Turjak, koji je takođe privatizovan i bio je u fazi rekonstrukcije hotelskih kapaciteta, kada je oduzet odbjeglom narko bosu Safetu Kaliću.
Od tada ne rade ni dva ski-lifta na toj lokaciji. Zašto država nešto ne preduzme da se ova dva prelijepa skijališta, Lokve i Turjak, stave u funkciju, ne zna se. Ili se oni možda uopšte ne nalaze na turističkoj mapi Crne Gore?
Izvjesno je samo da su njihovim zatvaranjem, pored ostalog, prekinuti i sjajni sportski trendovi u skijanju i u Beranama i u Rožajama, gradovima koji su oduvijek davali dobre takmičare u alpskim disciplinama. Već godinama nema škola skijanja, tako da je stvoren veliki jaz između iskusnih, sada već starih smučara, i najmlađih generacija, koje nadomak snijega i planina, ne znaju da skijaju.
Ništa ni od školskog raspusta
Ljubiteljima zimskih sportova iz gradova ovog regiona Crne Gore ostaje nada da će resorno ministarstvo makar pomoći da se skijalište na Lokvama stavi u funkciju tokom novogodišnjih praznika i zimskog raspusta.
U protivnom, umjesto petnaest kilometara do skijališta, smučari iz ovog kraja i ove godine će putovati devedeset do najbližih i neuporedivo skupljih Jezerina. Indikativno je da na spisku crnogorskih ski-centara koji će ove godine dobiti pomoć resornog ministarstva u cilju organizovanja skijaške sezone, za sada još nema ni Lokvi ni Turjaka.
Bonus video: