Uprava policije trenutno radi na predmetu u kojem se jedna osoba kreirala lažni Fejsbuk profil, sprijateljila se sa dvanaestogodišnjim učenicima, koji su joj potom slali obnažene fotografije.
Viši policijski komesar u Upravi policije, Jakša Backović saopštio je da je taj slučaj prijavio jedan od roditelja učenika.
“Problem nije zanemarljiv, sve je više prisutan govor mržnje, prijetnje, pozivanje na tuče učenika. Želimo da skrenemo pažnju na problem i da na njega što bolje odgovorimo”
On je napomenuo da je policija u posljednje vrijeme radila na nekoliko takvih predmeta i pozvao roditelje, nastavnike i druge koji slične stvari primijete da to prijave Upravi policije.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda u martu je predstavio Istraživanje o zloupotrebi djece putem interenta, u kojem se navodi da su tokom 2011. i 2012. godine prijavljena samo četiri takva slučaja.
"Taj podatak navodi na mišljenje da u Crnoj Gori još ne postoje efikasni mehanizmi prijavljivanja, otkrivanja, zaštite, kažnjavanja niti službe odgovorne za postupanje, podršku i pomoć", piše u istraživanju.
Zbog uznemiravanja djece putem interneta NVO Prima je krenula u projekat prevencije on-lajn nasilja i zlostavljanja među mladima.
Cilj tog projekta je, kako je na okruglom stolu saopštila koordinatorka Aida Perović Ivanović, da se poboljšaju kapaciteti kadra koji radi sa djecom.
“Problem nije zanemarljiv, sve je više prisutan govor mržnje, prijetnje, pozivanje na tuče učenika. Želimo da skrenemo pažnju na problem i da na njega što bolje odgovorimo”, kazala je Perović Ivanović.
Ona je napomenula da će ta Prima organizovati radionice u 40 osnovnih i srednjih škola, a planirano je i otvaranje savjetovališta za žrtve nasilja.
"Ostavljanje ružnih komentara i slika nije da se našalimo, već to rezultira da se neko osjeća povrijeđeno, a može dovesti i do fatalnih ishoda. Problem nije mali ni po posljedicama ni po rasprostarenjenosti zloupotreba intereta", rekla je ona.
Generalna sekretarka Crnogorskog omladinskog foruma Milica Žugić kazala je da internet nudi nove mogućnosti, ali i opasnosti:"Na interentu lako postajete žrtva zlostavljanja, ali i sami kršite ljudska prava".
Predstavnica Ministarstva prosvjete i sporta Marina Matijević kazala je da taj resor već nekoliko godina sprovodi sličan projekat u školama i da im je cilj da đaci prepoznaju zloupotrebe na interenetu.
"Ono na čemu treba još raditi je edukacija nastavnika i stručnih saradnika, kako bi na bolji način prilazili djeci sa tom temom", kazala je Matijević.
Zabrinjavajuća statistika
Istraživanje Ombudsmana dalje pokazuje da je u Crnoj Gori svako četvrto dijete na internetu primilo poruku pornografskog sadržaja.
Djeca su, kako se navodi, nerijetko u situacijama koje predstavljaju rizik od zloupotrebe: "Djecu su pitali u vezi seksa, ljubljenja i ličnih iskustava (35 odsto), odjeće koju nose (22 odsto) i upućivanje poziva na susret i/ili seks (20 odsto).
Djeca su u 16 odsto slučajeva navela da je osoba koju su upoznali putem intemeta tražila da se slikaju ili snimaju na seksualni način, ali da to nijesu učinila".
Bonus video: