Zeleno svjetlo za Brand New Tivat kako bi se sačuvalo ime grada

Gradonačelnik Kankaraš naglasio je da će osnivački ulog Opštine u firmi „Brend New Tivat” biti 1 euro, te da će joj lokalna uprava ustupiti jednu kancelariju
86 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 26.10.2013. 09:10h

Nakon duže rasprave, odbornici Skupštine opštine Tivat, većinom glasova, juče su dali podršku predlogu odluke o osnivanju preduzeća „Brend New Tivat“ i ulasku u zajednički posao grada sa prije tri mjeseca formiranom novom firmom „Aster Communications“.

Inicijator te odluke i ulaska u posao „Brendiranja Tivta“ je gradonačelnik Dragan Kankaraš (DPS) koji je za to juče dobio zeleni karton odbornika jer su prvi put na jučerašnjoj sjednici lokalnog parlamenta za tu i druge odluke, oni glasali pokazivanjem zelenih, žutih i crvenih kartona, umjesto uobičajenim dizanjem ruku.

Prema odluci, Opština Tivat će u novoj zajedničkoj firmi sa kompanijom „Aster Communications“ imati “učešće od najmanje 30 odsto” pri čemu se “opština obavezuje da novoosnovanom preduzeću za njegove potrebe ustupi na korišćenje odgovarajući poslovni prostor”.

“Zadatak novoosnovanog preduzeća je da kreira prepoznatljivi brend Tivta kao opštine u sklopu strategije održivog razvoja grada koja će se bazirati na dosadašnjem razvoju grada, bogatom kulturno-istorijskom nasljeđu, sadašnjem investicionom zamahu i potencijalima opštine, da ga implementira, dograđuje i da vrši evaluaciju njegove realizacije koja je kontinuiran posao”, stoji u odluci.

Odbornici i vlasti i opozicije podržali su namjeru da se Tivat brendira jer, kako je kazao Kankaraš, “ako ovoga ne bude, neće biti ni Tivta”, aludirajući da veliki strani investitori promovišu samo svoje projekte, pa skoro da pored imena Porto Montenegra, Luštica Bay ili Boke Golf, nigdje više ni ne stoji riječ Tivat.

“Nije sporno da nam treba brendiranje, ali su uslovi ovog ugovora vrlo problematični - da li je moguće da se ne zna koliki će biti udio opštine - 30, 49, 51 ili 70, 80 odsto? Mnogo je bolje bilo raspisati javni konkurs gdje bi se javilo nekoliko možda i jačih marketinških firmi, a ne ovako sa neafirmisanim partnerom praviti firmu koja će dugo godina isisavati novac iz Tivta”, smatra Miomir Abović (HGI), dok je Dubravka Nikčević (DPS) podržala inicijativu Kankaraša i ideju brendiranja Tivta.

“Nikad ne obećavaj previše, ali nikad i nemoj dati manje od obećanog. To je ono što razlikuje brending od političara”, poručila je odbornica DPS-a, dok je njen stranački kolega Siniša Kusovac kazao da će Tivat “dobiti oživljeni, jedinstveni i međunarodno priznati brend na bazi emocije i povjerenja”.

Porto Montenegro promijenio imidž grada: Skica budućeg hotela

Ideju Kankaraša podržao je i Neven Staničić (LIGA), ističući da se ”firma koja radi brending ne dobija na tenderu, isto kao što na tenderu ne birate režisera za pozorišnu predstavu”.

On je, međutim, upozorio da će gradonačelnik lično biti odgovoran za uspjeh ili neuspjeh koncepta za koji se opredijelio.

Kankaraš je naglasio da će osnivački ulog Opštine Tivat u firmi “Brend New Tivat” biti 1 euro, da će novoj firmi lokalna uprava ustupiti jednu kancelariju u staroj zgradi Opštine i da će “nas sve ovo koštati koliko i jedan klub odbornika”.

“Vjerovatno ima boljih od 'Aster Communicationsa', ali smo mi pokušali naći optimalnu mjeru da dobijemo najviše pod postojećim uslovima”, kazao je Kankaraš, na šta je Mirko Metikoš (Nova) konstatovao da “način na koji se osniva ovo preduzeće nije najsrećniji jer to radimo sa firmom koja je osnovana tek prije tri mjeseca”.

HGI: Više ulažu u prošlost, nego u djecu

Dosta rasprave vodilo se i o informaciji o ostvarenju budžeta opštine za devet mjeseci, pri čemu je opozicija žestoko kritikovala činjenicu da je do sada realizovano samo 23,08 odsto od svih kapitalnih izdataka za izgradnju nove i održavanje postojeće komunalne infrastrukture i objekata, planiranih na ukupno 7,72 miliona eura.

“Budžet ste lani, kada smo ga usvajali, nazvali kapitalnim i investicionim, a pojavljujete se sa ovako poražavajućim podacima o neinvestiranju u lokalnu komunalnu infrastrukturu i to samo dva mjeseca prije kraja godine. Ko je kriv što je Direkcija za investicije i razvoj realizovala samo 13,36 odsto svojih planova“, pitao je Vlado Arsić (PzP) dok je Miomir Abović (HGI) ukazao na najeklatantnije primjere gdje nijesu ostvareni planirani prihodi ili su rashodi daleko manji od predviđenih za ovo doba godine.

“Imamo i niz vrlo slabo nespecifikovanih i nepreciznih budžetskih stavki gdje je plan budžeta povećavan mimo onoga što su odbornici usvojili lani. Skoro pola miliona eura je ovako promijenjeno bez odluke parlamenta“, istakao je Abović.

On je pozvao opštinare da više novca izdvoje za sanaciju škole u Donjoj Lastvi. “Ukupno ste za pomoć školama za cijelu godinu opredijelili 5.000 eura, a 8.000 eura dajete UBNOR-u. Pa zar je logično da se više ulaže u prošlost, nego u djecu koja su naša budućnost“, pitao je Abović.

PZP: Džentlmeni, ali sa novcem građana

Kapitalni izdaci su, pojasnio je Kankaraš, ostvareni u relativno niskom iznosu „jer više od tri miliona eura opredijeljenih u budžet za izgradnju kanalizacije nije ni trošeno zbog toga što su korištena kreditna sredstva“, a neke investicije kasnile su zbog nepovoljnih vremenskih uslova i dugotrajne administrativne procedure.

On je poručio da su preraspodjele unutar budžeta vršene po zakonu koji gradonačelniku daje za pravo da pojedine stavke i bez odluke parlamenta povećava za do 10 odsto, a na svoje diskreciono pravo pozvao se i kada ga je Neven Staničić (LIGA) pitao kako je mogao dati 252 hiljade eura opštinskog novca za završetak rekonstrukcije vrtića što je bila obaveza Direkcije javnih radova.

“To je bio džentlmenski sporazum sa DJR koja je kasnila sa opremanjem vrtića i taj smo novac dali da bi dobili opremljen objekat za našu djecu. DJR će nam to vratiti na drugim nekim investicijama koje bi inače mi sami morali realizovati“, objasnio je Kankaraš na šta je Vlado Arsić (PzP) reagovao tvrdnjom da gradonačelnik “ne može praviti džentlmenske sporazume na nepisano, sa novcem poreskih obveznika“.

“Kako se neko mogao usuditi da ovako pokriva promašaje i nerad DJR koja je tri godine kasnila sa radovima i našu djecu držala u neuslovnoj šupi, a onda im isporučila objekat u kome ima niz tehničkih nedostataka i manjkavosti. Tu nema i ne smije biti nikakvih džentlmenskih sporazuma“, poručio je Arsić.

Bonus video: